22 Հունիս 2006 - 15:17 AMT
Հունական OTE ընկերությունը հրապարակել է այն ընկերությունների անվանացանկը, որոնք հնարավարություն կստանան հետագայում մասնակցել հայկական «ԱրմենՏել» հեռահաղորդակցության ընկերության բաժնետոմսերի 90 տոկոսի վաճառքի մրցույթին: «ԱրմենՏել»-ի բաժնետոմսերի գնման պայքարը կշարունակեն ռուսական «Վիմպելկոմ» եւ ՄՏՍ ընկերությունները, ինչպես նաեւ ETISALAT (Emirates Telecommunications Corporation /Istithmar ETV -Emergent Telecom Ventures) եւ VTEL Holdings/Knightsbridge Associates ընկերությունները:
Նշենք, որ հայկական «ԱրմենՏել» հեռահաղորդակցության ընկերության բաժնետոմսերի 90 տոկոսի գնմանը հավակնում էին մոտավորապես տասը ընկերություններ: Մրցույթին մասնակցելու հայտեր էին ներկայացրել նաեւ ռուսական ընկերություններ ԱՖԿ «Սիստեման», «Վիմպելկոմը», «Ռոստելեկոմը»: «ԱրմենՏելի» ձեռքբերմանը հավակնում էին նաեւ հայկական ընկերություններ, մասնավորապես, «SIL Group»-ը, որը պատկանում է հայտնի գործարար, պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանին: Մասնագետների հաշվարկներով, «ԱրմենՏելի» բաժնետոմսերի օբյեկտիվ գինը կազմում է $350-$450 մլն.: Այս կամ այն ընկերությանը բաժնետոմսերի վաճառքի վերաբերյալ որոշիչ խոսքը պատկանում է HSBC բանկին եւ OTE ընկերությանը, հայտնում է Regnum-ը:

Греческая компания OTE огласила список компаний, которые получат возможность в дальнейшем принять участие в тендере на приобретение 90% акций армянской телекоммуникационной компании “АрменТел”. Борьбу за акции “АрменТел” продолжат российские компании “Вымпелком” и МТС, а также компании ETISALAT (Emirates Telecommunications Corporation /Istithmar ETV -Emergent Telecom Ventures) и VTEL Holdings/Knightsbridge Associates.
Отметим, что на приобретение 90% акций армянской телекоммуникационной компании “АрменТел”, которые принадлежат греческой компании OTE, претендовали порядка десяти компаний. Заявки на участие в тендере представили в том числе и российские компании АФК “Система”, “Вымпелком”, “Ростелеком”. На контрольный пакет акций “АрменТел” претендовали также армянская компания, в частности “SIL Group”, собственником которой является известный предприниматель, депутат Хачатур Сукиасян. По оценкам специалистов, объективная цена акций “АрменТел” составляет $350 млн. – $450 млн. Решающее слово о продаже акций той или иной компании принадлежит банку HSBC и компании OTE, сообщает ИА Regnum.