25 Նոյեմբեր 2014 - 13:14 AMT
Ռուսական պատվիրակությունը կհեռանա Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովից (ԵԽԽՎ), եթե վեհաժողովը կրկին քվեարկի ՌԴ լիազորությունները 2015-ին ևս սահմանափակելու օգտին: Այսպես են ռուս խորհրդարանականները պատասխանել ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Վոյցեխ Սավիցկու հայտարարությանը, որը հնարավոր է համարում, որ պատվիրակության լիազորությունները չվերականգնվեն, իսկ վեհաժողովը չի պարտադրի Ռուսաստանին իր գործակցությունը: Փորձագետները կարծում են, որ Ռուսաստանը պետք է նվազեցնի այդ կազմակերպության կարգավիճակը՝ սահմանափակելով Եվրոպայի Խորհրդի ֆինանսավորումը խորհրդարանական գործունեության գծով, և սկսի ավելի ակտիվ աշխատել եվրոպական այլ խորհրդարանական կառույցների հետ, գրում է «Իզվեստիա» թերթը:
«Ամեն տարի հունվարին վեհաժողովում հաստատվում են յուրաքանչյուր խորհրդարանական պատվիրակության լիազորությունները, ինչը պատվիրակությանը պաշտոնապես իրավունք է տալիս աշխատելու ԵԽԽՎ շրջանակում: Սակայն, պատահում է, որ որևէ պատվիրակության լիազորությունները կասկածի տակ են առնվում: Եթե նկատի ուենանք Ռուսաստանին առնչվող ԵԽԽՎ ապրիլյան բանաձևը, ապա կարելի է ենթադրել, որ հունվարին դա տեղի կունենա նաև ՌԴ պատվիրակության դեպքում»,-հայտարարել է Վոյցեխ Սավիցկին՝ նշելով, որ ԵԽԽՎ-ն չի պարտադրի Ռուսաստանին իր գործակցությունը:
Սավիցկին նշել է, որ նույնիսկ եթե Ռուսաստանը հեռանա վեհաժողովից, չի կարող հրաժարվել ֆինանսավորումից, քանի որ երկիրն ընդհանուր անդամավճար է մուծում Եվրոպայի խորհրդին, իսկ այդ կառույցում Ռուսաստանը շահագրգռված է: Ուստի, նրա խոսքով, եթե ՌԴ պատվիրակությունը հրաժարվի համագործակցությունից, դա ոչ մի բանի վրա չի ազդի:
Ընթացիկ տարվա ապրիլին ռուսական պատվիրակությունը հեռացավ ԵԽԽՎ նստաշրջանից որպես բողոքի նշան իր դեմ ընդունած բանաձևին, որի համաձայն նրա լիազորությունները կասեցվել են մինչև 2014- ավարտը: Այդ թվում ՌԴ պատվիրակությունը զրկված է խոսքի իրավունքից՝ ՌԴ դիրքորոշումը հայտնելու, մշտական և նախագահական կոմիտեներում ներկայացված լինելու, ինչպես նաև ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություններին մասնակցելու իրավունքից:
«Բավականին տարօրինակ է, որ գլխավոր քարտուղարը, որը պատասխանատու է վեհաժողովի աշխատանքի կազմակերպչական մասի համար, անում է նման հայտարարություն, նույնիսկ ձայնի իրավունք չունենալով: Կարծես հող է նախապատրաստում պատժամիջոցները կրկնելու համար: Դա դուրս է գլխավոր քարտուղարի գործառույթներից»,-հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում ՌԴ պատվիրակության ղեկավար, Պետդումայի միջազգային քաղաքականության կոմիտեի նախագահ Ալեքսեյ Պուշկովը` նշելով, որ ՌԴ լիազորությունների մասին որոշումը կայացնելու է ոչ թե Սավիցկին, այլ վեհաժողովի բոլոր պատվիրակությունների պատգամավորները:
«Ինձ համար դժվար է պատասխանել ՌԴ ամբողջ պատվիրակության անունից: Իմ անձնական կարծիքով, եթե ԵԽԽՎ-ն կրկին որոշի սահմանափակել մեր լիազորությունները, հավանաբար, հարկ կլինի հարց բարձրացնել այդ կազմակերպությանը մեր անդամակցության նպատակահարմարության մասին: Եթե հիշում եք, ապրիլին պատգամավորներն ու սենատորներն արդեն տվել են այդ հարցը՝ արդյո՞ք հարկ կա մնալ մի հարթակում, որն օգտագործվում է Ռուսաստանին «հալածելու» համար»,-ասել է ՌԴ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի ղեկավարի պաշտոնակատար Վլադիմիր Ջաբարովը: Ըստ նրա, պետք է հույս ունենալ, որ խելամտությունը կհաղթանակի, հակառակ դեպքում ԵԽԽՎ-ն կկորցնի իր կշիռը Ռուսաստանում:
