ՀՀ կառավարությունը նոյեմբերի 19-ի նիստում հաստատել է «ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցում գործակցության մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը:
Ինչպես նշել է ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, համաձայնագրով ռուսական կողմը հայկական կողմին տրամադրում է մինչև 270 մլն դոլարի չափով պետական արտահանման վարկ էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների ֆինանսավորման համար, գրում է Panorama.am-ը:
ԱԺ-ի մշտական հանձնաժողովներում պետբյուջեի օրինագծի քննարկման ժամանակ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արա Սիմոնյանը հայտարարել է, որ ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը կերկարաձգվի մինչև 2026-ը:
Մայիսի 29-ին աշխատանքային այցով Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկ մեկնած ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ հանդիպումից հետո նշել էր, թե պայմանավորվել են ատոմակայանի վերանորոգման աշխատանքների համար վերցնել 300 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք վարկ:
Նախագծի հիմնավորման համաձայն, Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի նախագծային ժամկետը մոտենում է ավարտին, բացի այդ, 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման համար համատեղ ջանքերի կենտրոնացման վերաբերյալ բարձր մակարդակով նախկինում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, որոնք ամագրված են 2013-ի սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների համատեղ արված հայտարարությամբ:
Ծրագրի իրականացման առաջին փուլը ներառում է ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի սարքավորումների և կառուցվածքների համալիր ուսումնասիրությունը, ուսումնասիրությունների արդյունքներով հաշվետվությունների պատրաստումը, «ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախապատրաստման ծրագրերի» մշակումը:
Ծրագրի իրականացման երկրորդ փուլն իր մեջ ներառում է հետազոտական, հաշվարկային, անալիտիկ, նախագծային, կոնստրուկտորական, մոնտաժային և գործարքակարգաբերման աշխատանքները, որոնք ապահովում են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի նախապատրաստումը շահագործման երկարաձգմանը համաձայն «ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախապատրաստման ծրագրի», ինչպես նաև անհրաժեշտ սարքավորումների մատակարարումը:
Հայկական ԱԷԿ-ը, որը տարածաշրջանի միակ ատոմակայանն է, տեղակայված է Երևանից 30 կմ դեպի հարավ: Այն շահագործման է հանձնվել 1980թ.-ին և գործունեությունը դադարեցրել է 1989թ.-ի մարտին` 1988թ.-ի դեկտեմբերին տեղի ունեցած Սպիտակի երկրաշարժից հետո: ԱԷԿ-ը վերագործարկվել է 1995թ.-ի նոյեմբերին հանրապետությունում գրանցված սուր էներգետիկ ճգնաժամի պատճառով:
Նախատեսվում է նոր էներգաբլոկի կառուցում մինչև 1000 մՎտ հզորությամբ: Նախագծի արժեքը մոտ 5 մլրդ դոլար է և արգելակվում է ֆինանսավորման պակասի պատճառով: ՌԴ-ն պատրաստ է սարքավորումներ տրամադրել, որոնք կկազմեն կառուցման արժեքի 35-40 տոկոսը, մյուս միջոցները Հայաստանը պետք է հայթայթի:

19 Ноябрь 2014 - 12:48 AMT
Россия предоставит Армении $270 млн. на ремонт второго блока АЭС: Правительство РА одобрило подписание соглашения
Россия предоставит Армении кредит в размере $270 млн. на ремонт второго блока Армянской АЭС, сказал в ходе заседания правительства Армении министр финансов Гагик Хачатрян.
Правительство Армении на заседании 19 ноября одобрило подписание соглашения с Россией о предоставлении Армении государственного экспортного кредита для финансирования работ по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС.
По словам министра, согласно соглашению средства будут направлены на ремонт и переоснащение второго блока Армянской АЭС в период с 2014 по 2018 гг.
Кредит предоставляется сроком на 10 лет по ставке 3% годовых с первой выплатой 15 января 2019 года.
Кроме того, правительство Армении одобрило заключение соглашения между правительствами Армении и России о сотрудничестве в вопросе продления сроков эксплуатации второго блока Армянской АЭС, сообщает АРКА.
Как отметил в связи с этим министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян, полномочным органом с армянской стороны признана ААЭС, а с российской стороны – подрядчик работ ЗАО «Русатом Сервис».
Россия ранее заявляла о готовности предоставить $300 млн. на ремонт второго энергоблока армянской АЭС. Из них $270 млн. в виде кредита, а остальную сумму – в виде гранта.
В начале ноября заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Ара Симонян в ходе обсуждения проекта госбюджета в постоянных комиссиях армянского парламента сообщил, что Армения и Россия подпишут межправительственное соглашение по продлению срока эксплуатации второго блока Армянской АЭС до 2026 года.
По его словам, планируется, что соглашение будет подписано до конца 2014 года.
«В рамках соглашения совместно с корпорацией «Росатом» будут осуществлены работы по продлению срока эксплуатации действующего второго энергоблока Армянской АЭС до 2026 года», – сказал Симонян.
3 сентября 2013 года во время визита в Армению президента РФ Владимир Путин заявил, что Росатом совместно с армянскими экспертами договорились работать над реализацией проекта по продлению срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС до 2026 года.
Мецаморская АЭС с реактором ВВЭР 440 – единственная атомная электростанция в регионе, была введена в строй в 1977 году. После Спитакского землетрясения 1988 года работа АЭС была остановлена, что стало одним из причин энергетического кризиса в начале 90-х гг.. В 1995 году электростанция была перезапущена.
На основе действующей АЭС планируется построить новый энергоблок мощностью до 1000 мВт. Проект будет стоить до $5 млрд и не осуществляется из-за нехватки денег. Россия при этом готова поставить оборудование, которое составит 35-40% стоимости постройки, остальные средства Армения должна изыскать сама.