Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է ոչ թե նվաստացնել Ռուսաստանին, այլ ենթարկեցնել իրեն, սակայն դա երբեք և ոչ մեկի չի հաջողվել և չի հաջողվի:
«Նրանք մեզ ոչ թե նվաստացնել են ուզում, այլ ենթարկել: Ուզում են մեր հաշվին իրենց խնդիրները լուծել, ցանկանում են, որ մենք նրանց ազդեցության տակ հայտնվենք»,-հայտարարել է նա Հանրային ժողովրդական ճակատի միջոցառման ժամանակ, գրում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Անդրադառնալով հակառուսական պատժամիջոցներին՝ ՌԴ նախագահը հայտարարել է, որ որոշ երկրներ «տեղի տվեցին» ու կորցրեցին շուկան, որը հիմա վերջնականապես պետք է գրավեն հայրենական արտադրողները: «Ըստ էության, մենք օգտվեցինք մեր որոշ գործընկերների ոչ կոռեկտ պահվածքից, հատկապես այն երկրների մասով, որոնք հաջողությամբ յուրացրել էին գյուղմթերքի ռուսական շուկան և, ես համարում եմ, որ նրանք տուժեցին՝ պատժամիջոցներ սահմանելով մեր դեմ: Դա մեզ տվեց և բարոյական, և, կարծում եմ, իրավաբանական իրավունք պատասխան քայլեր ձեռնարկել հենց այն ոլորտում, որը վերջին տարիներին աճի կայուն տեմպեր ուներ»,-մեջբերում է նրան «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Մինչդեռ Պուտինը նշել է, որ Վաշինգտոնին հաջողվում է ենթարկել իր ազդեցությանը դաշնակիցներին: «Ցավոք, մեր դաշնակիցներից շատերը, ի վնաս սեփական շահերին, դա միանգամայն ակնհայտ է, փորձում են պաշտպանել օտարի ազգային շահերը անհասկանալի պատճառներով ու անհասկանալի հեռանկարով»,-ասել է Պուտինը, գրում է ՌԲԿ-ն:

Президент России Владимир Путин заявил, что США хотят не унизить, а подчинить себе Россию, но этого никогда ни у кого не получалось и не получится.
«Они не унизить нас хотят, они хотят нас подчинить. Хотят за наш счет решать свои проблемы, хотят подчинить нас своему влиянию. Никогда ни у кого это в истории в отношении России не получалось, и ни у кого не получится», — заявил он в ходе мероприятия Общественного народного фронта, пишет РИА Новости.
Комментируя сируацию с антироссийскими санкциями, президент России заявил, что некоторые страны «подставились» и потеряли рынок, который теперь должны окончательно занять отечественные производители. «Мы, по сути, воспользовались некорректным поведением наших партнеров, особенно по тем странам, которые удачно освоили российский рынок сельхозпродукции и, я считаю, подставились, введя против нас известные санкции. Это дало нам и моральное, и, я считаю, юридическое право ввести ответные меры именно в той отрасли, которая демонстрировала за последние годы хорошие темпы роста», – цитирует его Российская Газета.
Вместе с тем Путин отметил, что у Вашингтону получается подчинить своему влиянию союзников Соединенных Штатов.
«К сожалению, многие из их союзников в ущерб — это абсолютно очевидные вещи — собственным национальным интересам пытаются защитить чужие национальные интересы по непонятным основаниям и с непонятной перспективой", — сказал Путин, пищет РБК.