Շոտլանդիայի նոր վարչապետ և Շոտլանդական ազգային կուսակցության առաջնորդ Նիկոլա Սթերջենը չի բացառել, որ հանրաքվեն կկրկնվի և հայտարարել է, որ Շոտլանդիան կարող է անկախանալ առաջիկա տարիներին: Այդ մասին Սթերջենը հայտարարել է կուսակցության համագումարի ժամանակ, որի ընթացքում նա փոխարինեց Ալեքս Սելմոնդին կուսակցության նախագահի պաշտոնում: «Հանրաքվեն տեղի կունենա այն ժամանակ, երբ դա ցանկանա Շոտլանդիայի ժողովուրդը: Ոչ ոք չի կարող հանրաքվե պարտադրել ժողովրդի կամքին հակառակ: Ես հավատում եմ, որ Շոտլանդիան անկախ պետություն կդառնա, սակայն թե երբ դա տեղի կունենա, կախված է ժողովրդի ցանկությունից»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա չի բացառել, որ կրկնակի կամարտահայտությունը կարող է տեղի ունենալ արդեն իր նախագահության օրոք: Սթերջենն ասել է նաև, որ կուսակցությունն այս պահին մեծ հեղինակություն ունի Շոտլանդիայում: Առաջիկա ծրագրերում է հաղթանակը Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի ընտրություններում:
Սեպտեմբերի 18-ի հանրաքվեում շոտլանդացիների մեծ մասը կողմ արտահայտվեց Մեծ Բրիտանիայի միասնությանը՝ չսատարելով անկախության գաղափարին: Անկախացմանը դեմ է քվեարկել Շոտլանդիայի բնակիչների 55 տոկոսը՝ (2 001 926 մարդ), կողմ՝ 44,7 տոկոսը (1 617 989 մարդ): Շոտլանդիայի առաջին նախարար և հանրաքվեի գլխավոր նախաձեռնող Ալեքս Սալմոնդը ճանաչեց ժողովրդի ընտրությունը և հրաժարական տվեց: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը, խոստացավ անկախության կողմնակիցներին ինքնորոշման ընդլայնում և առաջարկեց մտածել այդ մասին նաև Անգլիային, Ուելսին ու Հյուսիսային Իռլանդիային:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ եթե Շոտլանդիայի հանրաքվեն մի քանի շաբաթ ուշ անցկացվեր՝ նոյեմբերի սկզբին, ապա տարածաշրջանի բնակչությունը կընտրեր անկախությունը: Times-ի պատվերով YouGov-ի անցկացրած հարցումը ցույց տվեց, որ շոտլանդացիների 52 տոկոսը կողմ է անկախությանը, 48 տոկոսը՝ դեմ է, հարցվածների 45 տոկոսը հայտարարել է, որ կցանկանար, որ առաջիկա 10 տարում նոր հանրաքվե անցկացվի, 16 տոկոսը դեմ էր, 40 տոկոսը համարեց, որ նոր հանրաքվե անպայման պետք է անցկացվի: Մինչդետ Մեծ Բրիտանիան իր հերթին կարող է հանրաքվե անցկացնել ԵՄ կազմից դուրս գալու վերաբերյալ: Պահպանողական Դևիդ Քեմերոնը հանրաքվե է խոստանում այս հարցի վերաբերյալ արդեն 2017-ին, եթե կուսակցությունը հաղթի 2015-ի ընտրություններում: Իսկ Շոտլանդիան համարվում է Միացյալ Թագավորության ամենաեվրոպամետ շրջանը: Էդինբուրգը կարծում է, որ ԵՄ կազմից դուրս գալու որոշում կարող է կայացվել միայն այն դեպքում, եթե կողմ քվեարկեն բոլորս 4 տարածաշրջանները՝ Անգլիան, Ուելսը, Իռլանդիան, Շոտլանդիան: Լոնդոնը մերժում է այդ գաղափարը:

15 Ноябрь 2014 - 06:12 AMT
Новый премьер и лидер Шотландской национальной партии Никола Стерджен не исключила проведения повторного референдума и заявила, что Шотландия может стать независимой в ближайшие годы.
Об этом Стерджен заявила в ходе съезда партии, на котором она сменила Алекса Сэлмонда на посту председателя ШНП. Она подчеркнула, что не планирует немедленно проводить повторный референдум о независимости. «Он состоится тогда, когда этого захочет шотландский народ. Никто не может навязать референдум против воли народа. Я верю, что Шотландия станет независимым государством, однако когда это случится – зависит от желания народа», – сказала она, пишет ТАСС.
Она не исключила, что повторное волеизъявление может состояться в период ее председательства в ШНП. Стерджен отметила также, что партия на данный момент является наиболее популярной в Шотландии. В ближайшие планы входит победа на выборах в парламент Великобритании.
Шотландия провела референдум о независимости 18 сентября. «За» проголосовали 45%, «против» – 55% населения. Первый министр Шотландии Алекс Салмонд, главный энтузиаст и инициатор референдума, признал выбор народа, призвал к этому остальных и ушел в отставку. Премьер Британии Девид Кэмерон по результатам голосования, обещал сторонникам независимости дальнейшее укрепление самоуправления и предложил Англии, Уэльсу и Северной Ирландии также подумать о расширения самостоятельности во внутренней политике.
Ранее стало известно, что если бы референдум в Шотландии был бы проведен всего несколькими неделями позже – к началу ноября, население региона выбрало бы независимость. Опросы, проведенные организацией YouGov по заказу Times, показали, что 52% шотландцев выступает за независимость, 48% – против. 45% опрошенных заявили, что хотят проведения нового референдума в ближайшие 10 лет, 16% высказались против, около 40% считает, что новому референдуму обязательно быть. При этом, в самой Великобритании вскоре возможно проведение референдума по вопросу о выходе из ЕС. Консерватор Девид Кэмерон обещает референдум по данному вопросу уже в 2017 году в случае победы партии на выборах 2015 года. Шотландия же считается самым проевропейски настроенным регионом соединенного Королевства: Эдинбург предлагает, чтобы решение о выходе из ЕС было бы принято только в том случае, если «за» проголосуют все четыре региона (Англия, Уэльс, Ирландия, Шотландия). Лондон данную идею отвергает.