15 Նոյեմբեր 2014 - 07:41 AMT
2014-ի հունվար-հոկտեմբերին Ադրբեջանն արտահանել է 28,2 մլն տոննա նավթ 2013-ի 28,8 մլն տոննայի դիմաց, այդ մասին են վկայում Ադրբեջանի պետական մաքսային ծառայության տվյալները:
Այդպիսով, արտահանման անկումը նշված ժամանակահատվածում կազմել է 1,9 տոկոս: Ընդհանուր առմամբ նշված ժամանակահատվածում Ադրբեջանում արդյունահանվել է 35,6 մլն տոննա նավթ և կոնդենսատ 2013-ի հունվար-հոկտեմբերի 36,1 մլն տոննայի դիմաց: Արդյունահանման կրճատումը կազմել է 1,4 տոկոս, հայտնում է Reuters-ը:
Արտահանումը Բաքու-Նովոռոսիյսկ խողովակաշարով 2014-ի 10 ամսում կազմել է 848,5 հազար տոննա նախորդ տարվա 1,49 մլն տոննայի դիմաց: Բաքու-Սուպսա խողովակաշարով արտահանվել է 3,5 մլն տոննա նախորդ տարվա 3,3 մլն տոննայի դիմաց: Երկաթուղիով արտահանվել է 755 հազար տոննա նախորդ տարվա 801 հազարի դիմաց, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարով՝ 23,05 մլն տոննա նախորդ տարվա 23,09 մլն դիմաց:
Արդյունահանման անկումն Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի հանքավայրում արդեն մի քանի տարի է մտահոգում է Ադրբեջանի իշխանություններին: BP-ն ադրբեջանական պետական նավթագազային ընկերության հետ համատեղ փորձում է լուծել անկման խնդիրն ու կայունացնել արդյունահանումը: Անցած տարի, նոր հորատանցքերի գործարկման շնորհիվ 2011 թ. առաջին անգամ հաջողվեց կասեցնել նավթի արդյունահանումը: Սակայն BP-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ արդյունահանումը 2014-ին կրկին 2013-ի ցուցանիշից ցածր կլինի:
2009-ից սկսած նավթի արդյունահանումն Ադրբեջանի գլխավոր հանքավայրում չի համապատասխանում ակնկալվող ծավալներին, որոնք նախատեսվում էին «դարի պայմանագիրը» (Ազերի-Չիրագ-Գյունեշվլի հանքավայրի գործարկում ու Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի կառուցում) ստորագրելիս: 2009-ին նախատեսված 46,8 մլն տոննայի փոխարեն արդյունահանվել է 40,3մլն տոննա, 2010-ին՝ 40,6 մլն տոննա 42,1 մլն տոննայի փոխարեն, 2011-ին 36 մլն տոննա նախատեսված 40,2 մլն տոննայի փոխարեն: 2012 թ. անկումը հաջողվեց կայունացնել, սակայն 2013-2014 թթ. անկման միտումը շարունակվեց՝ բացասաբար ազդելով Ադրբեջանում նավթի արդյունահանման վրա ընդհանուր առմամբ: 2012-ին նավթի արդյունահանումը Ադրբեջանում նվազել է 5,3 տոկոսով՝ մինչև 42, 9 մլն տոննա, 2013-ին նոր հորատանցքերի գործարկման շնորհիվ արդյունահանումը հաջողվեց հասցնել 43,48 մլն տոննայի: 2014-ի հունվար-սեպտեմբերին Ադրբեջանում արդյունահանվել է 32,1 մլն տոննա նավթ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 38,8 մլն տոննայի դիմաց:

За январь-октябрь 2014 года Азербайджан экспортировал 28.2 млн тонн нефти против 28.8 млн тонн в 2013 году, свидетельствую данные Государственной таможенной службы Азербайджана.
Таким образом, падение экспорта за отмеченный промежуток составило 1.9%. Всего же за указанный промежуток времени в Азербайджане было добыто 35.6 млн тонн нефти и конденсата против 36.1 млн в январе-октябре 2013 года. Сокращение добычи составило 1.4%, сообщает Reuters.
Экспорт по трубопроводу Баку-Новороссийск за 10 месяцев 2014 года составил 848.5 тыс. тонн против 1.49 млн в прошлом году. по трубопроводу Баку-Супса экспортировано 3.5 млн тонн против 3.3 в прошлом году. По железной дороге экспортировано 755 тыс тонн против 801 тыс в прошлом году, по трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан – 23.05 млн тонн против 23.09 млн в прошлом году.
Главной причиной падения является сокращение добычи на главном месторождении Азери-Чираг-Гюнешли. В прошлом году добычу удалось стабилизировать, однако в 2014-м объемы добытой нефти вновь стали сокращаться. В первой половине 2014 года добыто 16 млн тонн против 16.4 млн тонн за соответствующий период в прошлом году.
С 2009 года фактическая нефтедобыча на главном нефтяном месторождении в Азербайджане не совпадает с ожидаемыми объемами, запланированными при начале осуществления т.н. «контракта века» (разработка месторождения АЧГ и постройка нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан). В 2009 год у вместо запланированных 46,8 млн тонн добыто 40,3 млн , в 2010 году – 40,6 млн т вместо 42,1, 36 млн тонн вместо 40,2 миллионов было добыто в 2011-м. В 2012 году падение удалось стабилизовать, однако в 2013-2014 годах объемы добычи вновь сокращались, что негативно повлияло на нефтедобычу в Азербайджане в целом. Так, по итогам 2012 года добыча нефти в Азербайджане упала на 5,3% – до 42,9 млн. тонн с 45,3 млн в 2011 году, в 2013 году, путем ввода в эксплуатацию новых скважин, удалось увеличить добычу до 43,48 млн. тонн. За январь-сентябрь 2014 года в Азербайджане добыто 32,1 млн тонн нефти против 38,8 млн тонн за аналогичный период предыдущего года. Компания BP, однако, ранее заявляла, что добыча в 2014 году вновь будет ниже добычи в 2013-м: на некоторых скважинах запланированы работы, которые остановят добычу на несколько недель.
Читайте также: Куда исчезли нефтяные доходы Азербайджана Нефтедобыча в Азербайджане начинает падение со скоростью 2,5% в год