24 Նոյեմբեր 2014 - 09:55 AMT
Թուրքիայում բռնկվել է հերթական հակասեմական սկանդալը: Էդիրնեի նահանգապետը սպառնացել է սինագոգը թանգարանի վերածել:
Էդիրնեի նահանգապետ Դուրսում Շահինը հայտարարել է, որ վերականգնվող քաղաքային սինագոգը կվերածվի թանգարանի ի պատասխան Ալ Աքսա մզկիթի շրջանում ոստիկանության և արաբ ցուցարարների բախումների:
«Մինչ ավազակները պատերազմ են բորբոքում Ալ Աքսայում և սպանում մահմեդականներին, մենք նրանց համար սինագոգ ենք կառուցում,- հայտարարել է նա,- ասում եմ դա մեծ ատելության զգացողությամբ: Մենք մաքրում ենք նրանց շիրիմները, առաջ տանում նրանց նախագծերը… սինագոգը կգրանցվի որպես թանգարան, սակայն ոչ մի ցուցահանդես չի լինի»:
Սինագոգը, որ գտնվում է Կալեիչի գյուղում, կառուցվել է 1907 թվականին: Նրա վերականգնումը սկսվեց 2010-ին և 1,67 մլն դոլար արժեցավ: Թուրքիայում մոտ 20 հազար հրեա է ապրում:
Հրեաների ու պաղեստինցիների միջև բռնության նոր ալիք բարձրացավ նոյեմբերի 4-ին ռաբբի Եհուդա Գլիկի դեմ մահամփորձից հետո Ալ Աքսա մզկիթի մոտակայքում, որը մահմեդականների համար թվով երրորդ սրբությունն է Մեքքայից ու Մեդինայից հետո; Մահափորձին հաջորդած բախումներից հետո Իսրայելն առաջին անգամ 1967 թ. հետո սահմանափակեց մզկիթի այցելությունները մահմեդականների համար:
Աբրահամ Ֆոքսմանը, որն ԱՄՆ-ում գործող հակասեմականության դեմ պայքարող Հակադիֆամացիոն լիգայի ղեկավարն է, իր վրդովմունքն է հայտնել նահանգապետի հայտարարության վերաբերյալ և կոչ է արել պաշտպանել հրեաների գերեզմաններն ու սրբությունները Թուրքիայում, գրում է Jerusalem post-ը:
Ավելի վաղ թուրք պատգամավոր, Բուրսայից Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության անդամ Այքան Էքդեմիրը հայտարարել էր, որ Թուրքիան 17-րդ տեղում է հակասեմական դրսևորումներով երկրների վարկանիշում ըստ Հակադիֆամացիոն լիգայի հետազոտությունների: Թուրքերի 69 տոկոսը կիսում են հակաթուրքական տրամադրությունները, այն դեպքում, երբ միջին ցուցանիշն աշխարհում 26 տոկոս է: Հակասեմականությունը Թուրքիայում բորբոքվում է մերձավորարևելյան հակամարտության ֆոնին: Հակասեմականության գագաթնակետը ԱԶԿ իշխանության օրոք գրանցվեց: Ամենավառ դրևորումներից եղավ հակամարտությունը «Մավի Մարմարա» նավի շուրջ, երբ Իսրայելի հատուկ նշանակության ջոկատը գրոհով վերցրեց Պաղեստին մեկնող նավը:

В Турции разразился очередной антисемитский скандал участием высокопоставленного политика.
Губернатор провинции Эдирне Дурсум Шахин заявил, что реставрируемая городская синагога будет превращена в музей в ответ на столкновения полиции и арабских манифестантов в районе мечети Аль-Акса.
«Пока эти бандиты раздувают войну в аль-Аксе и убивают мусульман, мы им строим синагоги, – заявил он, – я говорю это с чувством огромной ненависти. Мы чистим их могилы, продвигаем их проекты… синагога будет зарегистрирована как музей, но никаких выставок там не будет».
Синагога, расположенная в деревне Калеичи, была построена в 1907 году. Ее реставрация была начата в 2010 году и обошлась в 1,67 миллиона долларов. В Турции живет около 20 тыс. евреев.
Новый виток насилия между евреями и палестинцами разразился после совершенного в начале ноября покушения на раввина Иегуду Глика в ходе визита на Храмовую гору, где находится мечеть аль-Акса – третья по значимости святыня мусульман после Мекки и Медины. После столкновений, последовавших покушению, Израиль впервые с 1967 года ограничил посещение мечети мусульманами.
Абраам Фоксман – руководитель базирующейся в США Антидиффамационной лиги (организации по борьбе с антисемитизмом) выразил возмущение по поводу заявлений губернатора и призвал защитить еврейские могилы и святыни в Турции, пишет Jerusalem post.
Ранее турецкий политик, депутат Республиканской народной партии от Бурсы Айкан Экдемир заявлял, что Турция на 17-м месте в индексе стран с антисемитскими настроениями согласно исследованиям Антидиффамационной лиги. 69% турок разделяют антисемитские настроения, тогда как в среднем по миру показатель – 26%. При этом, В Турции живет около 15 тысяч евреев – несколько сотых долей населения страны. Антисемитизм в Турции подогревается, в частности, на фоне ближневосточного конфликта. Пик антисемитизма в новейший период пришелся на время правления Партии справедливости и развития. Одним из наиболее ярких эпизодов стал конфликт вокруг корабля «Мави Мармара», когда израильский спецназ взял штурмом турецкий корабль, направляющийся в Израиль вопреки запрету израильской стороны.
Согласно опросам Gallup, Израиль является самым ненавидимым турками государством. Читайте подробнее: Турки не любят никого кроме Турции, а хуже всех настроены к Израилю