24 Նոյեմբեր 2014 - 10:47 AMT
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը նոյեմբերի 23-ին ավարտեց իր եռօրյա այցը Ստամբուլ, ուր ժամանել էր Կիևից մեկշաբաթյա շրջագայության շրջանակում: Նա դարձավ ԱՄՆ վարչակազմի առաջին բարձրաստիճան ներկայացուցիչը, որն այցելում է Թուրքիա Էրդողանի նախագահ ընտրվելուց հետո:
Բայդենի ծրագիրը Ստամբուլում հագեցած էր: Առաջին դեմքերի, այդ թվում վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի, հետ հանդիպումներից բացի, ԱՄՆ փոխնախագահը մասնակցեց Էներգետիկայի և էկոնոմիկայի հարցերով ատլանտյան խորհրդի նիստին: Նրա եվրոպացի մասնակիցներին Բայդենը կոչ արեց մտածել էներգակիրների առաքումների դիվերսիֆիկացիայի մասին: «Մենք վաղուց արդեն հասկացել ենք, որ միակ առաքչի դեպքում խնդիրներ են առաջնում: Սակայն, ես չեմ ասում, թե Եվրոպան կարող է կամ պետք է ընդմիշտ հրաժարվի ռուսական ներկրումից: Ռուսաստանը կարող է և պետք է դերակատարություն ունենա, սակայն նա պետք է պահպանի խաղի կանոնները»,-ասել է նա:
Իսկ առանցքային թեման, որ ԱՄՆ փոխնախագահը քննարկել է Թուրքիայի ղեկավարության հետ, իրավիճակն էր Սիրիայում, որտեղ Վաշինգտոնն ու դաշնակիցները պայքարում են «Իսլամական պետության» ծայրահեղականների հետ: Ձևականորեն Թուրքիան միացավ կոալիցիային դեռ հոկտեմբերի սկզբին, երբ կառվարությունը ստացավ խորհրդարանի համապատասխան թույլտվությունը: Սակայն ձևաչափը, որով Անկարան պատրաստ է մասնակցել գործողությանը, մինչ օրս պարզ չէ, գրում է «Կոմերսանտը»:
Առաջինը, սիրիական սահմանին մոտ գտնվող ռազմակայանն Ինջիրլիկում այդպես էլ չհանձնվեց Վաշինգտոնի տնօրինությանը ԻՊ դիրքերին ավիահարվածների նպատակով, ուստի նրանք ստիպված են այլընտրանք որոնել ի դեմս Հորդանանի և Պարսից ծոցի միապետությունների: Երկրորդը, չիրականացվեցին պայմանավորվածություններն այն մասին, որ սիրիական չափավոր ընդդիմության մարտիկները նախապատրաստում կանցնեն Թուրքիայի տարածքում: Դա ձեռնատու է նաև ԱՄՆ-ին:
Թուրքիայի ղեկավարությունն այլ կերպ է ընկալում իրավիճակը: Այնտեղ համոզված են, որ Թուրքիայի ավանդը սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման մեջ հսկայական է թեկուզ այն պատճառով, որ նա ընդունել է մոտ 1,6 մլն փախստական: Իր բեռը թեթևացնելու համար Անկարան առաջարկում է վերաբնակների համար բուֆերային գոտի ստեղծել Սիրիայի տարածքում, սակայն ԱՄՆ-ն զուսպ է վերաբերվում այդ առաջարկին:
Երկու պետությունների առանցքային տարաձայնությունը հիմնականում կապված է Սիրիայի ռեժիմի հետ: «Թուրքիան առաջնային է համարում Բաշար Ասադի պաշտոնանկության հարցը, Վաշինգտոնի համար առաջնային է պայքարը ծայրահեղական իսլամիստների դեմ,-պարզաբանել է Թուրքիայի Էկոնոմիկայի և տեխնոլոգիաների TOBB համալսարանի դոցենտ Թոգրուլ Իսմաիլը: Անկարայում մտավախություն ունեն, որ Ասադի բանակը կգրավի Հալեպն ու փախստականների նոր հոսք կլինի դեպի Թուրքիա արդեն այնտեղից»:
