25 Նոյեմբեր 2014 - 06:47 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Աբխազիայի ղեկավար Ռաուլ Հաջիմբան նոյեմբերի 24-ին Սոչիում ռազմավարական գործընկերության և դաշինքի մասին պայմանագիր են կնքել: Փաստաթուղթը նախատեսում է պաշտպանության և անվտանգության ընդհանուր տարածքի ձևավորվում, այդ թվում նաև երկու պետությունների միասնական խմբավորման ստեղծման ճանապարհով, որոq կենթարկվեն միացյալ հրամանատարությանը: Պայմանագրով երաշխավորվում է սոցիալական չափանիշների բարձրացումն Աբխազիայում, այդ թվում կենսաթոշակային ապահովման, բժշկական և սոցապահովման, առողջապահության, կրթության, գիտության աշխատակիցների աշխատավարձերի գծով՝ աստիճանաբար դրանց մակարդակը հասցնելով ռուսաստանյան չափանիշներին:
Աբխազիայի ընդդիմությունը կողմ է արտահայտվել պայմանագրին, սակայն դեմ է, որ Աբխազիայի նախագահն ականջալուր չեղավ իր պահանջներին, հայտնել է «Ամցախարա» կուսակցության համանախագահ Գարի Սամանբան: «Պայմանագիրն անկասկած արտացոլում է Ռուսաստանի և Աբխազիայի ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների ոգին, մենք ոչ մի առարկություն այս առումով չունենք, այն պետք է լինի, և օգտակար կլինի Աբխազիայի համար հմուտ կիրառման դեպքում»,-հայտարարել է Սամանբան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա պարզաբանել է նաև, որ «Ամցախարայի» կազմակերպած հանրահավաքը Սուխումում ներքին ակցիա էր, ուղղված ոչ թե Ռուսաստանի, այլ մեր ղեկավարության դեմ»: «Մենք դեմ չենք Ռուսաստանին, մենք կողմ ենք: Մենք միշտ եղել և կլինենք Ռուսաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների կողմնակիցը: Մենք պահանջում ենք նախագահից ավելի շատ հաշվի առնել կուսակցության կարծիքը, որի նախագահության թեկնածու Ասլան Բժանիայի օգտին քվեարկել է բնակչության 36 տոկոսը»,-ասել է Սամանբան:
Սամանբան նշել է, որ պայմանագրի նախապատրաստական փուլում «Ամցախարան» առաջարկում էր «մի քանի հոդվածների այլընտրանքային շարադրում», սակայն նրա կարծիքը հաշվի չառնվեց:
«Ամցախարա» կուսակցությունը հանրահավաք էր կազմակերպել Սուխումում, որի մասնակիցները կողմ արտահայտվեցին ՌԴ հետ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդմանն ու զարգացմանը, սակայն նրանք առարկություններ ունեին պայմանագրի տեքստի վերաբերյալ՝ նրանց կարծիքով, փաստաթուղթը լրամշակման կարիք ունի պաշտպանության, տնտեսական քաղաքականության և ներքին քաղաքականության ոլորտներում:
Մինչդեռ Վրաստանի կառավարությունը դատապարտեց Մոսկվայի և Սուխումի միջև պայմանագրի կնքումը համատեղ զորքերի ստեղծման վերաբերյալ և կոչ արեց միջազգային հանրությանը պատշաճ արձագանք տալ: Նման հայտարարություն արեց ԱԳ նախարար Թամարա Բերուչաշվիլին:
«Վրաստանի կառավարությունը դատապարտում է այդ ապօրինի քայլը և հորդորում է միջազգային հանրությանը պատշաճ գնահատական տալ Վրաստանի տարածքային ամբողջականության հիմնարար սկզբունքների և միջազգային իրավունքի դեմ ուղղված գործողություններին»,-ասել է նա:
Ըստ ԱԳ նախարարի, կնքելով այս պայմանագիրը, Ռուսաստանը կոպտորեն խախտում է 2008 թ. օգոստոսի 12-ի հրադադարի մասին համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները:
2008 թ. օգոստոսի 26-ին Ռուսաստանը ճանաչեց Հարավային Օսեթիայի և Աբխազիայի ինքնիշխանությունը, որոնք վաղուց էին երազում դուրս գալ Վրաստանի կազմից ու անկախանալ: Դա տեղի ունեցավ օգոստոսի սկզբին Ցխինվալի դեմ Վրաստանի զինված ագրեսիայից հետո: ՌԴ ղեկավարները բազմիցս են հայտարարել, որ Վրաստանի երկու նախկին ինքնավարությունների անկախության ճանաչումն արտացոլում է առկա իրողություններն ու վերանայման ենթակա չէ:

24 Ноябрь 2014 - 19:01 AMT
Россия и Абхазия подписали договор о союзничестве: Абхазская оппозиция за, Тбилиси – категорически против
Президент России Владимир Путин и глава Абхазии Рауль Хаджимба 24 ноября в Сочи подписали договор о союзничестве и стратегическом партнерстве. Этот документ предусматривает формирование общего пространства обороны и безопасности, в том числе с помощью создания объединенной группировки войск двух государств, которые будут подчинены объединенному командованию. Также договор будет гарантировать Абхазии повышение социальных стандартов, в том числе пенсионного обеспечения, медицинского и социального страхования, увеличение заработных плат работников здравоохранения, образования, науки и поэтапное доведение этих стандартов до российского уровня.
Абхазская оппозиция поддержала договор о союзничестве и стратегическом партнерстве с Россией, но выступила против того, что глава Абхазии не услышал их требований, сообщил сопредседатель партии «Амцахара» Гарри Саманба.
«Договор безусловно отражает дух стратегического партнерства и союзничества России и Абхазии, мы к нему никаких претензий не имеем, он должен быть, и он будет полезен для Абхазии при умелой реализации», — заявил Саманба, сообщает РИА Новости.
Он также пояснил, что организованный «Амцахара» 24 ноября в Сухуме митинг — «это внутренняя акция, не направленная против России, а направленная против нашего руководства». «Мы не против России, мы за Россию. Мы всегда были и будем за добрососедские отношения с Россией. Мы требуем от главы государства в большей степени учитывать мнение партии, за кандидата в президенты от которой (Аслана Бжании) высказались 36% населения страны», — сказал Саманба.
Саманба отметил, что при подготовке договора «Амцахара» предлагала «по-другому изложить пару статей», но не была услышана главой государства.
Ранее партия «Амцахара» организовала в Сухуме митинг, участники которого выступили за укрепление и развитие стратегического партнерства между РФ и Абхазией, однако их не устраивает текст договора — по их мнению, документ необходимо дорабатывать в вопросах обороны, экономической политики и внутренней политики в целом.
Между тем, правительство Грузии осудило подписание Москвой и Сухумом договора о создании совместных войск и призывает международное сообщество надлежащим образом отреагировать на это, заявила глава грузинского МИД Тамара Беручашвили.
«Правительство Грузии осуждает этот незаконный шаг и призывает международное сообщество дать надлежащую оценку действиям, направленным против фундаментальных принципов территориальной целостности Грузии и международного права», — сказала Беручашвили.
По ее словам, заключив этот договор, Россия грубо нарушила обязательства, взятые на основе соглашения о прекращении огня от 12 августа 2008 года.
Россия 26 августа 2008 года признала суверенитет Южной Осетии и Абхазии, входивших в состав Грузии и давно добивавшихся независимости от нее. Это произошло после вооруженной агрессии Грузии против Цхинвала в начале августа. Руководители России не раз заявляли, что признание независимости двух бывших грузинских автономий отражает существующие реалии и пересмотру не подлежит.