17 Նոյեմբեր 2014 - 06:48 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ուկրաինան, իր կարծիքով, ապագա կունենա միայն դաշնայնացման դեպքում:
Գերմանական ARD հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նա հայտարարել է, որ հարկավոր է, որ բոլոր մարդիկ, որոնք բնակվում են այդ տարածքում, ինչ լեզվով էլ խոսեն, զգան, որ այդ տարածքը նրանց հայրենիքն է և որ իրենք կարող են լիարժեք դրսևորվել այդտեղ, ինչպես ցանկացած այլ վայրում:
«Ուստի, ես չեմ հասկանում, թե Ուկրաինայի քաղաքական ուժերը ինչու լսել անգամ չեն ցանկանում դաշնայնացման մասին: Մենք հիմա լսում ենք, որ խոսք կարող է գնալ ոչ թե դաշնայնացման, այլ ապակենտրոնացման մասին: Չէ որ սա բառախաղ է: Պետք է հասկանալ, թե ինչ բովանդակություն է դրվում այդ հասկացությունների մեջ՝ ապակենտրոնացում, դաշնայնացում, ռեգիոնալացում: Կարելի է էլի տասնյակ բառեր հորինել»,-մեջբերում է Պուտինին «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Անդրադառնալով Ղրիմի հարցին՝ նա հայտարարել է, որ այն, ինչ կատարվեց համապատասխանում է ՄԱԿ կանոնադրությանն ու միջազգային պրակտիկային: «Եվ հետո մենք վառ ու թարմ նախադեպ ունենք՝ Կոսովոն…Ղրիմում արվեց այն, ինչ արվել էր Կոսովոյում, ուրիշ ոչինչ»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կհայտնվի ավելի խորը մեկուսացման մեջ, եթե շարունակի ապակայունացնել իրավիճակն Ուկրաինայում: Իր ելույթում «Մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովի ավարտին Օբաման մեղադրեց իր ռուս պաշտոնակցին միջազգային նորմերն ու Ուկրաինայի արևելքում հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին պայմանավորվածությունները, գրում է «Սլոնը»: Ըստ ԱՄՆ նախագահի, ԱՄՆ ու դաշնակիցների պատժամիջոցներն ՌԴ դեմ արդեն ցույց տվեցին, որ դա արդյունավետ միջոց է Մոսկվայի վրա ճնշում գործադրելու համար և անհրաժեշտության դեպքում դրանք պետք է ընդլայնվեն: Օբաման հավաստիացրեց նաև, որ «առաջինը կառաջարկի հրաժարվել պատժամիջոցներից, եթե Ռուսաստանը փոխի վերաբերմունքը Ուկրաինայի ինքնիշխանության հարցում, հայտնում է «Դոժդ» հեռուստաալիքը:

17 Ноябрь 2014 - 05:56 AMT
Президент России Владимир Путин заявил, у Украины, по его мнению, есть будущее только в случае федерализации.
В интервью немецкому телеканалу ARD он заявил, что нужно, чтобы все люди, которые на этой территории проживают, на каком бы языке они ни говорили чувствовали, что эта территория – их Родина, и что они могут реализовать себя полноценно здесь не хуже, чем на каких-то других территориях.
«Поэтому я не понимаю такого нежелания некоторых политических сил на Украине даже слушать о возможности федерализации, – заявил российский лидер. – Мы сейчас слышим о том, что речь может идти не о федерализации, а о децентрализации. Это же все игра словами. Надо понять, что вкладывается в эти понятия: децентрализация, федерализация, регионализация. Можно напридумывать еще десяток слов», – цитирует Путина «Российская газета».
Касаясь вопроса присоединения Крыма, он заявил, что под произошедшее соотвествует Уставу ООН и международной практике. «И потом, у нас есть яркий и свежий прецедент – прецедент Косово… Ничего другого, кроме того, что было сделано в Косово, в Крыму сделано не было», – подчеркнул он.
Ранее президент США Барак Обама заявил, что Россия столкнется с дальнейшей изоляцией со стороны международного сообщества в случае, если продолжит дестабилизацию обстановки на Украине. В своем выступлении по итогам саммита стран «большой двадцатки» Обама обвинил российского коллегу в нарушении норм международного права и договоренностей о мирном урегулировании конфликта на востоке Украины, пишет «Слон». По словам американского президента, санкции, введенные США и их союзниками в отношении России, уже зарекомендовали себя как эффективное средство давления на Москву и в случае необходимости могут быть расширены.
При этом, Обама также заверил, что он «будет первым, кто предложит отменить санкции, если Россия изменит свое отношение к суверенитету Украины, сообщает телеканал Дождь.