10 Նոյեմբեր 2014 - 06:55 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ վստահ չէ, թե Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները Թեհրանի հետ հաջողությամբ կպսակվեն:
Ըստ նրա, կողմերի դիրքորոշումները դեռ շատ տարբեր են: «Այսօրվա դրությամբ հարցն այն է, թե կարող ենք մենք արդյոք վերացնել այդ զգալի տարբերությունը, որպեսզի Թեհրանը կարողանա կրկին ինտեգրվել համաշխարհային հանրությանը: Պատժամիջոցները կարող են ժամանակի հետ նվազել, իսկ մենք ամուր երաշխիքներ ունենալ, որ նրանք չեն զբաղվի միջուկային զենքի մշակմամբ»,-ասել է Օբաման, գրում է Gazeta.ru-ն:
Օբաման արել է այս հայտարարությունն այն ժամանակ, երբ Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում ընթանում է Իրանի պատվիրակության և միջնորդների միջև բանակցությունների հերթական փուլը ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի, ԵՄ արտաքին գործերի գծով գերագուն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի և Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի մասնակցությամբ, հայտնում է BBC-ին:

Президент США Барак Обама заявил, что не уверен в том, что переговоры с Ираном по вопросу о ядерной программе Тегерана увенчаются успехом.
По его словам, позиции сторон еще далеки друг от друга. «На сегодняшний день вопрос в том, в состоянии ли мы устранить этот заключительный разрыв, чтобы они (Тегеран) могли заново войти в мировое сообщество. Санкции могут быть со временем снижены, а мы — иметь крепкие гарантии того, что они не будут заниматься развитием ядерного оружия», — отметил Обама, пишет Gazeta.ru.
Обама сделал то заявление в то время, когда в столице Омана Маскате проходила очередная встреча делегации Ирана с переговорщиками по ядерной программе, с участием госсекретаря США Джона Керри, верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и главы МИД Ирана Мохаммада Джавада Зарифа, сообщает BBC.