19 Նոյեմբեր 2014 - 07:48 AMT
Նոյեմբերի 18-ի ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 3-րդ կոմիտեում քվեարկության դրվեց բանաձևը, որով Սիրիայում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների համար պատասխանատվությունը դրվում է Դամասկոսի վրա:
Սաուդյան Արաբիայի ներկայացրած փաստաթուղթն ընդունվեց ձայների մեծամասնությամբ՝ կողմ քվեարկեց 125 երկիր, 13-ը դեմ էին, ևս 47-ը՝ ձեռնպահ:
Բանաձևը «վճռականորեն դատապարտում է սիրիական իշխանությունների բռնությունը սիրիացի ժողովրդի հանդեպ, որը շարունակվում է 2011 թ. խաղաղ բողոքներից ի վեր, և պահանջում է, որ Սիրիայի իշխանություններն անհապաղ դադարեցնեն ցանկացած հարձակումները քաղաքացիական շրջանների ու հանրային վայրերի վրա, այդ թվում ահաբեկչության մարտավարության կիրառմամբ, օդային հարվածներով, քիմիական զենքի ու ծանր հրետանու օգտագործմամբ»:
Քվեարկության արդյունքում ՌԴ ԱԳՆ Հումանիտար գործակցության ու մարդու իրավունքների դեպարտամենտի տնօրեն Անատոլի Վիկտորովը հայտարարեց, որ բանաձևն «առճակատման ու անվստահության» մթնոլորտ է ստեղծում երկրում»: «Եվ դա տեղի է ունենում այն պահին, երբ միջազգային հանրությանն այդքան հարկավոր է համախմբվելը Սիրիայում ճգնաժամի խաղաղ հանգուցալուծմանը հասնելու համար»,-նշել է նա:
Ըստ դիվանագետի, փաստաթղթի հեղինակները «գործում են քաղաքական և դիվանագիտական կարգավորման տրամաբանության դեմ՝ հիմնական պատասխանտվությունը բարդելով կառավարության վրա, այն դեպքում, երբ ոչ թե կառավարությունն, այլ զինյալ ընդդիմությանն է պետք հորդորել, որ նա բանակցի իշխանությունների հետ», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը: Նա նշել է, որ փաստաթղթում ոչ մի անգամ չի հիշատակվում զինյալ ընդդիմությունը, կամ նրա հակաիրավական գործողությունները: Սիրիայի իշխանություններից բացի այդ գործողությունները վերագրվում են միայն ահաբեկչական խմբերին, «Իսլամական պետությանն» ու «Ջեբհաթ ան Նուսրային»: «Կադրից դուրս են մնում խաղաղ բնակիչների սպանությունները, հաճախ առանձնակի դաժանությամբ, կտտանքները, խաղաղ բնակչության հրետակոծությունները, հաճախ նաև պրոցների, այլ քաղաքացիական օբյեկտների»,-ասել է ՌԴ ներկայացուցիչը: Նա նշել է նաև, որ փաստաթուղթն անտեսում է գրոհայինների կողմից իրականացվող էթնիկ ու կրոնական զտումները:
Իր հերթին ՄԱԿ-ում Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաաֆարին խստորեն քննադատել է Սաուդյան Արաբիային, որի հասցեին, ըստ նրա, ևս կարող են բազում հարցեր հնչել մարդու իրավունքների պահպաման առումով: «Լսելով նրանց քարոզը մարդու իրավունքների մասին, ինձ մի պահ թվաց, որ ես աբսուրդի թատրոնում եմ»,-հայտարարել է դիվանագետը: Նա ուշադրություն է հրավիրել «սաուդիստական ահաբեկչական ռեժիմին», ինչպես նաև Քաթարի իշխանություններին, որոնք նույնիսկ չեն ճանաչում «սեփական ժողովրդի ձայնի իրավունքը»: «Ուստի այդ երկրներում իշխանափոխություն կարող է տեղի ունենալ միայն հեղաշրջման կամ հաջող մահափորձի արդյունքում»,-ասել է Ջաաֆարին:
ՄԱԿ տվյալներով, Սիրիայում և Իրաքում մոտ 13,6 միլիոն մարդ դարձել է փախստական և ներքին տեղահանված անձ, որից ևս 7,2 մլն Սիրիայի ներքին տեղահանված անձիք են, 3,3 մլն՝ փախստականներն այդ երկրից:
Քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում շարունակվում է արդեն 3 տարուց ավելի: Իրար դեմ են կռվում կառավարական բանակը, չափավոր ապստամբները, իսլամիստական խմբավորումը, այդ թվում «Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Ան Նուսրան» և ծայրահեղական «Իսլամական պետությունը»: Այդ ընթացքում մոտ 200 հազար մարդ է զոհվել:

18 ноября в 3-ем комитете Генеральной Ассамблеи ООН состоялось голосование по резолюцию, возлагающей на Дамаск основную ответственность за совершаемые в Сирии грубые нарушения прав человека.
