Նոյեմբերի 17-ին Բրյուսելում կայացած ԵՄ ԱԳ նախարարների նիստում ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը սևեռված էր միայն մեկ հարցի՝ կընդունվի՞ արդյոք պատժամիջոցների նոր փաթեթ ՌԴ դեմ: Հանդիպման ավարտին նախատեսվող պաշտոնական հայտարարությունից առաջ աղբյուրները ԵՄ-ում հայտնեցին լրատվական գործակալություններին, որ Ռուսաստանի դեմ ոլորտային պատժամիջոցների հարցը նիստում չի քննարկվել, գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Իսկ այն անձանց ընդլայնված «սև ցուցակում», որոնց մուտքը ԵՄ արգելվում է և որոնց հաշվեհամարները եվրոպական բանկերում սառեցվելու են, կլինեն միայն Դոնեցկի և Լուգանսկի ինքնահռչակ ժողովրդավարական հանրապետությունների առաջնորդները: Եվրոպացի դիվանագետների մեծ մասը նախապես դեմ արտահայտվեց Մոսկվայի հանդեպ ճնշումն ուժգնացնելուն: Սակայն Կիևն ու Վաշինգտոնը մինչև վերջին պահը փորձում էին ազդել Բրյուսելի վրա: Գաղտնիք չէ, որ Բարաք Օբամայի և ԵՄ երկրների առաջնորդների Բրիսբենում G20 գագաթնաժողովի շրջանակում փակ հանդիպմանը քննարկվել էր հենց Ուկրաինայի ճգնաժամը: Ոչ մի պաշտոնական հայտարարություն հանդիպմանը չհաջորդեց: Դժվար չէ կռահել, որ նպատակն էր համախմբել եվրոպացիներին ՌԴ հանդեպ ճնշման հարցում: Բայց այս անգամ Վաշինգտոնին չհաջողվեց համոզել Եվրոպային անտեսել սեփական շահերը:
Չհաջողվեց դա նաև Կիևին: Եվրոպացիներին համոզելու ևս մի փորձ արեց Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Պավել Կլիմկինը նիստից երկու ժամ առաջ ԵՄ ԱԳ ու պաշտպանական քաղաքականության գծով նախարար ֆեդերիկո Մոգերինիի հետ հանդիպմանը: Ուկրաինացի նախարարը պնդում էր, որ ՌԴ դեմ սահմանափակ միջոցները կնպաստեն խաղաղ պայմանավորվածությունների կատարմանը: Սակայն Մոգերինին մերժեց առաջարկը: Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը նշեց, որ միայն պատժամիջոցներով չի լինի լուծել Ուկրաինայի ճգնաժամը: «Պատժամիջոցներն ինքնանպատակ չեն, դրանք գործիք կարող են լինել, միայն եթե ամրագրված են այլ միջոցներով»,-ասել է նա:
Այն, որ եվրոպական մայրաքաղաքներից շատերում հիասթափվել են Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցային քաղաքականությունից, պարզ դարձավ Բրյուսելում ԵՄ դիվանագետների հանդիպումից մի քանի օր առաջ: Օրինակ, Բեռլինը վերջին օրերին մշտապես երկխոսության կոչ էր անում Ռուսաստանի հետ: Այդ մասին խոսեց և կանցլեր Մերկելը, և ԱԳ նախարար Շտայնմայերը: Իսկ հանդիպումից տառացիորեն մեկ օր առաջ ԳԴՀ փոխկանցլեր Զագմար Գաբրիելը հայտարարեց, թե «ՌԴ դեմ լրացուցիչ պատժամիջոցներով վերջինիս դիրքորոշումը չի փոխվի»:
Բրյուսելում հանդիպումից առաջ Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էրկկի Տուոմիոյան հայտարարեց, որ ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման համար հարկավոր է որոնել հակամարտության քաղաքական լուծում: «Այս պահին նոր պատժամիջոցների սահմանումը նպատակահարմար չէ»,-ասել է նա: Պատժամիջոցներին դեմ էին նաև Սլովակիայի, Հունգարիայի, Հունաստանի և Կիպրոսի ներկայացուցիչները: Ճիշտ է, եվրոպացի դիվանագետները չէին ժխտում, որ նախատեսվում է ընդլայնել այն անձանց «սև ցուցակը», ում արգելվում է մուտքը ԵՄ: Որոշ եվրոպական մայրաքաղաքներում պնդում էին, որ «սև ցուցակի» ընդլայնումը բավարար չի լինի»: Այնպես որ, չի կարելի բացառել, որ ՌԴ դեմ պատժամիջոցների թեման դեռ կվերադառնա եվրոպացիների օրակարգ, գրում է պարբերականը:
