Ադրբեջանը վաղուց է հայտնի, որպես մի երկիր, որն իրեն է վերագրում ոչ միայն հարևան պետությունների, այլ նաև հեռավոր երկրների պատմական ու մշակութային ժառանգությունը: Բնականաբար, աշխարհագրական հարևանության պատճառով ադրբեջանցի պատմական զեղծարարության առաջին զոհերն Իրանն ու Հայաստանն են:
Օրինակ, պարսիկ բանաստեղծ Նիզամին չգիտես ինչու հանկարծ ադրբեջանցի դարձավ: «Ադրբեջանական» են դարձել պարսկական ու հայկական երաժշտությունն ու ազգային նվագարանները, ազգային կերակրատեսակները, սպորտային խաղերը, ավանդույթները: Այս ամենը դեռ չհաշված երկրի Ադրբեջան անվանումը, որը պարսկական տեղանվան արաբականացված ձևն է:
Բանը հասնում է անհեթեթությունների: Օրինակ, ինտերնետում լայն տարածում է ստացել է ադրբեջանական դպրոցների համար նախատեսված պատմության դասագրքից սկանավորված մի հատված, որտեղ բառացիորեն ասվում է հետևյալը. «Ամերիկայի հայտնաբերման ժամանակ օգտագործվել են ադրբեջանական գիտության նվաճումները: Առաջինը՝ Կոլումբոսի կողմից Ամերիկայի հայտնաբերումից դեռ 200 տարի առաջ հանճարեղ ադրբեջանցի գիտնական Նասրեդդին Տուսին իր մաթեմատիկական հաշվարկների հիման վրա մատնանշել էր այդ մայրցամաքի գոյությունը: Երկրորդը՝ Կոլումբոսի ուսուցիչ Տոսկանելլին ծանոթ է եղել Նասրեդդինի աշխատություններին ու շատ բան այնտեղից է իմացել: Անկասկած, այն ինչ Տոսկանելլին քաղել է Տուսիից, նա փոխանցել է իր աշակերտին՝ Կոլումբոսին: Այսպիսով ադրբեջանական գիտությունը մեծ ավանդ ունի Ամերիկայի հայտնաբերման գործում»:
Բայց, հավանաբար, այդ ամենը բավարար չէր, և ադրբեջանցի «պատմաբանները» որոշեցին «յուրացնել» նաև ավագ եղբոր՝ Թուրքիայի պատմությունը, հավանաբար, հույս ունենալով, որ Ադրբեջանին, որպես կրտսեր եղբորը, ամեն ինչ կներվի:
Ինչպես գրում է ադրբեջանական « Modern.az » կայքը, Ադրբեջանի միջնակարգ դպրոցների պատմության դասագրքերում Թուրքիային և այլ երկրներին պատկանող հերոսական դրվագները ներկայացվում են որպես ադրբեջանական ժողովրդի հերոսապատումներ, հիմնականում՝ իբրև Արցախյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցիների կատարած հերոսություններ: Ինչպես ասվում է նյութում, «Ռազմական լրագրողներ» ՀԿ-ի ղեկավար, ադրբեջանցի ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովն անընդունելի է համարել ստեղծված իրավիճակը՝ զգուշացնելով, թե դա կարող է հանգեցնել Ադրբեջանի նկատմամբ Թուրքիայի դժգոհությանը:
«Չէի ցանկանա, որ որոշ ժամանակ հետո թուրքական կողմն Ադրբեջանին մեղադրեր բանագողության համար: Ստացվում է, որ երիտասարդ սերնդի հայրենասիրական ոգին բարձրացնելու համար պետական բյուջեից հատկացված միլիոնավոր ֆինանսական միջոցները նպատակին չեն ծառայել: Դասագրքերում պետք է ներկայացվի Ադրբեջանի իրական ռազմական պատմությունը»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանում գտնվեցին ադեկվատ մարդիկ, որոնք հասկանում են, որ պատմություն կեղծելը վտանգավոր բան է:
Ադրբեջանցի պատգամավոր Ֆազիլ Մուստաֆաևը խոստովանել է, որ Ադրբեջանը չունի այդքան հարուստ ռազմական պատմություն, այն սկսվում է միայն 1918-ից, իսկ խորհրդային դարաշրջանի պատմությունը չպետք է Ադրբեջանին վերագրել: «Դասագրքերում պետք է գրել այն, ինչ կա: Ադրբեջանին այլոց պատմությունը վերագրելը մի օր ջրի երես դուրս կգա ու խայտառակ վիճակ կստեղծի», -նկատել է նա:
Բայց, անշուշտ, հազիվ թե կարելի է հուսալ, որ բանականության ձայնը լսելի կդառնա Ադրբեջանում և տեղի պատմաբանները կդադարեն լցնել «հինավուրց Ադրբեջանի» վակուումը հարևանների մշակութային ու պատմական ժառանգությամբ:

Азербайджан хорошо и заслуженно известен приписыванием себе исторического и культурного наследия не только соседних государств, но и стран дальнего зарубежья. Естественно, из-за географической близости жертвами азербайджанских исторических фальсификаций, в первую очередь, являются Иран и Армения.
Так, например, персидский поэт Низами почему-то стал азербайджанским. Азербайджанскими же стали иранские и армянские музыка и музыкальные инструменты, национальные блюда, спортивные игры, традиции. Не говоря уже о самом названии страны: «Азербайджан» – арабизированной форме персидского топонима.
Доходит до казусов. К примеру, в интернете нашел широкое распространение отсканированный отрывок из учебника истории для азербайджанских школ, в котором дословно говорится: «В открытии Америки были использованы достижения азербайджанской науки. Во-первых, немногим более 200 лет до открытия Колумбом Америки гениальный азербайджанский ученый Насиреддин Туси на основе своих математических расчетов указал на существование этого материка. Во-вторых, учитель Колумба Тосканелли был знаком с трудами Насиреддина и узнал от него многое. Несомненно, то, чему учился Тосканелли у Туси, он передал своему ученику Колумбу. Таким образом в открытии Америки большую роль имела азербайджанская наука».
Причем этот постулат с серьезным выражением лица повторяли и азербайджанские ученые и политики.
Но этого, видимо, показалось мало, и азербайджанские историки решили потихоньку «приватизировать» историю своего старшего брата – Турции в надежде, видимо, что Азербайджану, как брату младшему, все сойдет с рук.
Как пишет азербайджанский сайт «Модерн.аз», в азербайджанских учебниках для средних школ героические эпизоды истории Турции и других стран представлены как геройства азербайджанцев в Азербайджане, в основном как героические поступки во время карабахской войны. Как говорится в материале, азербайджанский военный эксперт, глава НПО «Военныe журналисты» Узеир Джафаров сказал, что считает неприемлемой сложившуюся ситуацию, предупреждая, что это может привести к недовольству Турции.
«Получается, что выделяемые госбюджетом миллионы для повышения патриотического духа молодежи, не служат цели. В учебниках должна быть представлена истинная военная история Азербайджана», – сказал он, передает Panorama.am.
И нашлись-таки в Азербайджане адекватные люди, которые поняли, что фальсификация история – дело опасное.
Так, азербайджанский депутат Фазиль Мустафаев признался, что у Азербайджана не такая уж богатая военная история, она начинается только с 1918 года, а история советской эпохи не должна приписываться Азербайджану. «В учебниках нужно писать то, что есть. Приписывание Азербайджану чужой истории в один прекрасный день выйдет наружу и создаст позорную ситуацию», – отметил он.
Но, конечно, вряд ли стоит надеяться, что голос разума будет услышан в Азербайджане, и местные историки перестанут заполнять вакуум выдуманного «древнего Азербайджана» культурным и историческим наследием соседей.