10 Նոյեմբեր 2014 - 08:41 AMT
ՌԴ Պետդումայի Ռուսաստանի Լիբերալ-ժողովրդավարական կուսակցության խմբակցության անդամ Ռոման Խուդյակովը դիմել է ՊՆ և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանն (ՀԱՊԿ)` առաջարկելով քննարկել Ռուսաստանի բանակի կազմում օտարերկրյա քաղաքացիներից բաղկացած զինվորական ստորաբաժանում ստեղծելու հարցը: Ենթադրվում է, որ կազմավորումը ստեղծվելու է ֆրանսիական Օտարերկրյա լեգիոնի նմանությամբ: Ըստ խորհրդարանականի, ռուսական օտարերկրյա լեգիոնը կարող է կայունության երաշխիք հանդիսանալ Միջին Ասիայում և պատասխան լինել ԻՊ հնարավոր ագրեսիային այդ տարածաշրջանում, գրում է «Իզվեստիան»:
Ռուսաստանի հասցեին արդեն հնչել են սպառնալիքներ «Իսլամական պետության» կողմից: Ինչպես հայտնում են որոշ աղբյուրներ, ներխուժումը Ռուսաստան մտադիր է գլխավորել հրամանատար Օմար ալ Շիշանին: Ասվում է նաև, որ ԻՊ գրոհայինները հարձակում են նախապատրաստում Միջին Ասիայի երկրների դեմ Աֆղանստանի տարածքով: Ըստ պատգամավորի, օտարերկրյա լեգիոնը կկարողանա կասեցնել ահաբեկիչների մուտքը ռուսական տարածք:
Ռոման Խուդյակովը վստահ է, որ ֆրանսիական լեգիոնի նմանությամբ ստեղծվող կառույցը թույլ կտար չօգտագործել ռուսական բանակը, այլ գործարկել օտարերկրյա լեգիոնը: Հայտնի է, որ Ֆրանսիայի լեգիոնում տարբեր ազգությունների մոտ 40 հազար մարդ է ընգրկված: Օտարերկրյա ստորաբաժանումները բազմիցս են մասնակցել Ֆրանսիայի սահմաններից դուրս ռազմական հակամարտություններին:
Ըստ պատգամավորի առաջարկության, պայմանագրայինները դրամական հատուցում կստանան ռուսական բանակի զինծառայողների չափով և կկարողանան պայմանագրով 6 տարվա ծառայությունից հետո քաղաքացիություն ստանալ: «Ֆրանսիայի լեգիոնի կազմավորմանը մասնակցում են պայմանագրայիններ աշխարհի 136 երկրրից, և ոչ մի ֆրանսիացի պատերազմում չի զոհվում: Իսկ ինչո՞ւ պետք է մեր զինվորները զոհվեն: Այսպես, թե այնպես, մենք պետք է պատասխանենք մարտահրավերներին՝ դա կապված է գլոբալ անվտանգության և ահաբեկչության սպառնալիքների հետ: Մենք չենք կարող թույլ տալ մեզ աչք փակել այն հանգամանքին, որ ԻՊ մոլեռանդներն արդեն պատրաստվում են ներխուժել Միջին Ասիա ու Ռուսաստան: Իսկ նրանց մենք պետք է կանգնեցնենք մեր սահմաններից դուրս և ցանկալի է առանց ռուսական բանակի օգնության: Օտարերկրացիների լեգիոնը կարող է կատարել այդ խնդիրը»,-վստահ է խորհրդարանականը:
Ըստ Խուդյակովի, ռազմական կազմավորման ծախսերն այնքան էլ մեծ չեն: Պատգամավորը որպես օրինակ է բերել այն, որ ֆրանսիական լեգիոնում աշխատավարձը 1000 եվրոյից քիչ է:
«Ազգային անվտանգությունն ու մեր համաքաղաքացիների կյանքն ավելի թանկ են: Ուզբեկստանի ու Տաջիկստանի բնակիչներն ուրախ կլինեն համալրելու լեգիոնը, այստեղ խնդիր չկա: Իսկ բոլոր հրամանատարներն ու հրահանգիչները կլինեն ռուս կադրային սպաներ: Չէ որ փաստացի, մենք հենց դրանով ենք զբաղված Տաջիկստանում: Բոլոր տաջիկ զինվորականները սովորում են միայն ռուսական բուհերում: Այնպես որ եկեք ամեն ինչ ճիշտ ձևակերպենք ու օրինականացնենք: Մենք և փորձ ունենք, և համապատասխան ռեսուրսներ»,-ասել է պատգամավորը:
Ըստ առաջարկի հեղինակի, այս ռազմական նախագծի իրականացումը հիբրիդային պատերազմի պայմաններում, որ վարում է ԱՄՆ-ն, անհրաժեշտ է Ռուսաստանին:
Պետդումայում արդեն քննարկվել է Ռուսական բանակում օտարերկրացիների ծառայության վերաբերյալ նախաձեռնությունը: Պետդումայի պաշտպանության գծով նախագահի առաջին տեղակալ Սերգեյ Ժիգարյովը պատմել է, որ ավելի վաղ առաջարկվում էր օտար երկրների քաղաքացիներին հնարավորություն տալ ծառայության անցնելու ՌԴ ԶՈւ շարքերում և որպես խթանիչ միջոց առաջարկվում էր քաղաքացիություն տալ զինծառայողին ու նրա ընտանիքի անդամներին պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո:
Օտարերկրյա լեգիոնի ստեղծման համար գլխավոր խոչընդոտը Ժիգարյովը համարում է տեղակայման բացակայությունը երկրի սահմաններից դուրս:
«Կստացվի, որ մենք ռուսական զենքով կզինենք օտար երկրների քաղաքացիներին, կսովորեցնենք օգտվել դրանից և նրանք չեն լինի ՌԴ քաղաքացիներ: Եթե որպես հիմք ընդունենք ֆրանսիական լեգիոնը, ապա այն միշտ գործել է և գտնվել է Ֆրանսիայի տարածքից դուրս: Այստեղ պետք է հստակ գիտակցել, թե որտեղ է գտնվելու ռուսական լեգիոնը ստեղծվելու դեպքում՝ Ռուսաստանում այն չի կարող մնալ»,-ասել է պատգամավորը:
Պաշտպանության նախարարությունը չի մեկնաբանում առաջարկը:
«Ազգային պաշտպանություն» ռուսական հանդեսի գլխավոր խմբագիր Իգոր Կոռոտչենկոն գտնում է, որ նման ռազմական կառույցի ստեղծումը կնպաստի վիճակի կայունությանը Միջին Ասիայում:
«Այս նախաձեռնությունն արժանի է ուշադրության իրավաբանական ճիշտ մշակման դեպքում: «Օտարերկրյա լեգիոն» անվանումն այնքան էլ հաջող չի, սակայն, ըստ էության, օտարերկրյա զինվորական զորակազմը կարող էր կիրառվել ՀԱՊԿ երկրներում ահաբեկիչների տեղայնացման համար, պահանջված կլիներ խաղաղության ու անվտանգության ապահովման առումով: Առաջին հերթին այստեղ կարևորվում է ՊՆ կարծիքը, որն այս կամ այն չափով կքննի հարցը»,-ասել է ռազմական փորձագետը:

