ՌԴ առողջապահության նախարարությանը կից աշխատանքային խումբ է ստեղծվել, որը կզբաղվի ծամելու կամ հոտ քաշելու համար նախատեսված թութունի արգելման կարգի մշակմամբ: Այդ մասին հայտնել է նախարարության մամուլի քարտուղար Օլեգ Սալագայը: Խմբում կընդգրկվեն ՄՄ անդամ 3 երկրների, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ: ԵՏՀ-ն, ինչպես հայտնի է, Մաքսային միության Միասնական տնտեսական տարածքի կանոնակարգող մարմինն է:
Առողջապահության նախարարությունն աշխատանքային խումբ է ստեղծել, որի նպատակն է համապատասխան համաձայնագրի մշակումը՝ Մաքսային միության շրջանակներում, որպեսզի արգելվի ծամելու և հոտ քաշելու համար նախատեսված թութունի ազատ շրջանառությունը: Տեխնիկական ռեգլամենտը, որը երկար քննարկվեց և ընդունվեց նախորդ շաբաթվա ավարտին, անվտանգության և մակնշման պահանջներ է ներկայացնում ՄՄ-ում: Այդ փաստաթղթում վերոնշյալ թութունի տեսակները չընդգրկվեցին: Արգելքը որոշվեց կիրառել անդամ երկրների միջև լրացուցիչ համաձայնագրով, գրում է «Իզվեստիան»:
ՌԴ առողջապահության նախարարությունում հայտարարել են, որ արգելքը բխում է նրանից, որ ծխողները չանցնեն սպառման համար ավելի մատչելի (տրանսպորտում, հասարակական սննդի օբյեկտներում չարգելված), սակայն ոչ պակաս վնասակար ծխախոտի տեսակներին:
Ըստ Սալագայի, բազմաթիվ գիտական հետազոտությունները հաստատում են դրա բացասական ազդեցությունն օրգանիզմի վրա՝ մասնավորապես օնկոլոգիական առումով: «Բացի այդ, այս պահը հարմար է նման արգելքի համար, քանի որ մեր երկրում ծխախոտը նման եղանակով օգտագործողների թիվը քիչ է և կարևոր է թույլ չտալ, որ ծխողներն անցնեն ծամելու կամ հոտ քաշելու համար նախատեսված թութունի»,-ասել է նա:
Ըստ աշխատանքային խմբի անդամների, համաձայնագրի նախագիծը պատրաստ կլինի 2015-ին, սակայն լրամշակման և վավերացման համար ևս մեկ տարի կպահանջվի:
«Ծամելու կամ հոտ քաշելու համար նախատեսված թութունը մեծ վնաս է հասցնում առողջությանը, նպաստելով բերանի խոռոջի, կերակրափողի, ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի, ստամոքսի խոցի զարգացմանը: Ամենասարսափելին այն է, որ ի տարբերություն ծխախոտի գլանակների, համաշխարհային հանրությունը դեռ միջոց չի մշակել ծամելու կամ հոտ քաշելու եղանակով օգտագործվող թութունի դեմ պայքարելու համար: Ուստի անհրաժեշտ է պայքարի միջոցներ մշակել նաև այս տեսակի թութունի կիրառման դեմ՝ որակելով դրանք հատկապես վտանգավոր, ինչպես դա արդեն արվել է Եվրամիությունում»,-հայտարարել է Ռուսաստանի հակածխախոտային կոալիցիայի համանախագահ Դարյա Խալտուրինան:
Ըստ փորձագետների, ծամելու կամ հոտ քաշելու համար նախատեսված թութունը զբաղեցնում է ծխախոտի շուկայի մոտ 1 տոկոսը (ավանդական ծխախոտի տարեկան շրջանառությունը կազմում է մոտ 1,1 տրլն ռուբլի), հիմնականում, այն ներկրվում է ՌԴ Շվեդիայից, Գերմանիայից ու ԱՄՆ-ից: Վերջին տարիներին արձանագրվում է ոչ ավանդական ծխախոտի ներկրման աճ: Միայն 2012-ին Ռուսաստան է ներկրվել 17,5 տոննա արտադրանք, իսկ 2013-ին՝ գրեթե 37 տոննա:
«Հոտ քաշելու համար նախատեսված թութունի սպառողները հիմնականում տարիքով մարդիկ են: Ծամելու համար նախատեսված թութունն ավելի տարածված է երիտասարդների ու միջին տարիքի մարդկանց շրջանում, մարզիկների, որոնց արգելվում է ծխել: Ինչպես նաև ծխող մարդկանց շրջանում, որոնք չեն կարողանում երկար դիմանալ առանց նիկոտինի գնացքում կամ ինքնաթիռում: Միակ խոշոր ծխախոտի ընկերությունը, որի ռուսաստանյան ցանկում կան ծխախոտի այդ տեսակները, Philip Morris International-ն է (PMI), որի Snus by Parliament ծամելու թութունն արգելված է ԵՄ երկրներում»,-ասել է ծխախոտի խանութներից մեկի ներկայացուցիչը:
Հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանը համաձայնագիր կնքեց ԵՏՄ-ին անդամակցելու մասին, որն ուժի մեջ կմտնի 2015-ի հունվարի 1-ից:

20 Ноябрь 2014 - 16:23 AMT
