Նոյեմբերի 10-ի առավոտյան Բաքվի օդանավակայանում Թբիլիսի մեկնելիս ձերբակալվել է բլոգեր, Ազատության և թղթակիցների անվտանգության ինստիտուտի աշխատակից Մեհման Հուսեյնովը: Այդ մասին հայտնում է Contact.az-ը լրագրող Հադիջա Իսմայլովայի վրա հղումով:
Նոյեմբերի 10-ին բլոգերը պատրաստվում էր մասնակցել ԵԱՀԿ խորհրդաժողովին Թբիլիսիում: Սակայն, դեռևս 2012-ի ամռանը Հուսյենովին մեղադրեցին ոստիկանի դեմ խուլիգանական գործողությունների մեջ, քրեական գործ հարուցեցին ու արգելեցին մեկնել երկրից: Հետաննության ժամկետի ավարտի պատճառով Հուսեյնովը դիմեց դատախազին՝ խնդրելով հանել արտասահմանյան ուղևորությունների արգելքը, որտեղ նրան խորհուրդ տվեցին դիմել ոստիկանություն, սակայն պատասխան չտրվեց նաև այնտեղ: Նոյեմբերի 10-ին բլոգերը որոշեց մեկնել ԵԱՀԿ խորհրդաժողովին, սակայն նա ձերբակալվեց «համակարգում աձնագրի բացակայության» պատրվակով:
Հետո Հուսեյնովին «անձնագիրը կեղծելու կասկածանքով» հանձնեցին օդանավակայանի ոստիկանության աշխատակիցներին: ՆԳՆ օդային տրանսպորտի ոստիկանության վարչությունում հայտարարեցին, որ նա հետախուզման մեջ է ոստիկանության կողմից:

Блогер, сотрудник Института свободы и безопасности репортеров (ИСБР), Мехман Гусейнов задержан утром 10 ноября в Бакинском аэропорту при отбытии в Тбилиси. Об этом сообщает contact.az со ссылкой на журналистку Хадиджу Исмайлову.
10 ноября блогер собирался принять участие в конференции ОБСЕ в Тбилиси. Однако еще летом 2012 г. Гусейнова обвинили в хулиганских действиях против сотрудника полиции, возбудили уголовное дело и запретили выезд из страны. В связи с истечением срока расследования Гусейнов обратился в прокуратуру с просьбой снять запрет на зарубежные поездки, где ему рекомендовали обратиться в полицию, однако ответа он не получил и там. 10 ноября блогер решил отбыть на конференцию ОБСЕ в Тбилиси, но был задержан под предлогом «отсутствия паспорта в системе».
Далее в связи с «подозрениями на подделку паспорта» М.Гусейнова передали сотрудникам полиции аэропорта. В Управлении полиции на воздушном транспорте МВД заявили, что он объявлен в розыск полицией.