Депутат Госдумы из фракции ЛДПР Роман Худяков обратился в Министерство обороны и Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) с предложением рассмотреть возможность создания в структуре российской армии войскового соединения, состоящего из иностранных граждан. Предполагается, что формирование будет создано по аналогии с французским Иностранным легионом. По мнению парламентария, российский иностранный легион может стать гарантом стабильности на территории Средней Азии и ответом на возможную агрессию «Исламского государства» в данном регионе, пищет газета «Известия».
В адрес России уже поступали угрозы от ИГИЛ. Как сообщают некоторые источники, возглавить вторжение в Россию намерен полевой командир Омар аль-Шишани. Также сообщалось, о готовящемся наступлении террористов ИГИЛ на страны Средней Азии через Афганистан. По мнению депутата, иностранный легион смог бы справиться с террористами до их появления на российской территории.
Роман Худяков уверен, что структура, аналогичная французскому легиону, позволила бы не использовать российскую армию, а справляться с военными вызовами силами иностранного контингента. Известно, что легион Франции насчитывает более 40 тыс. человек самых разных национальностей. Подразделения иностранного легиона нередко участвовали в военных конфликтах за пределами Франции.
Согласно предложению депутата, контрактники будут получать денежное довольствие на уровне с действующими военнослужащими российской армии и иметь возможность получить гражданство после 6 лет службы по контракту.
«Во французский легион входят контрактники из 136 стран мира, и ни один француз не умирает на войне. А почему наши солдаты должны гибнуть? Так или иначе, мы должны отвечать на вызовы современности — это связанно и с глобальной безопасностью, и с угрозами терроризма. Мы не можем себе позволить закрывать глаза на то, что фанатики из ИГИЛ уже сейчас готовят экспансию в Среднюю Азию и Россию. А остановить мы их должны за пределами границы и желательно без участия Российской армии. Иностранный легион справился бы с поставленной задачей», — уверен парламентарий.
По мнению Романа Худякова, затраты на содержание войскового соединения не очень большие. Депутат привел пример, что заработная плата во французском легионе составляет менее €1 тыс.
«Национальная безопасность и жизнь наших сограждан стоят дороже. Жители Узбекистана и Таджикистана с радостью пополнили бы легион, тут нет никаких проблем. А все командиры и инструкторы — российские кадровые офицеры. Мы же фактически этим и занимаемся в Таджикистане. Все таджикские военные обучаются только в российских вузах. Так давайте все правильно оформим и узаконим. Нам хватает опыта и соответствующих ресурсов», — подчеркнул парламентарий.
Автор предложения считает, что реализация данного военного проекта в условиях гибридной войны, осуществляемой США, необходима России.
В Госдуме уже рассматривали инициативу о службе иностранцев в Российской армии. Первый зампред комитета Госдумы по обороне Сергей Жигарев рассказал, что ранее предлагалось дать возможность иностранным гражданам поступать на военную службу в Вооруженные силы РФ и в качестве стимулирующих мер предполагалось давать гражданство военнослужащему и членам его семьи после завершения контракта.
Главным препятствием для создания иностранного легиона Сергей Жигарев считает отсутствие базирования за пределами страны.
«Получится так, что мы будем вооружать иностранных граждан российским оружием, учить им пользоваться и при этом они не будут являться гражданами Российской Федерации. Если брать за основу французский легион, то он всегда действовал и находился за территорией Франции. Тут нужно четко понимать, где будет находиться российский легион в случае его создания — в России его оставлять нельзя», — подчеркнул депутат.
В Минобороны не смогли прокомментировать инициативу.
Главный редактор журнала «Национальная оборона» Игорь Коротченко считает, что создание такой военной структуры укрепит стабильность в Среднеазиатском регионе.
«Данная инициатива заслуживает внимания при ее юридически корректной разработке. «Иностранный легион» — не совсем удачное для нас название, но, по сути, формирование из числа иностранных воинских контингентов, которые могут быть использованы для локализации исламских экстремистов в странах ОДКБ, было бы востребовано для обеспечения мира и безопасности. В первую очередь тут важно мнение Министерства обороны, которое в той или иной мере рассмотрит этот вопрос», — отметил военный эксперт.