Եվրախորհրդարանի այսպես կլոչված «եվրահոռետեսների» խումբը, որը միավորում է բրիտանական Անկախության կուսակցությունը, ֆրանսիական Ազգային ճակատն ու իտալական «Հինգ աստղ» շարժումը, նախաձեռնել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերին անվստահության քվե հայտնելու հարցի քննարկումը: Այդ մասին հայտարարվել է երեքշաբթի երեկոյան Բրյուսելում:
Յունկերի անունը կապում են մեծ ֆինանսական սկանդալի հետ, որը ստացավ Luxembourg Leaks կամ կրճատ LuxLeaksсо անվանումը: «Եվրահոռետեսներին» հարկ կլինի ստանալ Եվրախորհրդարանի 751 պատգամավորներից երկու երրորդի աջակցությունը:
Մինչդեռ, այն փաստը, որ եվրոպական ինտեգրման հակառակորդները հավաքել են 76 ստորագրությունը հարցը քննարկման դնելու համար, աննախադեպ է Եվրամիության պատմության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Ժան Կլոդ Յունկերի առաջին աշխատանքային շաբաթը ԵՄ գործադիր իշխանության բարձրագույն մարմնի ղեկավարի պաշտոնում մթագնեց Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի (ICIJ) նոյեմբերի 6-ի հայտարարությունն այն մասին, որ Լյուքսեմբուրգը գաղտնի պայմանավորվածություններ ունի 340 խոշորագույն ընկերությունների հետ, ինչը թույլ է տալիս վերջիններիս ավելի քիչ հարկ վճարել:
Հետաքննության արդյունքում լրագրողները հայթայթել են 28 հազար էջ հարկային փաստաթղթեր, որոնք վկայում են այն մասին, որ կորպորացիաներն իրենց եկամուտների մի մասը փոխանցում են Լյուքսեմբուրգին, օգտվելով ինչպես միջազգային օրեսնդրության, այնպես էլ այդ պետության ֆինանսահարկային նորմերում առկա թերացումներից: Այս հայտարարությունը մեծ արձագանք գտավ եվրոպական ԶԼՄ-ներում և ինստիտուտներում, քանի որ հերքում է երկրի ղեկավարության ավելի վաղ արված հայտարարությունները «հարկային հանգրվանի» պրատիկային վերջ դնելու վերաբերյալ, որն առկա էր, երբ Լյուքսեմբուրգի վարչապետը Ժան Կլոդ Յունկերն էր, որը նոյեմբերի 1-ին ստանձնեց Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնը:
Ըստ ICIJ տվյալների, կորպորացիաների հետ համաձայնագրերը, որոնց թվում են նաև Apple-ը, IKEA-ն, Amazon-ը, Pepsi-ն, Credit agricole բանկը, կնքվել են 2002-2010 թթ.:
Հարկերից խուսափելու մեխանիզմը մի շարք պետությունների զրկել է միլիարդավոր եվրոներից: Զբաղեցնելով Եվրահանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը՝ Յունկերը, որը Մեծ դքսության արտոնյալ ֆիսկալային համակարգի ճարտարապետներից մեկն է, խոստացավ վերջ դնել հարկային սողանցքներին, ասելով, որ Լյուքսեմբուրգի հարկային ռեժիմը լիովին համապատասխանում է Եվրամիության օրեսդրական պահանջներին:
Ավելի ուշ Յունկերը մերժեց իր մեղսակցությունը սկանդալին: «Ամեն ինչ արվել է ըստ ազգային օրենսդրական նորմերի և միջազգային նորմերի,-ասել է Յունկերը Լյուքսեմբուգրի վարչապետի պաշտոնում: Նա չի բացառել իր պատասխանատվությունը ևս: «Ես չեմ հեղինակը: Սակայն, անշուշտ, պատասխանատու եմ դրա համար»,-ասել է նա:
ԵՄ երկրների պետության ու կառավարության ղեկավարները հոկտեմբերի 23-ին հաստատեցին Ժան Կլոդ Յունկերի Եվրահանձնաժողովի կազմը: Հանձնաժողովն աշխատանքը կսկսի նոյեմբերի 1-ից, ասվում է Եվրախորհրդի կոմյունիկեում:
«Եվրախորհուրդը նշանակել է նոր Եվրահանձնաժողովի կազմը 2014 թ. նոյեմբերի 1-ից մինչև 2019 թ. հոկտեմբերի 31-ը ժամկետի համար»,-ասվում է փաստաթղթում:
Եվրախորհրդարանը քվեարկել է Յունկերի ԵՀ ամբողջ կազմի համար հոկտեմբերի 22-ին:
Եվրահանձնաժողովի նոր կազմը կփոխարինի Ժոզե Մանուել Բարոզուի կազմը, որը գլխավորում էր ԵԽ գործադիր մարմինը շուրջ 10 տարի:

Группа так называемых «евроскептиков» в Европарламенте, объединяющая британскую Партию независимости, французский Национальный фронт и итальянское движение «Пять звезд» инициировали рассмотрение европейской ассамблеей вопроса о вынесении вотума недоверия главе Еврокомиссии Жан-Клоду Юнкеру. Об этом было объявлено во вторник вечером в Брюсселе.
