ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովը որոշել է զարգացնել գործակցությունն Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ), Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) ու այլ տարածաշրջանային կազմակերպությունների հետ: Համապատասխան բանաձևերն ընդունվել են փոխհամաձայնության սկզբունքով:
Ընդունված փաստաթղթերում մասնավորապես ասվում է, որ ՇՀԿ «վերածվել է կարևորագույն տարածաշրջանային կազմակերպության անվտանգությանն առանչվող հարցերի քննարկման համար բոլոր տեսակետներից», իսկ ՀԱՊԿ-ը իր գոյության ընթացքում «վերափոխվել է բազմաֆունկցիոնալ կառույցի, որի ներուժը թույլ է տալիս համարժեք արձագանքել մարտահրավերների լայն շրջանակի իր պատասխանատվության գոտում»: Գլխավոր վեհաժողովը ողջունել է ՄԱԿ և նրա հաստատությունների հետ գործակցությունն «ակտիվացնելու ու խորացնելու» ԱՊՀ ձգտումը՝ վստահություն հայտնելով, որ դա «կնպաստի ՄԱԿ գաղափարների առաջ մղմանը»:
Ներկայացնելով ՀԱՊԿ և ՇՀԿ վերաբերյալ փաստաթղթերի նախագծերը՝ ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը նշել է, որ «տարածաշրջանային կազմակերպության գործունեությունը ժամանակակից միջազգային հարաբերությունների անբաժան մասն է»: «Նրանց արդյունավետ աշխատանքը տեղերում անվտանգության ապահովման, առևտրային հարաբերությունների ու հումանիտար կապերի զարգացման կարևոր բաղադրիչ է»: ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության «գործունեությունն ուղղված է փոխադարձ վստահության ամրապնդմանը, տնտեսության, կրթության, էներգետիկայի ու այլ ոլորտներում գործակցության խթանմանը»,-ասել է Չուրկինը:
ՀԱՊԿ-ը նա բնութագրել է որպես բազմաճյուղ կառույց, որը կարող է «վստահորեն արձագանքել արդի մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին, որոնց բախվում են անդամ երկրները»: «Մեր կազմակերպությունը նաև խաղաղապահ գործողությունների անցկացման ներուժ ունի, այդ թվում ՄԱԿ հովանու ներքո»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ-ը կասեցրել է ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության հաստատմանն ուղվված ջանքերը «դաշինքի ոչ կառուցողական և թշնամական» գործողությունների պատճառով:
«Հաշվի առնելով ՆԱՏՕ-ի ոչ կառուցողական ու հաճախ նաև թշնամական գործողությունները ՌԴ ու ՀԱՊԿ դեմ…կասեցվել են ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության հաստատման ջանքերը»,-հայտարարել է նա ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում:
Գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ կազմակերպությունը կզարգացնի հետագա գործակցությունը ԵԱՀԿ հետ, կամրապնդի գործակցությունը ՇՀԿ հետ և կապեր կհաստատի Լատինական Ամերիկայի ու Իրանի հետ:
Չուրկինը հիշեցրեց նաև ԽՎ պատգամավորներին, որ 2015-ի հունվարի 1-ից Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության (ԵվրԱզԷՍ) հիման վրա ստեղծվում է Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵՏՄ): «Այժմ ԵՏՄ-ին անդամակցում են ՌԴ-ն, Բելառուսն ու Ղազախստանը, սակայն միությունը բաց է ցանկացած պետության անդամակցության համար, որը կկիսի նրա ծրագրերն ու սկզբունքները»,-հայտարարել է ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը: «Վստահ ենք, որ ԵՏՄ կայացման հետ մեկտեղ նրա փորձն ու ներուժը պահանջված կդառնա միջազգային հանրության կողմից, հատկապես 2015-ից հետո զարգացման նոր օրակարգի մշակման համատեքստում, որը նոր ուղենիշ կլինի ՄԱԿ-ի հետ միության գործակցության կոնկրետ պարամետրերի որոշման համար»,-ասել է նա:
Հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ընթացող Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում ստորագրվեց Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Այն ուժի մեջ կմտնի 2015-ի հունվարի 1-ից:
Բելառուսի մշատական ներկայացուցիչ Անդրեյ Դյուկասն իր հերթին նշեց, որ կազմակերպությունների միջև հարաբերությունները «զարգանում են»: «Վերջին տարիներին ՄԱԿ և ԱՊՀ գործակցության զգալի փորձ է կուտակվել»,-ասել է դիվանագետը: Նա նշել է, որ բանաձևի ընդունումը կոչված է «համակարգային հիմք» ապահովելու գործակցության «գործնական բաղադրիչի» համար:

Генеральная Ассамблея ООН постановила развивать сотрудничество с Содружеством Независимых Государств (СНГ), Организацией Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС) и другими региональными организациями. Соответствующие резолюции были приняты консенсусом.
