11 Նոյեմբեր 2014 - 09:24 AMT
Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը խստացրել է մեղադրանքները Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի դեմ 2005-ի ամռանը այն ժամանակ պատգամավոր Վալերի Գելաշվիլիի գործով: Նոր մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև ներքին գործերի նախկին նախարար, Վրաստանի նախկին վարչապետ Վանո Մերաբիշվիլիին:
«Միխայիլ Սահակաշվիլիի և Իվանե Մերաբիշվիլիին ներկայացված մեղադրանքը խստացվել է՝ այժմ նրանց մեղադրում են Վրաստանի ՔՕ 25-117 հոդվածի 5-րդ մասով (առողջությանը ծանր վնաս հասցնելու կազմակերպում), այն դեպքում, երբ նախկինում նրանց մեղադրում էին 333 հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունների գերազանցում բռնության կիրառմամբ)»,-ասվում է դատախազության նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Օգոստոսի 5-ին Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարեց Միխայիլ Սահակաշվիլիին և Վանո Մերաբիշվիլիին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու մասին:
Հուլիսի 28-ին նախկին նախարար Միխայիլ Սահակաշվիլիի դեմ արդեն քրեական գործ էր հարուցվել պաշտոնեական լիազորությունները գերազանցելու գործով:
Նախկին նախագահի հետ միևնույն գործով է անցնում նրա հետ աշխատած մի քանի պաշտոնյա. ՆԳՆ նախկին ղեկավար Վանո Մերաբիշվիլին, նախկին դատախազ Զուրաբ Ադեիշվիլին, ՊՆ նախկին ղեկավար Դավիթ Կեզերաշվիլին, ինչպես նաև Թբիլիսիի նախկին քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավան:
Ըստ դատախազության, մեղադրյալները գերազանցել են պաշտոնեական լիազորությունները 2007-ի նոյեմբերի 7-ին Թբիլիսիի Ռուսթավելու փողոցում ընդդիմության հանրահավաքը ցրելու ժամանակ: Նրանց կասկածում են նաև «Իմեդի» հեռուստաընկերության շենք ապօրինի ներխուժելու և հանցավոր ճանապարհով հանգուցյալ ձեռներեց Բադրի Պատարկացիշվիլիի գույքը յուրացնելու մեջ»: Դատախազությունում նշում են, որ նշված հանցագործությունների համար մեղադրյալներին սպառնում է 5-8 տարվա ազատազրկում:
Մասնավորապես, դատախազությունում հայտարարում են, որ ապօրինի գործողությունների արդյունքում նախկին իշխանությունները խախտել են Պատարկացիշվիլիի ընտանիքի սեփականության իրավունքը, այն է յուրացրել են «Մթածմինդա» հանգստի գոտին և Ռուսթավի մետալուրգիական գործարանը: Ավելին, ըստ մեղադրանքի, Սահակաշվիլիի ղեկավարությամբ 2007-ի նոյեմբերին մշակվեց բողոքի ակցիայի մասնակիցների հանդեպ հոգեբանական և ֆիզիկական ճնշման ծրագիրը, իսկ հետագայում նաև հանրահավաքը ցրելու մեղադրանքը, որի արդյունքում բազմաթիվ քաղաքացիներ ծանր մարմնական վնասվածքներ են ստացել: Ասվում է նաև, որ Սահակաշվիլիի կառավարման օրոք միջամտություն է կատարվել անկախ ԶԼՄ-ների գործունեությանը («Իմեդի» հեռուստաալիք):
Դատախազությունը հայտնել է նաև, որ մի շարք գործեր, որոնց առնչությամբ նախկինում Սահակաշվիլին կանչվել է հարցաքննության որպես վկա, ավարտական փուլում են և առաջիկայում արդյունքները կհրապարակվեն: Վրաստանի գործող վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, մեկնաբանելով իր նախորդի հանդեպ կայացված դատավճիռը, հայտարարել է, որ Սահակաշվիլիի շրջապատի բոլոր պաշտոնյաների դեմ հարուցված գործերն ավարտին կհասցվեն: Նա հերքել է նաև Մերաբիշվիլիի հայտարարությունն այն մասին, թե երկրի նախկին ղեկավարության հետապնդումը քաղաքական բնույթ է կրում:

Главная прокуратура Грузии ужесточила обвинение против экс-президента Грузии Михаила Саакашвили по делу об избиении летом 2005 года на то время депутата парламента Валерия Гелашвили.
Новые обвинения были предъявлены также и экс-министру внутренних дел, бывшему премьеру Грузии Вано Мерабишвили.
"Михаилу Саакашвили и Иванэ Мерабишвили, которые обвинялись по части 3 статьи 333 (превышение служебных полномочий с применением насилия) было ужесточено обвинение по части 5 статьи 25-117 УК Грузии (организация нанесения тяжкого вреда здоровью)", – говорится заявлении прокуратуры от 10 ноября, сообщает «Новости-Грузия».
5 августа главная прокуратура Грузии объявила о привлечении Михаила Саакашвили и Вано Мерабишвили к ответственности по новому уголовному делу.
«Михаил Саакашвили и Вано Мерабишвили привлечены к ответственности по части 3 статьи 333 (превышение служебных полномочий)», – говорится в заявлении прокуратуры.
Речь идет об организации избиения в 2005 году на то время депутата парламента Грузии Валерия Гелашвили.
28 июля в отношении экс-президента Михаила Саакашвили уже было возбуждено дело по обвинению в превышении должностных полномочий.
Вместе с экс-президентом по делу проходит сразу несколько чиновников, работавших при Саакашвили: экс-глава МВД Вано Мерабившили, экс-прокурор Зураб Адеишвили, экс-глава минобороны Давид Кезерашвили, а также бывший мэр Тбилиси Гиги Укулава.
По информации прокуратуры, обвиняемые превысили свои должностные полномочия в ходе разгона мирного митинга оппозиции в Тбилиси на проспекте Руставели 7 ноября 2007 года. Также они подозреваются в незаконном вторжении в здание телекомпании «Имеди» и «присвоении преступным путем имущества», принадлежащего покойному бизнесмену Бадри Патаркацишвили. В прокуратуре отмечают, что за указанные преступления обвиняемым грозит лишение свободы на срок от пяти до восьми лет.
В частности, в прокуратуре заявляют, что в результате незаконных действий представителей прежних властей были нарушены права на собственность семьи бизнесмена Патаркацишвили, а именно присвоение властями парка отдыха «Мтацминд» в Тбилиси и принадлежавшего семье бизнесмена Руставского металлургического завода. Более того, согласно обвинению, под руководством Саакашвили в ноябре 2007 года был разработан план психологического и физического давления на участников акций протеста оппозиции, а впоследствии и силового разгона митинга и задержаний его участников, в результате чего множество граждан получили тяжелые телесные повреждения. Также утверждается, что во время правления Саакашвили произошло вмешательство в деятельность независимых СМИ (телекомпании «Имеди»).
В том числе прокуратура сообщила о том, что ряд дел, по которым Саакашвили ранее вызывался на допрос в качестве свидетеля, находятся в стадии завершения и в ближайшее время о результатах будет сообщено общественности.
Действующий премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, комментируя приговор, вынесенный его предшественнику, заявил, что все дела против высших чиновников из окружения Михаила Саакашвили будут доведены до конца. Также он опроверг заявление Мерабашвили о политической подоплеке преследования бывшего руководства страны.