CNN հեռուստաալիքը դադարեցնում է հեռարձակումը Ռուսաստանի կաբելային ցանցերում ԶԼՄ-ների ոլորտում ռուսաստանյան օրենսդրության վերջին փոփոխությունների պատճառով:
Այդ մասին, ըստ «Փրայմի», հայտարարել է հեռուստաալիքի սեփականատեր Turner International ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչը Լոնդոնում Կլաուդիա Կոլեսը:
«Turner International-ը դադարեցնում է CNN-ի հեռարձակումը Ռուսաստանում ԶԼՄ-ների ոլորտում ռուսաստանյան օրենսդրության վերջին փոփոխությունների պատճառով»,-հայտարարել է Կոլեսը: Ընկերությունը կպահպանի միայն CNN-ի թղթակցային կետը Մոսկվայում:
Թե կոնկրետ ինչ փոփոխությունների մասին է խոսքը, ընկերությունը չի հայտնել: Սակայն ոչ պաշտոնապես CNN-ի հեռանալը կապում են ԶԼՄ-ների մասին օրենքի նոր խմբագրության հետ, որով մեդիաներում օտարերկրյա կապիտալի թույլատրված մասնաբաժինը 50-ից նվազեցվել է մինչև 20 տոկոս: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է փաստաթուղթը հոկտեմբերի 15-ին:
Միաժամանակ հայտնի է դարձել, որ Մեծ Բրիտանիայում կարող են արգելել ռուսական անգլալեզու Russia Today ալիքի հեռարձակումը: Ինչպես հայտնում է Guardian-ը, Ofcom մեդիականոնակարգողը զգուշացում է ներկայացրել հեռուստաալիքին Ուկրաինայի շուրջ ճգնաժամը ոչ օբյեկտիվ լուսաբանելու համար:
Մասնավորապես, առիթ է հանդիսացել 4 սյուժե, որոնք, ըստ կանոնակարգողի, անաչառ չեն լուսաբանվել: «Էխո Մոսկվի» կանոնակարգողի մեկնաբանության մեջ ասվում է, որ մի քանի բողոք է ստացվել ռուսական հեռուստաալիքի հեռուստադիտողներից Մեծ Բրիտանիայի տարածքում: «Մենք հայտնաբերեցինք, որ Russia Today-ը խախտել է օբյեկտիվ լուսաբանման նորմը: Իրադարձությունները լուսաբանելիս հեռուստաալիքը չպետք է որևէ մեկի կողմը հակվի…Քննության արդյունքում մենք պարզեցինք, որ Russia Today-ը միայն մի դիրքորոշման է սատարում՝ դա ՌԴ կառավարության դիրքորոշումն է…Դա կոպտորեն խախտում է օբյեկտիվ լուսաբանման նորմերը: Մենք արդեն տասը խախտում ենք արձանագրել և զգուշացնում ենք՝ եթե հայտնի դառնա ևս մեկ միջադեպի մասին, մենք ստիպված կլինենք պատժամիջոցներ կիրառել հեռուստաալիքի դեմ»,- ասել է Ofcom-ի ներկայացուցիչը:
Ըստ կանոնակարգողի, հեռուստադիտողի ևս մեկ բողոքի դեպքում Russia Today-ի հեռարձակումը Մեծ Բրիտանիայում կկասեցվի:
Հեռուստաալիքում «հարգանքով» են վերաբերվում ցանկացած պետության տեսակետը արտացոլելու ձգտմանը: Russia Today-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը հայտարարել է BBC-ին, որ «բրիտանական օրենսդրության գործողությանը ենթակա ԶԼՄ-ները նույնպես ոչ միշտ են արտացոլում կառավարությունների դիրքորոշումը, եթե այն քաղաքականապես այս կամ այն չափով չի համընկնում եվրոպական կամ ամերիկյան քաղաքական շրջանակների կարծիքի հետ»:

Телеканал CNN прекращает свое вещание в российских кабельных сетях из-за последних изменений российского законодательства в области СМИ.
Об этом, согласно «Прайм», заявила официальный представитель Turner International (компании-владельца телеканала) в Лондоне Клаудиа Колес.
«Turner International приостанавливает трансляцию CNN в России из-за последних изменений российского законодательства в области СМИ», – заявила Колес. Компания сохранит только корпункт CNN в Москве.
О каких конкретно изменениях идет речь, компания не сообщила. Однако неофициально уход CNN связывается с новой редакцией закона о СМИ, в котором разрешенная дола иностранного капитала в медиа снижена с 50 до 20%. Президент России Владимир Путин подписал документ 15 октября.
Одновременно поступила новость о возможном запрете вещания российского англоязычного канала Russia Today в Великобритании. Как сообщает Guardian, медиарегулятор Ofcom вынес телеканалу предупреждение за необъективное освещение ситуации вокруг кризиса на Украине.
Поводом стало, в частности, четыре сюжета, которые, по мнению регулятора, не были освещены беспристрастно. В комментарии регулятора радиостанции «Эхо Москвы» говорится, что было получено несколько жалоб от зрителей российского телеканала на территории Великобритании. «Мы обнаружили, что Russia Today нарушили норму объективного освещения информации. В ходе освещения событий телеканал не должен склоняться на чью-то сторону….В ходе расследования мы выяснили, что Russia Today поддерживает только одну позицию: это позиция российского правительства …Это грубое нарушение норм объективного освещения. Мы зафиксировали уже десять нарушений и предупреждаем телеканал: если мы узнаем об еще одном нарушении — мы будем вынуждены применить к телеканалу санкции», отметил представитель Ofcom.
По словам регулятора, к прекращению вещания Russia Today в Великобритании приведет еще одна жалоба со стороны телезрителей.
В самом телеканале к стремлению регулятора обеспечивать отражение точки зрения любого государства отнеслись «с уважением». Главный редактор RT Маргарита Симоньян заявила BBC, что «подпадающие под действие британской юрисдикции СМИ, далеко не всегда отражают позицию правительств, если политически она в той или иной мере не совпадает с мнением европейских и/или американских политических кругов».
Позже Симоньян прокомментировала ситуацию в своем аккаунте в Facebook. «…Они, вишь ли, считают, что наше освещение Украины было предвзятым. Мы нашли тонну примеров предвзятого освещения Украины на ВВС и позвонили в Офком. Там нам ответили, что Офком надзирает над всеми каналами, КРОМЕ ВВС! А жаловаться на ВВС можно только в само ВВС. Я не знаю, крутятся ли сейчас в гробах великие англичане Оруэлл и Хаксли, но повод есть. Обвинение нас в предвзятости и полный игнор очевидной предвзятости ВВС – не что иное, как очевидная цензура. Офком даже не скрывает, что пытается заставить нас изменить нашу редакционную политику», – написала она, подчеркнув, что редакционную политику канал менять не собирается.
«Даже не знаю, от чего меня больше тошнит – от моей послеродовой диеты или от их прославленной демократии», – подчеркнула она.