Քրդական ինքնապաշտպանական ուժերին հաջողվել է «Իսլամական պետության» գրոհայիններին հետ մղել Կոբանիի մեծ մասից:
Ինչպես երեքշաբթի հայտարարել է տարածաշրջանային վարչակազմի ներկայացուցիչ Իդրիս Նաասանը, մոջահեդների ձեռքում է մնում քաղաքի շրջանների միայն 20 տոկոսը: «Մեծ քանակությամբ զենք է առգրավվել, այդ թվում ականանետներ ու գնդացիրներ»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Daily Star-ն, իր հերթին հայտնում է, որ վերջին մարտերում սպանվել է առնվազն 23 իսլամիստ, այդ թվում՝ ԻՊ խմբավորման ղեկավար օղակի երկու մարտիկ:
Քրդական ինքնապաշտպանության ուժերը մտավախություն են հայտնում, որ իսլամիստները կարող են քիմիական զենք կիրառել անհաջողությունների ֆոնին: Քաղաքի արտաքին հարաբերությունների գծով պատասխանատու պաշտոնյա Իբրահիմ Քուրդոն հայտարարել է Firat գործակալությանը, որ ավելի վաղ իսլամիստները քիմիական զենք են օգտագործել քրդերի դեմ, և կոչ է արել միջանցք բացել Թուրքիայից քաղաքի ուղղությամբ աշխարհազորը ուժեղացնելու նպատակով: «Մենք չունենք ծանր սպառազինություն ԻՊ-ին դիմակայելու համար: Ռմբակոծությունները մեզ շատ են օգնում, բայց մեզ զենք է պետք ԻՊ գրոհները ետ մղելու համար»,-հայտարարել է նա՝ նշելով, որ ահաբեկիչները նյութական մատակարարում են ստանում ու համալրում շարքերը:
Մինչդեռ Հալեպում կառավարական ուժերը հզոր գրոհ են ձեռնարկել Սիրիական ազատ բանակի դիրքերի վրա, որը վերահսկում է քաղաքի մի մասը և որին ճանաչում է Արևմուտքը: Ըստ Hurriyet-ի, թուրքական ռազմական շրջանակներում աղբյուրների վրա հղումով, գրոհի հետևանքով քաղաքից փախել է մոտ 14 հազար ապստամբ, իսկ խմբավորման առաջնորդին հաջողվել է հեռանալ երկրից: «Նրանց առաջնորդ Ջամալ Մարուֆը փախել է Թուրքիա: Նրան պահում և պաշտպանում է թուրքական պետությունը»,-ասել է աղբյուրը:
Ասադի բանակի հաջողություններն ու քաղաքի վերահսկողությունը վերադարձնելու հեռանկարը բուռն արձագանք են ստացել Թուրքիայում: Իրադարձություններին արձագանքել է նաև ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն՝ հայտարարելով, թե Սիրիական ազատ բանակի թուլացումը կհանգեցնի «ԻՊ» դիրքերի ամրապնդմանը տարածաշրջանում: «Քաղաքացիական անձիք փախչում են երկրից՝ վախենալով Ասադի ռեժիմից ու ԻՊ-ից, իսկ Հալեպի հնարավոր գրավման դեպքում ևս 2-3 մլն փախստական կավելանա»,-հայտարարել է նա, գրում է Sabah-ը:
Մի քանի օր առաջ ԱՄՆ ու Թուրքիայի բարձրաստիճան զինվորականները հանդիպում են ունեցել՝ քննարկելով աշխարհիկ սիրիական ընդդիմությանը զինելու ու վարժեցնելու ծրագիրը: Ըստ այդ ծրագրի, թուրքական ռազմակայաններից մեկը կվերածվի ուսումնական կենտրոնի: ԱՄՆ ԶՈւ եվրոպական հրամանատարության ներկայացուցիչներն ու Թուրքիայի գլխավոր շտաբի բարձրաստիճան սպաները պայմանավորվել են, որ զենքն ու սպառազինությունը կտրամադրի Վաշինգտոնը, որը կֆինանսավորի ուսուցումը: Ակնկալվում է, որ արդեն դեկտեմբերի վերջում բազայում կվարժվի Սիրիական ազատ բանակի մոտ 2000 մարտիկ:

Курдским силам самообороны удалось отбить у боевиков «Исламского государства» (ИГ) большую часть города Кобани на сирийско-турецкой границе.
Об этом, Как заявил во вторник представитель региональной администрации Идрис Наасан, в руках моджахедов остается менее 20% городских районов. «Захвачено большое количество оружия и боеприпасов, включая гранатометы и пулеметы», – указал он, пишет ТАСС.
Daily Star, в свою очередь, сообщает, что в последних боях было убито не менее 23-х исламистов, в том числе – два бойца руководящего звена группировки ИГ.
При этом, курдские силы самообороны высказывают опасение, что исламисты могут применить химическое оружие на фоне неуспехов. Отвечающий за внешние отношения города чиновник Ибрагим Курдо заявил агентству Firat, что ранее исламисты использовали химическое оружие против курдов, и призвал открыть коридор из Турции в город для усиления ополчения. «У нас нет тяжелого оружия для того, чтобы противостоять ИГИЛ. Бомбардировки оказывают нам большую помощь, но нам нужно оружие для того, чтобы отражать атаки ИГИЛ», – заявил он, подчеркнув, что террористы получают материальное снабжение и подкрепление в виде новых боевиков.
Тем временем, в Алеппо правительственные войска развернули мощное наступление на позиции «Сирийской Свободной Армии» – оппозиционной группировки, контролирующей часть города и признаваемой на Западе. По сообщению Hurriyet, ссылающейся на источники в турецких военных кругах, в результате наступления из города бежали около 14 тысяч повстанцев, причем лидеру группировки пришлось бежать из страны. «Их Лидер Джамаль Маруф бежал в Турцию. Он содержится и охраняется турецким государством», – сказал источник издания.
Успехи армии Асада и перспективы установления полного контроля над городом вызвали бурную реакцию в Турции. На события отреагировал, в том числе, министр иностранных дел страны Мевлют Чавушоглу, заявивший, что ослабление Сирийской Свободной Армии приведет к усилению позиций ИГ в регионе. «Гражданские лица бегут из страны, спасаясь от режима Асада и ИГИЛ, а возможное взятие Алеппо приведет к появлению еще 2-3 млн беженцев», – заявил он, пишет Sabah.
Несколькими днями ранее высокопоставленные военные чины США и Турции провели встречу, чтобы обсудить подробности плана по оснащению и обучению светской сирийской оппозиции, воюющей против правительственных войск Башара Асада. Согласно плану, одна из турецких военных баз будет превращена в центр для обучения оппозиционных сил. Представители Европейского командования вооруженных сил США и высокопоставленные офицеры турецкого генштаба обговорили, что оружие и амуницию будет предоставлять Вашингтон, который также возьмет на себя финансирование обучения. Ожидается, что уже в конце декабря обучение на базе начнут около 2000 бойцов Сирийской свободной армии.