Այնուամենայնիվ, Լատվիայի ԱԳ նախարար Էդգար Ռինկևիչը հայտարարեց, որ ԵՄ նոր պատժամիջոցները կարող են մտցվել դեկտեմբերն: Ըստ նրա, դա կարող է տեղի ունենալ, եթե վատթարանա ուկրաինական ճգնաժամի հետ կապված իրավիճակը:
Ռինկևիչը հստակեցրել է, որ նկատի ունի ոչ թե ոլորտային պատժամիջոցները, որոնց շուրջ բանակցություններն արդեն ընթանում են, այլ «ցուցակում անջատողականներին ընդգրկելու» հարցը ԵՄ ԱԳ նախարարների հետ համաձայնեցումը: ՌԴ տնտեսության բոլոր ոլորտների դեմ սահմանափակող միջոցների կիրառման հարցը կարող է հայտնվել դեկտեմբերի 18-19-ին կայանալիք ԵՄ գագաթնաժողովի օրակարգում: Ուկրաինայի հարավ-արևելքում իրավիճակի սրման դեպքում այդ գործիքը կարող է կրկին կիրառվել: ԵՄ-ում չեն բացառում նաև, որ Բրյուսելի համար «կարմիր գիծ» կարող է հանդիսանալ «Մոսկվայի աջակցությունը ստացող անջատողականների կողմից նոր տարածքներ գրավելու փորձը», գրում է «Վեդոմոստին»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կհայտնվի ավելի խորը մեկուսացման մեջ, եթե շարունակի ապակայունացնել իրավիճակն Ուկրաինայում: Իր ելույթում «Մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովի ավարտին Օբաման մեղադրեց իր ռուս պաշտոնակցին միջազգային նորմերն ու Ուկրաինայի արևելքում հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին պայմանավորվածությունները, գրում է «Սլոնը»: Ըստ ԱՄՆ նախագահի, ԱՄՆ ու դաշնակիցների պատժամիջոցներն ՌԴ դեմ արդեն ցույց տվեցին, որ դա արդյունավետ միջոց է Մոսկվայի վրա ճնշում գործադրելու համար և անհրաժեշտության դեպքում դրանք պետք է ընդլայնվեն: Օբաման հավաստիացրեց նաև, որ «առաջինը կառաջարկի հրաժարվել պատժամիջոցներից, եթե Ռուսաստանը փոխի վերաբերմունքը Ուկրաինայի ինքնիշխանության հարցումը:

18 Ноябрь 2014 - 05:56 AMT
На заседании министров иностранных дел ЕС в Брюсселе 17 ноября лишь к одному вопросу было приковано внимание всего мира: будет ли принят новый пакет экономических санкций в отношении России? До официального заявления по итогам встречи, источники в ЕС сообщили информагентствам, что секторальные санкции в отношении России на заседании не обсуждались, пишет «Российская газета».
А в расширенные «черные списки» лиц, которым запрещен въезд в ЕС и чьи счета в европейских банках будут заморожены, войдут только лидеры ДНР и ЛНР. Большинство европейских дипломатов заранее высказались против усиления давления на Москву. Но в Киеве и Вашингтоне до последней минуты не оставляли попыток повлиять на Брюссель. Не секрет, что на закрытой встрече Барака Обамы и лидеров ЕС «на полях» саммита G20 в Брисбене в воскресенье обсуждался именно кризис на Украине. Никаких официальных заявлений по итогам переговоров не последовало. Несложно догадаться, что целью этой встречи было консолидировать европейцев по вопросу санкционного давления на Россию. Но на этот раз Вашингтону не удалось убедить Европу поступиться собственными интересами.