С тем, чтобы инициировать отставку коллегии еврокомиссаров нового состава во главе с Юнкером, чье имя связывают с крупным финансовым скандалом, получившим название Luxembourg Leaks или, сокращенно, LuxLeaksсо, «евроскептикам» требуется заручиться при голосовании поддержкой двух третей из 751 депутата Европарламента.
Тем не менее, тот факт, что противники европейской интеграции собрали 76 депутатских подписей за вынесение вопроса на рассмотрение, является беспрецедентным в истории Евросоюза, пишет ТАСС.
Первая рабочая неделя Юнкера на посту главы высшего органа исполнительной власти ЕС оказалась омрачена тем, что Международный консорциум журналистов-расследователей (ICIJ) выступил 6 ноября с утверждением, что у Люксембурга существуют тайные соглашения с 340 крупнейшими корпорациями, позволяющие им платить меньше налогов. Этот скандал получил название LuxLeaksсо.
В ходе расследования журналисты ICIJ сумели получить доступ к 28 тыс. страниц налоговой документации, свидетельствующей о том, что корпорации переводили часть своих доходов в Люксембург, пользуясь как пробелами в международном законодательстве, так и налогово-финансовыми нормами этого европейского государства.
Это заявление вызвало мощный резонанс в европейских СМИ и институтах, поскольку оно опровергло более ранние заявления руководства страны о намерении покончить с практикой «налоговой гавани», имевшей место в период, когда премьером Люксембурга был Жан-Клод Юнкер, ставший с 1 ноября главой Еврокомиссии.
Согласно данным ICIJ, соглашения с корпорациями, среди которых называются Apple, IKEA, Amazon, Pepsi, банк Credit agricole были заключены в период с 2002 по 2010 год.
Созданный механизм уклонения от уплаты налогов лишил казну целого ряда государств многих миллиардов евро. Заняв пост председателя Еврокомиссии, Юнкер, являющийся одним из архитекторов льготной фискальной системы Великого Герцогства, пообещал покончить с налоговыми лазейками, заявив при этом, что налоговый режим Люксембурга в полной мере соответствует требованиям законодательства Евросоюза.
Позже Юнкер отрицал свою причастность к скандалу со сверхльготными налоговыми схемами в Великом Герцогстве. «Все делалось в соответствии с национальными законодательными нормами (Люксембурга) и международными нормами в этой области», – сказал Юнкер, отвечая на вопрос журналистов о налоговых схемах во время его пребывания на посту премьера Люксембурга. При этом Юнкер не исключил долю своей ответственности. «Я не архитектор. Но, конечно, я несу политическую ответственность за это», – заявил он.
Главы государств и правительств стран ЕС 23 октября назначили новую Еврокомиссию Жан-Клода Юнкера, которая приступила к работе 1 ноября, говорилось в коммюнике Евросовета.
"Европейский Совет назначил новую Европейскую комиссию на период с 1 ноября 2014 по 31 октября 2019 год", — отмечалось в документе.
Европарламент проголосовал в поддержку полного состава ЕК Юнкера 22 октября.
Новый состав сменил Еврокомиссию Жозе Мануэла Баррозу, который возглавлял исполнительный орган ЕС в течение 10 лет.