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ավարտին Ջո Բայդենը հայտարարեց, որ «Սիրիայի հումանիտար կարիքների» համար կհատկացնի 135 մլն դոլար: Գումարի մի մասը, ըստ փոխնախագահի, կհատկացվի Թուրքիայում փախաստականների ճամբարների համար:
Բայդենը հայտնեց, որ խոսակցությունը «հին բարեկամ Էրդողանի հետ» կառուցողական ստացվեց, և որ իրենք քննարկեցին համատեղ աշխատանքը սիրիական ընդդիմության չափավոր թևի հետ, ինչպես նաև իշխանափոխության հեռանկարներն այդ երկրում, այլ մանրամասներ փոխնախագահը չհայտնեց: Ըստ այլ տվյալների, ոչ մի կոնկրետ բանի մասին կողմերը չեն պայմանավորվել:
Մինչդեռ, նոյեմբերի 22-ին Ստամբուլի բնակիչները դուրս էին եկել բողոքի ցույցի Բայդենի այցի դեմ: Ինչպես հայտնում է Umma.ua-ն Radikal թերթի վրա հղումով, հանրահավաքի մասնակիցները կոչ էին անում Բայդենին «դուրս կորչել երկրից» ու չմիջամտել իրավիճակին Մերձավոր Արևելքում: Ըստ աղբյուրի, բողոքի ակցիան կազմակերպվել էր Թուրքիայի Երիտասարդների միության աջակցությամբ: Մոտ 300 ցուցարար երթով անցավ Ստամբուլի փողոցներով Թաքսիմ հրապարակից մինչև Գալաթասարայի շրջանը: Ցուցարարները թուրքական դրոշներ էին կրում ու հակաամերիկյան կարգախոսներ:
Երթի ավարտին տեղի ունեցավ հանրահավաք, որտեղ Երիտասարդների միության ղեկավար Չաղդաշ Ջենգիզը ցուցարարների անունից հայտարարեց, որ երկրի բնակիչները չեն ցանկանում, որ ԱՄՆ կառավարությունը միջամտի տարածաշրջանի և երկրի ներքին գործերին: «Այս ակցիայով մենք ցանկանում ենք գրավել համաշխարհային հանրության ուշադրությունը, ինչպես նաև զգուշացնել ամերիկացիներին: Բավ է փորձել ղեկավարել Մերձավոր Արևելքը և պատերազմ բորբոքել մահմեդական աշխարհում: Մենք բողոքում ենք ոչ միայն Թուրքիայի անունից, այլ նաև Իրաքի, Սիրիայի, Աֆղանստանի, Լիբիայի և այլ պետությունների, որոնք տառապում են այպես կոչված «ամերիկյան դիվանագիտությունից»: Մենք թույլ չենք տա, որ այդ իրադարձությունները կրկնվեն երկրում»,-ասել է Ջենգիզը:

24 Ноябрь 2014 - 09:34 AMT
Итоги визита Байдена в Турцию: Встреча «старых друзей», помощь в $135 млн и призывы «убираться домой»
Вице-президент США Джо Байден завершил 23 ноября трехдневный визит в Стамбул, куда прибыл из Киева в рамках недельного зарубежного турне. Он стал первым высокопоставленным представителем американской администрации, посетившим Турцию после того, как Реджеп Тайип Эрдоган в конце лета стал ее президентом.
