Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունը (ՕՊԵԿ) նոյեմբերի 27-ին Վիեննայում կայանալիք հանդիպմանը մտադիր է որոշում կայացնել, որը կհանգստացնի շուկաներն ու կնպաստի էներգակիրների գների կայունացմանը:
Այդ մասին, ըստ «Վեդոմոստի» հաղորդագրության, հայտարարել է Քուվեյթի Նավթի գծով բարձրագույն խորհրդի անդամ Աբդել Մաջիդ աշ Շաթթին: «ՕՊԵԿ շահերից է բխում ցույց տալ…, որ կազմակերպությունն աշխատում է…Արյժմ նրանք երկու ընտրություն ունեն՝ կամ կրճատել արտադրությունը, կամ թողնել նույն մակարդակում: ՕՊԵԿ-ի համար դժվար կլինի ասել. «Եկեք ամեն ինչ թողնենք ինչպես կա»: Արդյունքում որոշում կկայացվի, որը կնպաստի նրան, որ նավթի գործող գները նվազեն մինչև 80 դոլար մեկ բարելի դիմաց որոշ ժամանակի ընթացքում»,-հայտարարել է նա:
Պաշտոնյան հերքել է նավթի գնի նվազման քաղաքական դրդապատճառների վերաբերյալ հայտարարությունները: Ըստ նրա, նավթի գնանկումը հանգեցրել է տնտեսական ցուցանիշների նվազմանն ամբողջ Եվրոպայի տարածքում և աճի տեմպերի դանդաղեցմանը Չինաստանում: «Ոմանք պնդում են, որ Սաուդյան Արաբիան նվազեցնում է գները, վնասելու համար Ռուսաստանին և Իրանին: Սակայն, ես կասկածում եմ, որ սաուդիտները կարող էին նման քայլի դիմել»,- հայտարարել է նա:
Ա. Շաթթին կարծիք է հայտնել, որ ՕՊԵԿ-ը հազիվ թե կրճատի արտադրությունը: «ՕՊԵԿ բոլոր անդամները փորձում են պահպանել իրենց մասնաբաժինը: Այժմ փոխվել է շուկայի մոդելը՝ գներ հաստատելու փոխարեն, կողմերը փորձում են պահպանել սեփական մասնաբաժինը շուկայում»,-պարզաբանել է նրա:
Կտրուկ գնանկման խնդրի հնարավոր լուծման մասին հայտարարությունների ֆոնին նավթի գներն աճեցին. ըստ Bloomberg-ի, Brent տեսակի հունվարյան ֆյուչերսները սակարկվել են ICE Futures լոնդոնյան բորսայում 80.81 դոլարով՝ հինգ օրում գնաճը կազմել է 1,2 տոկոս: WTI նավթը թանկացել է 44 ցենտով՝ մինչև 76.95 դոլար մեկ բարելի դիմաց: Սակայն, եթե արդյունահանման կրճատման մասին համաձայնություն ձեռք չբերվի, գինը կարող է նվազել մինչև 60 դոլար մեկ բարելի դիմաց: Խուսափելու համար նման զարգացումից, անհրաժեշտ է կրճատել արդյունահանումն առնվազն օրական 1 մլն բարելով, գրում է Reuters-ը Lupus Alpha ներդրումային հիմնադրամի վերլուծաբան Դենիել Բաթի վրա հղումով: Ընդ որում, գործակալության զրուցակիցը հոռետեսորեն է գնահատում նման համաձայնագրի ձեռքբերման շանսերը, սակայն, եթե այն ընդունվի, գները կարող են բարձրանալ մինչև 85 դոլար մեկ բարելի դիմաց:
Ավելի վաղ ՌԴ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը հայտարարել է, որ եթե նավթի գինը նվազի մեկ բարելի դիմաց 60 դոլարից, Ռուսաստանում ՀՆԱ անկում է սպասվում: «Եթե իրավիճակը վատթարանա, ապա 2015-ին նահանջն անխուսափելի կլինի: Եթե նավթի գինը նվազի մինչև մեկ բարելի համար 60 դոլար, ապա էկոնոմիկան աճի բացասական տեմպեր կունենա»,-հայտարարել է նա:
Նոյեմբերի 27-ին Վիեննայում տեղի կունենա ՕՊԵԿ հերթական գագաթնաժողովը, որի ժամանակ քննարկվելու է նաև նավթի արդյունահանման քվոտաների նվազեցման հարցը: Գործող քվոտան օրական մոտ 30 մլն բարել է: Կազմակերպության որոշ անդամներ՝ Վենեսուելան կամ Իրանը, ինչպես նաև դիտորդի կարգավիճակ ունեցող Ռուսաստանը, փորձում են պնդել, որ արդյունահանումը նվազեցվի՝ գների աճին նպաստելու համար: Արաբական երկրներն ավելի վաղ հայտարարել էին, թե մտադիր չեն նվազեցնել արդյունահանումը՝ Սաուդյան Արաբիան հայտարարել էր, որ պատրաստ է մեկ բարելի դիմաց 80 դոլար գնին երկու տարվա ընթացքում: Իսկ Քուվեյթը հայտարարել էր, որ պատրաստ է հանդուրժել նույնիսկ 76-77 դոլարը մեկ բարելի դիմաց:

24 Ноябрь 2014 - 08:05 AMT
Организация стран — экспортеров нефти (ОПЕК) на встрече в Вене 27 ноября придет к решению, которое успокоит рынки и будет способствовать стабилизации цен на энергоносители.
Об этом, по сообщению «Ведомостей», заяви член Высшего совета по нефти Кувейта Абдель Маджид аш-Шатти. «В интересах ОПЕК показать …что организация работает… Сейчас у них два выбора: или сокращать производство, или оставлять его на нынешнем уровне. ОПЕК будет тяжело сказать: «Давайте оставим все как есть». В итоге будет принято решение, которое поддержит нынешние цены на нефть на уровне $80 за баррель в течение некоторого времени», – заявил он.
Чиновник опроверг заявления о политической мотивации понижения цен на нефть. По его мнению, к падению цен на нефть привело снижение экономических показателей в Европе и замедление темпов роста в Китае. «Некоторые утверждают, что Саудовская Аравия снижает цены, чтобы навредить России и Ирану. Но я сомневаюсь, что саудиты пойдут на такой шаг», — заявил он.
Аль-Шатти выразил мнение, что ОПЕК вряд ли будет сокращать производство. «Все участники ОПЕК пытаются сохранить свою долю. Сейчас изменилась модель рынка — вместо того чтобы устанавливать цены, стороны пытаются удерживать свои доли на рынке», — пояснил он.
На фоне заявлений о возможном решении проблемы резкого падения цены на нефть подросли: по сообщению Bloomberg, январские фьючерсы марки Brent торговались на лондонской бирже ICE Futures за $80.81 – за пять дней рост цен составил 1.2%. Нефть WTI подорожала на 44 цента – до $76.95 за баррель.
Однако, если соглашения о сокращении добычи достигнуто не будет, цена может упасть до $60 за баррель. Для того, чтобы избежать подобного развития, необходимо сократить добычу минимум на 1 млн барр. в день, пишет Reuters со ссылкой на аналитика инвестиционного ФОнда Lupus Alpha Дениэля Бата. При этом, собеседник агентства скептически оценивают шансы достижения подобного соглашения, однако в случае его принятия цены могут подняться до $85/барр.
Ранее министр финансов России Антон Силуанов заявил, что в случае падения цены на нефть ниже $ 60 за баррель Россию ждет падение ВВП. «Если ситуация ухудшится, то рецессии в 2015 году не избежать. Если цена на нефть упадет до $60 за баррель, то экономика будет иметь отрицательные темпы роста», – заявлял он.
27 ноября в Вене состоится очередной саммит ОПЕК, во время которого будет обсуждаться также вопрос снижения квот на добычу нефти. Нынешняя квота – ок. 30 млн. баррелей в день. Некоторые члены организации – такие, как Венесуэла или Иран, а также являющаяся наблюдателем в ОПЕК Россия, настаивают на снижении добычи с целью роста цены. При этом, арабские страны ранее заявляли, что не собираются снижать добычу – Саудовская Аравия заявляла о готовности к цене в$80 за баррель в течение двух лет. Кувейт же заявлял, что готов потерпеть даже цену в $76-77 за баррель.