24 Նոյեմբեր 2014 - 06:59 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, որին համարում են Դեմոկրատական կուսակցության գլխավոր թեկնածուներից մեկը 2016-ի նախագահական ընտրություններում, կարող է հիանալի նախագահ լինել:
«Եթե նա որոշի մասնակցել նախագահական ընտրարշավին, կկարողանա մրցունակ թեկնածու լինել, կարծում եմ, նա հիանալի նախագահ կլինի»,-հայտարարել է նա ABC News-ին տված հարցազրույցում, գրում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Նա նշել է, որ իր դրական արձագանքները Հիլարի Քլինթոնի մասին պետք չէ ընկալել որպես նախկին պետքարտուղարի թեկնածությունն առաջ քաշելու 100-տոկոսանոց երաշխիք: Նա հայտարարել է, որ դեմոկրատներն այլ հնարավոր թեկնածուներ ևս ունեն, բայց անուններ չի նշել: Բացի այդ, Օբաման բարձր է գնահատել Քլինթոնի աշխատանքը պետական կառույցներում՝ անվանելով նրան ակնառու պետքարտուղար և իսկական ընկեր:
Ավելի վաղ ասվել է նաև ԱՄՆ գործող փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի թեկնածության հնարավոր առաջադրման մասին: Նա մասնակցել է նախագահական մրցավազքին երկու անգամ՝ 1988-ին և 2008-ին:
Իսկ հանրապետականների կողմից թեկնածու կարող է դառնալ Ջեբ Բուշը՝ ԱՄՆ 43-րդ նախագահ Ջորջ Բուշ-կրտսերի հարազատ եղբայրը և 41-րդ նախագահ Ջորջ Բուշ-ավագի որդին: Ջեբ Բուշն անձամբ չի բացառել իր մասնակցությունը 2016-ի նախագահական ընտրություններին և հայտարարել էր, որ վերջնական որոշում կկայացնի այդ հարցի վերաբերյալ մինչև տարեվերջ: :

24 Ноябрь 2014 - 06:33 AMT
Президент США Барка Обама заявил, что экс-госсекретарь Хиллари Клинтон, которую считают одним из главных кандидатов от Демократической партии на выборах главы государства в 2016 году, могла бы стать прекрасным президентом.
«Если она примет решение вступить в президентскую гонку, она сможет стать конкурентоспособным кандидатом, и, я полагаю, она будет прекрасным президентом», — заявил он в интервью ABC News, пишет РИА Новости.
Ранее сообщалось также о возможном выдвижении кандидатуры действующего вице-президента США Джозефа Байдена. Он участвовал в президентской гонке дважды – в 1988 и 2008 году.
Со стороны республиканцев же кандидатом может стать Джеб Буш – родной брат 43-о президента США Джорджа Буша-Младшего и сын 41-о президента Джорджа Буша-старшего. Джеб Буш лично не исключал возможность выдвижения свою кандидатуры на пост президента США на выборах в 2016 году и заявлял, что примет окончательное решение по этому вопросу до конца нынешнего года.