При российском Министерстве здравоохранения создана рабочая группа, которая займется введением запрета на нюхательный и жевательный табак в России, Казахстане и Белоруссии. Об этом сообщил пресс-секретарь министра здравоохранения РФ Олег Салагай. В группу войдут представители министерств здравоохранения трех стран, а также представители Евразийской экономической комиссии (ЕЭК, регулирующий орган Таможенного союза и Единого экономического пространства).
Задача группы — создать подходящее для Таможенного союза соглашение, которое исключит из свободного оборота жевательный и нюхательный табак. Техрегламент на табачную продукцию, который долго обсуждался и был принят в конце прошлой недели, содержал требования по безопасности и маркировке в Таможенном союзе (ранее «страшные картинки» не были закреплены на уровне ТС). В этот документ запрет на некурительный табак не вошел. Его решили ввести дополнительным соглашениям между странами-партнерами, пишут «Известия».
В Минздраве РФ заявляют, что запретить некурительный табак следует для того, чтобы потребители сигарет не перешли на более доступный в плане потребления (не запрещен в заведениях общепита, транспорте), но не менее вредный источник никотина.
По словам Салагая, многочисленные научные исследования подтверждают его негативное влияние на организм, в частности, онкогенное действие на слизистую полости рта. Кроме того, текущий момент является оптимальным для введения такого запрета, поскольку людей, потребляющих некурительный табак, мало и важно не допустить перехода потребителей курительного табака на некурительный.
По заявлениям участников рабочей группы, проект соглашения будет готов в 2015 году, однако на его доработку и ратификацию потребуется более года.
«Некурительные табачные изделия наносят огромный вред здоровью, провоцируя развитие рака слизистой рта, гортани, пищевода, поджелудочной железы, язвы желудка и других заболеваний. И самое ужасное — в отличие от сигарет мировое сообщество еще не выработало средств борьбы с некурительным табаком. Именно поэтому необходимо запрещать некурительные табачные изделия как особо опасные, как это уже сделано директивой Евросоюза», — заявила сопредседатель Российской антитабачной коалиции Дарья Халтурина.
По данным экспертов отрасли, некурительные табачные изделия занимают менее 1% всего табачного рынка (годовой объем рынка традиционных сигарет составляет порядка 1,1 трлн рублей), и в основной своей массе это импортная продукция из Швеции, Германии и США. В последние годы наметился рост импорта некурительного табака. Так, в 2012 году в Россию было ввезено 17,5 т данного продукта, а в 2013-м — почти 37 т.
«Потребительская аудитория нюхательного табака — это в основном люди в возрасте, многие заказывают его своим пожилым родителям. Жевательный табак популярнее среди молодых людей и людей среднего возраста, его используют спортсмены, которым нельзя курить. А также курильщики, которые не могут долго без никотина в поезде или в самолете, — рассказал торговый представитель одного из табачных магазинов. — Единственной крупной табачной компанией, в российском ассортименте которой есть снафф, снюс и жевательный табак (некурительные виды табака), является Philip Morris International (PMI) — ее жевательный табак Snus by Parliament запрещен в странах ЕС».
10 октября Армения подписала соглашение о вступлении в Евразийский экономический союз, который начнет действовать с 1 января 2015 года на территории Таможенного союза.