Ни удалось это и Киеву. Еще одну попытку убедить европейцев надавить на Россию предпринял министр иностранных дел Украины Павел Климкин. За два часа до начала заседания глав дипломатических ведомств ЕС он встретился с верховным представителем ЕС по внешней политике и политике обороны Федерикой Могерини. Украинский министр настаивал на том, что ограничительные меры в отношении России будут способствовать выполнению мирных договоренностей. Однако Могерини на это предложение ответила отказом. Глава европейской дипломатии при этом отметила, что одними санкциями украинский кризис не решить. «Санкции сами по себе не являются для нас самоцелью, – заявила она после встречи с главой внешнеполитического ведомства Украины. – Они могут быть инструментом, если подкреплены другими мерами».
То, что большинство европейских столиц разочаровались в санкционной тактике в отношениях с Москвой, стало ясно еще за несколько дней до встречи дипломатов ЕС в Брюсселе. К примеру, Берлин в последние дни настоятельно призывал к диалогу с Россией. Об этом говорила и канцлер Германии Ангела Меркель, и глава немецкого МИДа Франк-Вальтер Штайнмайер. А меньше чем за сутки до встречи в Брюсселе вице-канцлер ФРГ Зигмар Габриэль заявил, что «дополнительными санкциями позицию России не изменить». «Я не считаю, что это нам поможет с экономической точки зрения, – сказал Габриэль. – Это лишь будет и дальше усугублять ситуацию». «Правильно, что Ангела Меркель и Франк-Вальтер Штайнмайер сосредоточены на диалоге, а не на конфронтации, как другие».
Перед началом встречи в Брюсселе министр иностранных дел Финляндии Эркки Туомиойя заявил, что для урегулирования украинского кризиса необходимо искать политическое решение конфликта. «В данный момент введение новых санкций нецелесообразно», – заявил финский дипломат. Также против новых санкций в отношении России высказались представители Словакии, Венгрии, Греции и Кипра. При этом, правда, европейские дипломаты не отрицали, что на заседании планируется расширить «черный список» лиц, которым запрещен въезд на территорию ЕС и чьи счета в европейских банках будут заморожены. Впрочем, некоторые европейские столицы настаивали на том, что «расширения «черного списка» будет недостаточно». Так что нельзя исключать, что тема санкций в отношении России еще вернется в повестку встреч европейцев, пишет издание.
Тем не менее, позже, главы МИД Латвии Эдгар Ринкевич заявил, что новые санкции ЕС в отношении России могут быть введены в декабре. Это, по его словам, может произойти в случает ухудшения международной ситуации в связи с украинским кризисом.
Ринкевич уточнил, что имеет в виду не секторальные санкции, переговоры о которых только начались, а согласованное главами МИД стран ЕС внесение в санкционный список «сепаратистов».
Вопрос об ужесточении ограничительных мер против ряда секторов российской экономики может войти в повестку саммита ЕС 18-19 декабря. В случае обострения обстановки на юго-востоке Украины этот инструмент может быть вновь задействован. Также в ЕС не исключают, что «красной линией» для Брюсселя может стать «попытка захвата поддерживаемыми Москвой сепаратистами новых территорий, помимо тех, что они контролируют сегодня», пишут «Ведомости».
Ранее президент США Барак Обама заявил, что Россия столкнется с дальнейшей изоляцией со стороны международного сообщества в случае, если продолжит дестабилизацию обстановки на Украине. В своем выступлении по итогам саммита стран «большой двадцатки» Обама обвинил российского коллегу в нарушении норм международного права и договоренностей о мирном урегулировании конфликта на востоке Украины, пишет «Слон». По словам американского президента, санкции, введенные США и их союзниками в отношении России, уже зарекомендовали себя как эффективное средство давления на Москву и в случае необходимости могут быть расширены.
При этом, Обама также заверил, что он «будет первым, кто предложит отменить санкции, если Россия изменит свое отношение к суверенитету Украины.
Читайте также: Обама пригрозил России новыми санкциями, а Путин заявил о необходимости федерализации Украины