22 Նոյեմբեր 2014 - 11:56 AMT
«Գալաթասարայի» երկրպագուները Ստամբուլում սպանել են սերբական «Ցրվենա Զվեզդա» բասկետբոլային թիմի երկրպագուին:
«ՌԻԱ Նովոստիի» հաղորդմամբ, 25-ամյա տղամարդը, որը ժամանել էր Ստամբուլ Եվրոլիգայի խմբային փուլի 6-րդ տուրի խաղին սիրելի թիմին աջակցելու համար, դանակի հարված է ստացել թուրքական ակումբի երկրպագուների հետ բախման արդյունքում այն բանից հետո, երբ 400 սերբ երկրպագուի թույլ չեն տվել ներկա լինել խաղին:
«Դա թշնամական ժեստ է, ահավոր ողբերգություն։ Ես շփոթված եմ,- ասել է Ստամբուլում Սերբիայի հյուպատոս Զորան Մարկովիչը:- Խաղից 2 օր առաջ մենք նախազգուշացրել էինք իրավապահ մարմիններին, որ կայանալիք խաղում վտանգի մեծ ռիսկ կլինի։ Այժմ մենք աշխատում ենք, որ սերբ երկրպագուները հնարավորինս շուտ բարեհաջող լքեն Թուրքիայի տարածքը»։
Թուրքիայում սպորտային միջոցառումների ժամանակ պարբերաբար գրանցվում են նման միջադեպեր. այս երկրի երկրպագուները հայտնի են տաքարյունությամբ ու ագրեսիվ պահվածքով: Բախումները հատկապես հաճախ գրանցվում են ֆուտբոլային խաղերի ժամանակ: Հոկտեմբերի 22-ին Ստամբուլում ամբոխը դանակներով հարձակվել է Դորտմունդի «Բորուսիայի» երկրպագուների վրա, որոնք եկել էին Չեմպիոնների լիգայի շրգանակում «Գալաթասարայի» հետ կայանալիք խաղին մասնակցելու:
2000 թվականին «Գալաթասարայի» ու «Լիդս Յունայթեդի» երկրպագուների բախումն ավարտվել է երկու անգլիացու սպանությամբ հենց Ստամբուլի կենտրոնում: Մարդասպաններից մեկը ձերբակալվել է 14 տարի անց, մյուսները մինչև օրս հետախուզման մեջ են:

22 Ноябрь 2014 - 10:34 AMT
Фанат сербского баскетбольного клуба «Црвена Звезда» погиб в Стамбуле от рук болельщиков «Галатасарая».
По сообщению РИА Новости, 25-летний мужчина, приехавший в Стамбул, чтобы поддержать свою команду на матче 6-го тура группового этапа Евролиги, получил ножевое ранение в столкновении с фанатами турецкого клуба после того, как группу из около 400 сербов не пропустили на матч.
«Это акт враждебности, страшная трагедия. Я растерян, — рассказал сербскому телевидению консул Сербии в Стамбуле Зоран Маркович. — Мы предупреждали турецкие власти за два дня до игры, что это матч высокой степени риска. Сейчас мы стараемся, чтобы все фанаты безопасно покинули Турцию как можно скорее».
Инциденты на спортивных мероприятиях в Турции проиисходят постоянно – болельщики этой страны известны своим буйным нравом и агрессивным поведением. Особенно часты стычки во время матчей футбольных команд. 22 октября в Стамбуле толпа с ножами напала на болельщиков дортмундской «Боруссии», прибывших на матч с Галатасараем в рамках футбольной Лиги чемпионов.
А в 2000 году столкновения болельщиков «Галатасарая» с фанатами «Лидс Юнайтед» перед матчем полуфинала футбольной Лиги чемпионов закончились гибелью двух английских болельщиков, зарезанных в центре Стамбула. Спустя 14 лет был арестован один из убийц, остальные до сих пор находятся в розыске.