Պատերազմական մի քանի տարիներին Սիրիայում և Իրաքում փախստական ու ներքին տեղահանված է դարձել է մոտ 13,6 մլն մարդ:
Այդ մասին, ըստ Reuters-ի, հայտարարել է ՄԱԿ UNHCR. փախստականների գծով գործակալությունը: Ըստ կազմակերպության, 7,2 միլիոնը ներքին տեղահանվածներն են Սիրիայում, 3,3 միլիոնը՝ փախստականները: Իրաքում մեկ միլիոն ներքին տեղահանվածներին տարեսկզբից միացել է ևս 1,9 մլն, իսկ մոտ 190 հազարը փախստական է դարձել:
Փախստականների հիմնական մասը ապաստան է գտել Լիբանանում, Հորդանանում և Թուրքիայում, փախստականներից ու տեղահանվածներից շատերը չունեն օթևան և կերակուր հայթայթելու խնդիր ունեն: Քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում շարունակվում է արդեն 3 տարուց ավելի: Իրար դեմ են կռվում կառավարական բանակը, չափավոր ապստամբները, իսլամիստական խմբավորումը, այդ թվում «Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Ան Նուսրան» և ծայրահեղական «Իսլամական պետությունը»: Այդ ընթացքում մոտ 200 հազար մարդ է զոհվել:

За несколько лет войны в Сирии и Ираке беженцами и внутренне перемещенными лицами (ВПЛ) стали около13,6 миллиона человек.
Об этом, по сообщению Reuters, заявило агентство по делам беженцев ООН UNHCR. Согласно организации, в это число входят 7,2 миллиона внутренне перемещенных лиц в Сирии, 3,3 миллиона беженцев из этой страны. К ранее внутренне перемещенному миллиону жителей Ирака с начала года добавились еще 1,9 миллиона, а более 190 тысяч стали беженцами.
Основная масса беженцев осела в Ливане, Иордании, и Турции. многие из беженцев и ВПЛ не имеют крыши над головой и испытывают проблемы с пропитанием.
Гражданская война в Сирии продолжается уже более трех лет. Друг против друга воюют правительственная армия, умеренные повстанцы, исламистские группировки – в том числе, близкая к Аль-Каиде Ан-Нусра и «Исламское государство». За это время погибло более 200 тысяч человек.