10 Նոյեմբեր 2014 - 06:40 AMT
Նոյեմբերի 9-ին կայացած ոչ պաշտոնական հանրաքվեում իսպանական Կատալոնիայի բնակչության մոտ 80 տոկոսը հայտարարել է, որ ցանկանում է, որ տարածաշրջանն անկախ պետություն լինի: Այդ մասին են վկայում քվեաթերթիկների շուրջ 90 տոկոսի մշակման արդյունքներում ստացված տվյալները:
Ինչպես հայտնում է Ինտերֆաքսը, La Vanguardia թերթի վրա հղումով, հարցման մասնակիցներին առաջարկվել է պատասխանել երկու հարցի. «ցանկանո՞ւմ եք, որ Կատալոնիան դառնա պետություն» և, եթե այո, ապա «ցանկանո՞ւմ եք, որ այդ պետությունը լինի անկախ»:
Երկու հարցին էլ դրական պատասխան է տվել հարցման մասնակիցների 80,72 տոկոսը կամ 1.649.239 մարդ: Իսպանիայի կազմում պետություն-Կատալոնիայի գաղափարին կողմ է արտահայտվել մասնակիցների 10,11 տոկոսը կամ 206.599 մարդ:
Կատալոնիայի պետականությանը դեմ է արտահայտվել բնակչության ընդամենը 4,5 տոկոսը կամ 92.939 մարդ: Ոչ պաշտոնական քվեարկության գործընթացի կազմակերպմամբ զբաղվում էր մոտ 40 հազար կամավոր: Ըստ Կատալոնիայի իշխանությունների գնահատականների, քվեարկությանը մասնակցել է 2.250.000 մարդ: Ավելի վաղ հարցման կազմակերպիչները հայտնել էին, որ տարածաշրջանի կարգավիճակի վերաբերյալ իր կարծիքը կարող է հայտնել Կատալոնիայի մոտ 5,4 մլն բնակիչ, ում 16 տարին լրացել է: Ըստ Իսպանիայի Վիճակագրության ազգային ինստիտուտի, 2012-ին տարածաշրջանի բնակչությունը կազմում էր մոտ 7,5 մլն մարդ:
Պաշտոնական Մադրիդը հարցումն անվանել է «անիմաստ» և «ոչ ժողովրդավարական վարժանք», որը ոչ մի իրավաբանական ուժ չունի և որևէ քաղաքական օգուտ չի տա Կատալոնիայի կառավարության ղեկավարին:
Ի սկզբանե, Կատալոնիան մտադիր էր պաշտոնական հանրաքվե անցկացնել, սակայն իշխանությունները ստիպված եղան հրաժարվել այդ գաղափարից, երբ Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը իսպանական կառավարության խնդրանքով արգելափակեց 5 ամսով հանրաքվեների անցկացման մասին հռչակագրի գործողությունը:
Մինչդեռ, Կատալոնիայի հիմնական կուսակցությունների շրջանում հանրաքվեի վերաբերյալ միասնություն չկա: «Կոնվերգենցիա և Կատալոնիայի միություն» խոշորագույն քաղաքական ուժը գտնում է, որ եթե ՍԴ-ն չվերացնի օրենսդրական սահմանափակումները, ապա այն անհնար կլինի անցկացնել: Վերջերս ժողովրդականություն վայելող «Կատալոնիայի ձախ հանրապետականները» հայտարարում են, որ անհրաժեշտ է այլընտրանք որոնել, բայց «եթե լինեն քաղաքական կամք ու փոխզիջում», հնարավոր կլնի նոյեմբերի 9-ին նաև հանրաքվե անցկացնել:
Հոկտեմբերի 4-ին Կատալոնիայի առաջնորդ Արթուր Մասը հրամանագիր ստորագրեց նոյեմբերի 9-ին հանրաքվե անցկացնելու մասին, չնայած Մադրիդի դիմադրությանն ու ՍԴ դատավճռին 5 ամսով հանրաքվեի մասին օրենքը կասեցնելու վերաբերյալ: Անջատողական ձգտումներն ուժեղ են նաև Իսպանիայի մյուս տարածաշրջաններում՝ առաջին հերթին Բասկերի Երկրում և Անդալուսիայում:
Տարածաշրջանի արտահանումը ընդհանուր իսպանական արտահանման 26 տոկոսն է կազմում, այդ թվում արտահանման 65 տոկոսը բաժին է ընկնում ԵՄ երկրներին: Տարածաշրջանում է գրանցված Իսպանիայում գործող բոլոր օտարերկրյա ընկերությունների 38 տոկոսը:
Տարածաշրջանի բնակչությունը մոտ 7,5 միլիոն է, տարածքը՝ մոտ 32 հազար քառակուսի կիլոմետր: Անջատողական տրամադրություններն ուժեղ են նաև Իսպանիայի այլ տարածաշրջաններում՝ Բասկերի Երկրում ու Անդալուսիայում:

На состоявшемся 9 ноября неофициальном референдуме более 80% проголосовавшего населения испанской Каталонии заявили, что хотят видеть регион самостоятельным государством. Об этом свидетельствуют полученные после обработки почти 90% бюллетеней предварительные данные.
Как сообщает Интерфакс со ссылкой на газету La Vanguardia, участникам опроса предлагалось ответить на два вопроса: "хотите ли вы, чтобы Каталония стала государством?" и, если да, то "хотите ли вы, чтобы это государство было независимым?".
Утвердительно на оба вопроса ответило 80,72% опрошенных или 1.649.239 человек.
Идею Каталонии-государства в составе Испании поддержало 10,11% избирателей или 206.599 человек.
Против каталонской государственности высказалось 4,55% населения региона или 92.939 жителей.
Организацией процесса неформального голосования занимались около 40 тысяч волонтеров.
По оценкам каталонских властей, в голосовании приняли участие 2.250.000 человек. Ранее организаторы опроса сообщали, что высказаться по поводу статуса региона смогут около 5,4 млн жителей Каталонии старше 16 лет. По данным Национального института статистики Испании, население региона в 2012 году составляло около 7.5 млн человек.
Официальный Мадрид назвал проходящий в богатейшем регионе страны опрос "бесполезным" и "недемократичным упражнением", не имеющим никакой юридической силы и не несущим каких-либо политических выгод главе правительства Каталонии.
Изначально Каталония собиралась проводить официальный референдум, но властям пришлось отказаться от него после того, как конституционный суд Испании по просьбе испанского правительства заблокировал на пять месяцев действие декрета о проведении референдума.
Межу тем, среди основных партий Каталонии нет единства по поводу референдума. Крупнейшая политическая сила «Конвергенция и Союз Каталонии» считает, что в случае, если КС не снимет законодательные ограничения на проведение референдума, то проводить его невозможно. Набирающие в последнее время популярность «Левые республиканцы Каталонии» заявляют, что необходимо искать альтернативы, но «если будет политическая воля и компромисс», то можно провести референдум и 9 ноября.
4 октября лидер Каталонии Артур Мас подписал указ о проведении референдума 9 ноября несмотря на сопротивление Мадрида и вердикт Конституционного суда о приостановлении закона о референдуме на пять месяцев.Сепаратистские движения сильны и в других регионах Испании – в первую очередь, Стране Басков и Андалусии.
С требованием большей автономии и лозунгами в поддержку каталонцев вышла Валенсия: тысячи жителей региона на востоке Испании провели 9 октября демонстрацию в центре столицы автономии с требованием политических изменений, борьбы с коррупцией, авторитаризмом, антисоциальной политикой и ущемлением валенсийского языка и культуры.Манифестанты также скандировали лозунги в поддержку права соседней Каталонии провести референдум о независимости.
Население региона составляет 7,3 миллиона человек, площадь – ок. 32 тыс. квадратных километров. Согласно изучениям общественного мнения, за независимость выступает около 60% населения.