19 Նոյեմբեր 2014 - 09:51 AMT
Թեհրանի ու միջազգային միջնորդների «վեցյակի» միջև Վիեննայում ընթանում է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների հերթական և վճռական փուլը: Բանակցությունների արդյունքում Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցները կարող են հանվել:
Նախօրեին իրանական պատվիրակությունը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ ու Չինաստանի ներկայացուցիչների հետ և եռակողմ հանդիպում ԱՄՆ ու Եվրամիության պատվիրակությունների հետ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստիին Իրանի պատվիրակությանը մոտ կանգնած աղբյուրը:
Նոյեմբերի 19-ի առավոտյան մեկնարկեց ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչների հանդիպումը Իրանի պատվիրակության հետ: Մինչ հանդիպումը ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկոն լավատեսություն հայտնեց բանակցությունների վերաբերյալ: «Ես նախկինի պես կարծում եմ, որ մեզ մի քայլ, նույնիսկ կես քայլ է բաժանում լուծումից, ոչ մի արգելք մայրաքաղաքներում քաղաքական որոշման առկայությունից կամ բացակայությունից բացի պայմանավորվածության հասնելու համար չկա»,-հայտարարել է Ռյաբկոն, գրում է Gazeta.ru-ն:
Անհաջողության դեպքում բանակցությունները կրկին փակուղի կմտնեն, Արևմուտքը հետագայում ևս տնտեսական պատժամիջոցներ կկիրառի, ինչը կհանգեցնի սրացման նոր փուլի մի կողմից Իրանի և մյուս կողմից ԱՄՆ ու ԵՄ միջև:ՙ

19 Ноябрь 2014 - 07:59 AMT
Тегеран и «шестерка» международных посредников проводят в Вене очередной и решающий этап переговоров по проблеме иранской ядерной программы. По результатам переговоров с Ирана могут быть сняты все экономические санкции, введенные в связи с подозрением разработки ядерного оружия.
Накануне иранская делегация провела двусторонние встречи с представителями США и Китая и трехстороннюю встречу с делегациями США и Евросоюза, сообщил РИА Новости источник близкий к делегации Ирана.
Утром 19 ноября началась встреча представителей МИД России с иранской делегации. До встречи замглавы российского дипломатического ведомства Сергей Рябков выразил оптимизм по поводу переговоров. «Я по-прежнему считаю, что мы находимся в шаге, даже в полушаге от решения, никаких препятствий кроме наличия или отсутствия соответствующих политических решений в столицах для достижения договоренностей нет», — заявил Рябков, пишет Gazeta.ru.
Неуспех же грозит тем, что переговоры вновь войдут в тпуик, Запад и дальше сделает ставку на экономические санкции, что приведет к новому витку обострения отношений Ирана с США и ЕС.