В принятых документах, в частности, отмечается, что ШОС «стала важнейшей региональной организацией для рассмотрения вопроса о безопасности в регионе во всех его аспектах», а ОДКБ за время своего существования «трансформировалась в многофункциональную структуру, располагающую потенциалом, позволяющим адекватно реагировать на широкий спектр вызовов и угроз в зоне ее ответственности». Генассамблея приветствовала стремление СНГ «активизировать и углубить свое сотрудничество» с ООН и ее учреждениями, выразив убежденность в том, что это «будет способствовать продвижению целей и принципов Организации Объединенных Наций«.
Представляя проекты документов по ОДКБ и ШОС, постоянный представитель РФ при ООН Виталий Чуркин отметил, что «деятельность региональных организаций является неотъемлемой чертой современных международных отношений». «Их эффективная работа на местах – важная составляющая в обеспечении безопасности, развитии торговых отношений и гуманитарных связей между народами», – сказал дипломат, сообщает ТАСС.
Постпред РФ заметил, что Шанхайская организация сотрудничества «стала краеугольным камнем региональной безопасности во всех ее измерениях». «Ее деятельность направлена на укрепление взаимного доверия, поощрение сотрудничества в экономике, образовании, энергетике, защите окружающей среды, информационной безопасности и других областях», – указал Чуркин.
ОДКБ он охарактеризовал как многовекторную структуру, способную «уверенно реагировать на широкий набор современных вызовов и угроз, с которыми могут столкнуться его государства-члены». «Наша Организация располагает также потенциалом для проведения миротворческих операций, в том числе и под эгидой ООН», – отметил дипломат.
Ранее генсек ОДКБ Николай Бордюжа заявил, что Организация договора о коллективной безопасности приостановила усилия по налаживанию диалога с НАТО, из-за «неконструктивных и враждебных» действий альянса.
Генсек подчеркнул, что организация будет развивать дальнейшее взаимодействие с ОБСЕ, укреплять сотрудничество с ШОС и налаживать связи со странами Латинской Америки и Ираном.
Виталий Чуркин также напомнил делегатам ГА, что с 1 января 2015 года на основе Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС) создается Евразийский экономический союз (ЕАЭС). «Сейчас в ЕАЭС входят Россия, Белоруссия и Казахстан, однако союз открыт для вступления любого государства, разделяющего его цели и принципы», – заявил постпред РФ. «Убеждены, что по мере становления ЕАЭС его потенциал и опыт будут востребованы международным сообществом, особенно в контексте разработки новой повестки дня в области развития на период после 2015 года, которая станет новой системой координат для определения возможных конкретных параметров практического взаимодействия союза с ООН», – сказал он.
10 октября в Минске, на заседании Высшего Экономического Совета подписан договор о присоединении Армении к договору о Евразийском экономическом союзе. Договор вступит в силу 1 января 2015 года после ратификации Арменией, Россией, Белоруссией и Казахстаном.
В свою очередь постпред Белоруссии Андрей Дапкюнас, представляя проект резолюции о расширении сотрудничества между ООН и СНГ, заметил, что отношения между организациями «поступательно развиваются». «За последние годы накоплен солидный багаж разноуровневого взаимодействия между ООН и СНГ в целях решения общих задач социального, экономического, гуманитарного характера», – сообщил дипломат. Он подчеркнул, что принятие резолюции призвано обеспечить «системную основу» для усиления «практической составляющей» взаимодействия и повышения его эффективности.