Документ, представленный Саудовской Аравией, был принят большинством голосов – его поддержали 125 стран, в то время как 13 высказались против и еще 47 – воздержались.
Резолюция «порицает и осуждает самым решительным образом продолжающееся с начала мирных протестов 2011 года вооруженное насилие сирийских властей в отношении сирийского народа и требует, чтобы сирийские власти немедленно прекратили любые неизбирательные нападения на гражданские районы и общественные места, в том числе с применением тактики террора, ударов с воздуха, бочковых и вакуумных бомб, химического оружия и тяжелой артиллерии».
По итогам голосования директор Департамента по гуманитарному сотрудничеству и правам человека МИД России Анатолий Викторов заявил, что резолюция создает «атмосферу конфронтации и недоверия». «И это происходит в тот момент, когда международному сообществу так необходимо консолидировать усилия для достижения мирного разрешения кризиса в Сирийской Арабской Республике», – отметил он.
По словам дипломата, авторы документа «действуют наперекор логике политико-дипломатического урегулирования, возлагая главную ответственность в стране на правительство, тогда как не оно, а зарубежная оппозиция нуждается в том, чтобы ее подтолкнули к началу переговоров с властями», сообщает ТАСС. . При этом, отметил он, в документе ни разу не упоминается вооруженная оппозиция, либо ее противоправные действия. Таковые, помимо сирийских властей, приписываются лишь террористическим группам, вроде «Исламского государства» и «Джебхат ан- Нусры». «Остаются за кадром убийства мирных жителей, зачастую с особой жестокостью, пытки, минометные обстрелы жилых кварталов, школ и других гражданских объектов, захваты заложников», – обратил внимание представитель России. Он заметил, что также не удостоены порицания в документе совершаемые боевиками этнические и религиозные чистки.
В свою очередь, постоянный представитель Сирии при ООН Башар Джаафари выступил с резкой критикой в адрес Саудовской Аравии, к которой, по его словам, также есть немалые претензии, касающиеся соблюдения прав человека. «Выслушивая от них проповедь о правах человека, мне показалось, что я оказался в театре абсурда», – заявил дипломат. Он обратил внимание, что «саудовский террористический режим», также как и власти Катара, не признают даже «право голоса собственного народа». «Поэтому в этих странах смена власти может произойти только путем переворота или успешного покушения», – сказал Джаафари.
За несколько лет войны в Сирии и Ираке беженцами и внутренне перемещенными лицами (ВПЛ) стали около13,6 миллиона человек, заявило агентство по делам беженцев ООН UNHCR. Согласно организации, в это число входят 7,2 миллиона внутренне перемещенных лиц в Сирии, 3,3 миллиона беженцев из этой страны. К ранее внутренне перемещенному миллиону жителей Ирака с начала года добавились еще 1,9 миллиона, а более 190 тысяч стали беженцами.
Основная масса беженцев осела в Ливане, Иордании, и Турции. Многие из беженцев и ВПЛ не имеют крыши над головой и испытывают проблемы с пропитанием.
Гражданская война в Сирии продолжается уже более трех лет. Друг против друга воюют правительственная армия, умеренные повстанцы, исламистские группировки – в том числе, близкая к Аль-Каиде Ан-Нусра и «Исламское государство». За это время погибло более 200 тысяч человек.