Программа Байдена в Стамбуле была насыщенной. Помимо встреч с первыми лицами, в числе которых был и глава правительства Ахмет Давутоглу, вице-президент США принял участие в заседании Атлантического совета по вопросам энергетики и экономики. Его европейских участников Джо Байден призвал задуматься о диверсификации поставок энергоресурсов. «Мы уже давно поняли, что единственный их поставщик представляет собой проблему,— заявил он.— Однако я не говорю, что Европа может или должна раз и навсегда покончить с российским импортом: Россия может и должна быть игроком, но она должна играть по правилам».
Ключевой же темой, которую вице-президент США хотел обсудить с турецким руководством, была ситуация в Сирии, где Вашингтон и его союзники ведут борьбу с радикалами из группировки «Исламское государство» (ИГ). Формально Турция примкнула к коалиции еще в начале октября — после того как правительство получило соответствующее разрешение парламента. Но формат, в котором Анкара готова участвовать в операции, неясен до сих пор, пишет «КоммерсантЪ».
Во-первых, расположенная в непосредственной близости от сирийской границы турецкая военная база в Инджирлике так и не была передана в распоряжение Вашингтона и его союзников, совершающих авиаудары по позициям ИГ, а потому они вынуждены искать альтернативу в других государствах региона в лице Иордании или монархий Персидского залива. Во-вторых, не были реализованы договоренности о том, что бойцы умеренного крыла сирийской оппозиции (на них Пентагон сделал ставку в рамках наземной фазы противостояния с ИГ) будут проходить подготовку на территории Турции. Это не устраивает США.
В турецком руководстве смотрят на ситуацию иначе. Там убеждены, что вклад Турции в разрешение сирийского кризиса огромен хотя бы потому, что она разместила у себя 1,6 млн беженцев из Сирии. Чтобы облегчить это бремя, Анкара предлагает создать для переселенцев буферную зону на территории Сирии, но США к инициативе отнеслись сдержанно.
Едва ли не ключевое противоречие двух государств состоит в отношении к сирийскому режиму. «Турция ставит во главу угла вопрос о пребывании у власти Башара Асада, для Вашингтона же приоритет — борьба с исламскими радикалами,— пояснил доцент турецкого Университета экономики и технологий TOBB Тогрул Исмаил.— В Анкаре опасаются, что армия Асада возьмет Алеппо и новый поток беженцев хлынет в Турцию еще и оттуда».
По итогам встречи с Реджепом Тайипом Эрдоганом Джо Байден объявил о выделении на «сирийские гуманитарные нужды» $135 млн. Часть суммы, по словам вице-президента, будет направлена Турции на содержание лагерей беженцев.
Джо Байден сообщил, что разговор с его «старым другом Эрдоганом» получился конструктивным и что они обсудили совместную работу с умеренным крылом сирийской оппозиции, а также перспективы смены власти в этой стране — других подробностей вице-президент не сообщил. По другим данным, ни о чем конкретном стороны так и не договорились.
Между тем, 22 ноября жители Стамбула вышли на массовую акцию протеста против визита вице-президента США Джо Байдена в Турцию.
Как сообщает Umma.ua со ссылкой на газету Radikal, участники митинга призывали американского политика «убираться домой» и не вмешиваться в ситуацию на Ближнем Востоке. По информации источника, акция протеста была организована при поддержке Союза молодежи Турции. Около 300 протестующих провели шествие в центре Стамбула от площади Таксим до района Галатасарай. Митингующие размахивали турецкими флагами и плакатами с антиамериканскими лозунгами.
По окончанию шествия состоялся митинг, на котором руководитель Союза молодежи Чагдаш Дженгиз от имени протестующих заявил, что население страны не желает вмешательства США во внутренние дела страны и всего региона. «Этой акцией мы хотим привлечь внимание мировой общественности, а также предупредить американцев. Хватит пытаться руководить Ближним Востоком и разжигать войны в мусульманском мире. Мы протестуем не только от имени Турции, но и Ирака, Сирии, Афганистана, Ливии и других государств, которые страдают от так называемой «американской демократии». Мы не допустим повтора этих событий в нашей стране», – подчеркнул Дженгиз.