21 Նոյեմբեր 2014 - 07:11 AMT
Իրանը զիջումների չի գնացել միջուկային ծրագրի առանցքային՝ Արաքի ռեակտորի աշխատանքի սահմանափակման հարցում: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին:
«Առակի վերաբերյալ մենք արդեն ասել ենք, որ պատրաստ ենք աշխատանքն այնպես կազմակերպել, որ կասկածները ժխտվեն: Որոշ չափով այդ հարցը կարգավորվել է տեխնիկական առումով և հետագա բանակցությունների համար այլևս տեղ չկա»,-ասել է Սալեհին:
Արաքի ռեակտորի աշխատանքի սահմանափակման հարցն առանցքայիններից է բանակցություններում, օգոստոսին Իրանը հայտարարեց, որ սկսում է ռեակտորի արդիականացումը:
Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ բանակցությունների եզրափակիչ փուլը մեկնարկեց Վիեննայում նոյեմբերի 18-ին: Միջազգային միջնորդների «վեցյակն» ու Իրանը փորձում են հաղթահարել տարաձայնություններն, առաջին հերթին պատժամիջոցների վերացման կարգի շուրջ:
Մինչդեռ ՄԱԳԱՏԷ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ռեզա Նաջաֆին հայտնել է, որ կազմակերպության աշխատակիցները կկարողանան այցելել օբյեկտ սահմանամերձ Մարիվանում Թեհրանից 700 կմ հեռավորության վրա: Նաջֆարին նշել է, որ Իրանն այդ որոշումը կամավոր է կայացրել: 2011-ի ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցում ասվում էր, որ Մարիվանի օբյեկտում հատուկ հզորության պայթուցիկների հետ փորձեր են կատարվում: Նաջաֆին այդ ենթադրությունները համարեց «անհիմն ու շինծու»՝ նշելով, որ նման փորձերի հետքերը կարող են շատ հեշտ ի հայտ գալ տեսչության ընթացքում, գրում է «Կոմերսանտը»:
Անհաջողության դեպքում բանակցությունները կրկին փակուղի կմտնեն, Արևմուտքը հետագայում ևս տնտեսական պատժամիջոցներ կկիրառի, ինչը կհանգեցնի սրացման նոր փուլի մի կողմից Իրանի և մյուս կողմից ԱՄՆ ու ԵՄ միջև:

21 Ноябрь 2014 - 06:16 AMT
Иран отказался делать уступки международным переговорщикам в вопросе ограничения работы реактора в Араке. Об этом заявил глава Организации по атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи.
«По поводу Арака мы уже говорили, что мы готовы организовать его работу таким образом, чтобы опасения отпали. Этот вопрос урегулирован в некоторой степени в рамках технического аспекта и больше места для дальнейших переговоров нет», — сказал Салехи.
Вопрос об ограничении работы реактора в Араке — ключевой на переговорах, в августе Иран заявил о начале модификации реактора. Финальный раунд переговоров по иранской ядерной проблеме начался в Вене 18 ноября.
Финальный раунд переговоров по иранской ядерной проблеме начался в Вене 18 ноября. "Шестерка" международных посредников (Россия, США, Британия, Франция, Китай и Германия) и Иран пытаются преодолеть оставшиеся разногласия, прежде всего о процедуре снятия санкций.
Тем временем, пПостоянный представитель Ирана в МАГАТЭ Реза Наджафи сообщил, что сотрудники организации смогут посетить объект в приграничном городе Мариван в 700 километрах западнее Тегерана. Наджафи отметил, что Иран принял такое решение добровольно. В докладе МАГАТЭ в 2011 году говорилось, что на объекте в Мариване проводятся эксперименты с взрывчатыми веществами особой мощности. Наджафи назвал эти предположения «необоснованными и сфабрикованными», отметив, что следы таких экспериментов могут быть легко выявлены во время инспекции, пишет Коммерсант.
Неуспех же грозит тем, что переговоры вновь войдут в тупик, Запад и дальше сделает ставку на экономические санкции, что приведет к новому витку обострения отношений Ирана с США и ЕС.