Առնվազն 4 հազար 132 մարդ է սպանվել, կործանված մալազիական Boeing-ի ուղևորները ներառյալ, և 9 հազար 747-ը՝ վիրավորվել Ուկրաինայում հակամարտության մեկնարկից ի վեր, հայտնում է ՄԱԿ Հումանիտար հարցերի համակարգման վարչությունը: Կազմակերպության կայքում զետեղված տվյալները արտացոլում են նոյեմբերի 11-ի իրավիճակը:
Ըստ ՌԲԿ-ի, վարչության տվյալներով, հակամարտության գոտում ապրում է մոտ 5,2 մլն մարդ: 460 հազար 365 մարդ ստիպված է եղել հեռանալ սեփական տնից՝ դառնալով բռնի տեղահանված: 508 հազար 515 մարդ փախել է հարևան երկրներ:
Մինչդեռ Ավստրալիայում մեկնարկել է «Մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովը, որտեղ իրավիճակն Ուկրաինայում քննարկման գլխավոր թեման է: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Բըրբենսում ունեցած ելույթում նույն շարքին է դասել Ռուսաստանն ու Էբոլայի տենդը համաշխարհային մարտահրավերների դեմ ԱՄՆ պայքարի համատեքստում: «Մենք առաջատար ենք Արևմտյան Աֆրիկայում Էբոլայի տենդի դեմ պայքարում, ինչպես նաև Ուկրաինայում ՌԴ ագրեսիային հակազդելու գործում, ինչը սպառնալիք է աշխարհին, ինչպես մենք դա տեսանք, երբ խոցվեց MH17 չվերթը»,-մեջբերում է Օբամային ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Երրորդ համաշխարհային սպառնալիքն Օբաման համարել է «Իսլամական պետությունը»:
ԱՄՆ նախագահն արդեն բազմիցս է համեմատել Ռուսաստանը ահաբեկչության ու Էբոլայի տենդի հետ, առաջին անգամ սեպտեմբերին ՄԱԿ ԳՎ-ում ունեցած ելույթում: ՌԴ ԱԳՆ-ում այն ժամանակ Օբամայի ելույթն անվանեցին «կլիշեների և քարոզչական կարգախոսների հավաքածու»: ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ նման գնահատականները «բարուց ու չարից անդին են գտնվում»:

По меньше мере 4 тыс. 132 человека были убиты (включая пассажиров упавшего малайзийского Boeing) и 9 тыс. 747 ранены с начала конфликта на Украине, сообщает Управление ООН по координации гуманитарных вопросов. Эти данные, размещенные на сайте организации, приведены по состоянию на 11 ноября.
Согласно РБК, по оценкам управления, в районах, затронутых конфликтом, проживают 5,2 млн человек. Свои дома были вынуждены покинуть 460 тыс. 365 вынужденных переселенца. 508 тыс. 515 человек бежали в соседние страны.
Вооруженный конфликт на востоке Украины продолжается с апреля 2014 года и стал одним из последствий майдана в Киеве, свержения власти Януковича и присоединения Крыма к России. Силы самопровозглашенных Донецкой и Луганской республик, взяв власть в регионе, требовали предоставления более широких полномочий или независимости, на что Киев ответил боевыми действиями и попыткой подавить мятеж силой. В результате боев, продолжавшихся несколько месяцев, центральные украинские власти потеряли контроль над частью Донецкой и Луганской областей.
Тем временем, в Австралии начинается саммит «Большой двадцатки», во время которого Украина будет одной из главных тем обсуждения. Президент США Барак Обама, находящийся в стране по поводу саммита, выступая в Бирбене, поставил в один ряд Россию и лихорадку Эбола в контексте борьбы США с мировыми угрозами.
«Мы лидируем в борьбе с лихорадкой Эбола в Западной Африке и в противостоянии агрессии России в отношении Украины, что является угрозой для мира, как мы наблюдали, когда был сбит рейс MH17», — цитирует Обаму РИА Новости. Третьей же всемирной угрозой Обама назвал террористов Исламского государства.
Президент США уже не раз использовал сравнение России с террористами и вирусом Эбола, впервые — в сентябрьской речи на Генеральной ассамблее ООН. В российском МИД речь Обамы тогда назвали «набором клише и пропагандистских лозунгов». Глава российского МИД Сергей Лавров заявил, что такие оценки находятся «за гранью добра и зла».