11 Նոյեմբեր 2014 - 06:36 AMT
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը 1-ից մինչև 0 տոկոս է նվազեցրել է ՌԴ ՀՆԱ աճի կանխատեսումը 2015-ի դրամավարկային քաղաքականության բազային սցենարում: Ընդ որում գնաճի մասով կանխատեսումը 4,5-ից հասել է 6,2-6,4 տոկոսի, իսկ կապիտալի արտահոսքի մասով՝ 35 մլրդ դոլարից հասել է 99 մլրդ դոլարի:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի հաղորդագրության, ավելի վաղ ԿԲ-ն նվազեցրել էր ՌԴ ՀՆԱ աճի կանխատեսումը 2014 թ. համար մինչև 0,3 տոկոս: Ընթացիկ տարում ՀՆԱ աճի գնահատման նվազման պատճառ կանոնակարգողը համարում է «արտաքին գործոնների համախառն գործոններն ու կառուցվածքային բնույթի պատճառները»: «Նախկինում ակնկալվող ՀՆԱ աճի արագացումը (2013-ի 1,3 տոկոսից մինչև 2,0 տոկոս 2014 թվականի համար): Ռուսաստանի բանկն այժմ դանդաղեցում է կանխատեսումը մինչև 0,3 տոկոս ընթացիկ տարվա համար»,-ասվում է կանոնակարգողի փաստաթղթում: Նախկին տարբերակում ՀՆԱ աճը 2014-ի համար կանխատեսվում էր 0,4 տոկոս:
ԿԲ-ն նվազեցրել է նաև նավթի գնի կանխատեսումը: Ըստ հիմնական տարբերակի, Urals նավթի գինը 2015-ին կկազմի 95 դոլար մեկ բարելի դիմաց, 2016-ին՝ 94 դոլար, 2017-ին՝ 92 դոլար: Նախորդ նախագծում, որը հրապարակվեց սեպտեմբերի վերջում, 2015 թվականի համար նավթի գինը մեկ բարելի համար կազմում էր 104,8 դոլար, 2016-ին՝ 103,1 դոլար, 2017-ին՝ 102,5 դոլար, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ռուբլու փոխարժեքի նվազումն ու խնդիրները ռուսական տնտեսության մեջ բացասական միտումներ են առաջացնում նաև Հայաստանի տնտեսության համար, որը մասնավորապես մեծ կախվածություն ունի դրամական փոխանցումներից Ռուսաստանից: Բարդությունները ՌԴ տնտեսության մեջ առաջին հերթին անդրադառնում են դրամական փոխանցումների քանակի վրա, որոնք սեպտեմբերին 2013-ի սեպտեմբերի համեմատ նվազել են 8,7 տոկոսով՝ 153,3 մլն դոլար նախորդ տարվա 167,7մլն դոլարի դիմաց: Անկման միտումը շարունակվում է արդեն երրորդ ամիսը՝ 2014-ի հուլիսին ստացվել է մոտ 169 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ անկումը կազմել է 6,6 տոկոս: Իսկ օգոստոսին Ռուսաստանից փոխանցվել է 161 մլն դոլար, անկումը մեկ ամսում կազմել է 4,2 տոկոս նախորդ տարվա օգոստոսի 7 տոկոսի համեմատ: Ընդհանուր առմամբ տարվա սկզբից Հայաստան է փոխանցվել 1.323 մլրդ դոլար՝ աճը կազմել է 0,4 տոկոս: Ռուբլին նվազել է 11 տոկոսով: Եթե ռուբլին չարժեզրկվեր, դրամական փոխանցումների աճը ՌԴ-ից Հայաստան 9 ամսում կկազմեր 8 տոկոս:

Центральный банк Российской Федерации понизил прогноз роста ВВП РФ в своем базовом сценарии денежно-кредитной политики (ДКП) в 2015 году с 1 до 0%. При этом прогноз по инфляции повышен с 4,5-5 до 6,2-6,4%, а по оттоку капитала – с $35 млрд до $99 млрд.
По сообщению ТАСС, ранее ЦБ понизил прогноз по росту ВВП России в 2014 году до 0,3%. Причиной понижения оценки роста ВВП в текущем году регулятор называет «совокупное действие внешних факторов и факторов структурного характера», которые вместе «привели к снижению темпов роста российской экономики». «Вместо ожидавшегося ранее ускорения роста ВВП (с 1,3% в 2013 году до 2,0% в 2014 году) Банк России теперь прогнозирует его замедление до 0,3% в 2014 году», – указано в документе регулятора. В прежнем варианте ДКП рост ВВП в 2014 году прогнозировался на уровне 0,4%.
Реулятор также снизил пронозы цены на нефть. Согласно базовому варианту цена нефти Urals в 2015 году составит $95 за баррель, в 2016 году – $94, в 2017 году – $92. В предыдущем проекте ДКП, опубликованном в конце сентября, в базовом сценарии на 2015 год предусматривалась цена нефти в $104,8 за баррель, в 2016 году – $103,1, в 2017 году – $102,5, сообщает Интерфакс.
Сокращение курса рубля и проблемы в России приводят к многим негативным тенденциям и в армянской экономике, сильно зависящей, в частности, от трансфертов из России. Сложности в российской экономике сказываются в первую очередь на трансфертах, сократившихся в сентябре по отношению к сентябрю 2013 года на 8,7% ($ 153,3 млн вместо $167,7 млн в прошлом году). При этом, тенденция спада продолжается уже третий месяц – в июле 2014-о поступило около $169 млн – по сравнению с июлем прошлого года спад составил 6.6%. В августе же из России перечислено $161 млн: спад за месяц – 4.2%, в сравнении с августом предыдущего года – 7%. Всего же с начала года в Армению переведено $1.323 млрд – рост составил 0.4%. при этом, рубль упал более чем на 11% – если бы обесценивания российской валюты не произошло, рост объема трансфертов за 9 месяцев составил бы 8%. Экспорт в Россию за 9 месяцев 2014 года упал на 6,2% до примерно $220 млн.