Ըստ Ջաբարովի, նա չի հավատում, որ վեհաժողովը մտադիր է վերականգնել ՌԴ լիազորությունները, ակնհայտ է ընդհանուր տրամադրվածությունը ոչ թե վերականգնել դրանք, այլ էլ ավելի խստացնել պատժամիջոցները: 2014-ի ապրիլին ԵԽԽՎ-ն զրկեց ՌԴ պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից: Կողմ քվեարկեց ԵԽԽՎ 145 անդամ ներկա 188-ից:
Բանաձևում ուղղում կատարվեց, որով արգելվում է Ռուսաստանին մասնակցել ԵԽԽՎ ղեկավար մարմինների ու դիտորդական առաքելությունների աշխատանքին:
Բանաձևի քննարկման ժամանակ որոշ պատվիրակներ պնդում էին, որ պատվիրակության լիազորությունները կասեցվեն:

Российская делегация покинет Парламентскую ассамблею Совета Европы (ПАСЕ), если Ассамблея вновь проголосует за ограничения ее полномочий в 2015 году. Так российские парламентарии ответили на заявление генсека ПАСЕ Войцеха Савицкого, который допускает, что полномочия делегации останутся усеченными, при этом сама ассамблея свое сотрудничество России навязывать не будет. Эксперты считают, что Россия должна понизить статус этой организации, ограничив финансирование Совета Европы по линии парламентской деятельности, и начать более активно сотрудничать с другими европейскими парламентскими структурами, пишет газета «Известия».
«Ежегодно в январе ассамблея проходит через процесс подтверждения полномочий каждой парламентской делегации, которое официально дает ей право работать в рамках ПАСЕ. Однако бывает, что полномочия какой-либо из делегаций подвергаются сомнению. Если принимать во внимание апрельскую резолюцию ПАСЕ, касающуюся России, то можно предположить, что в январе это случится и с российской делегацией», — заявил ПАСЕ Войцех Савицкий, подчеркнув, что ПАСЕ не будет навязывать России сотрудничество.
При этом Савицкий заметил, что, даже если Россия покинет ассамблею, она не сможет отказаться от ее финансирования, так как страна делает общий финансовый взнос в Совет Европы, а в данной структуре РФ заинтересована. Поэтому отказ от участия российской делегации от сотрудничества, по его словам, ни на что не повлияет.
В апреле этого года российская делегация покинула сессию ПАСЕ в знак протеста против принятой в отношении ее резолюции, до конца 2014 года лишившей ее значительной части полномочий. В их числе право голоса — высказывания позиции РФ, права быть представленной в постоянном и президентском комитете, бюро ассамблеи, а также в миссиях наблюдателей на выборах.
«Довольно странно, что генеральный секретарь, который отвечает за организационную часть работы ассамблеи, делает такого рода заявление, даже не имея права голоса. Как будто готовя почву для повторения санкций. Это не функция генерального секретаря», — заявил глава российской делегации в ПАСЕ, председатель комитета Госдумы по международной политике Алексей Пушков, подчеркнув, что решение о судьбе полномочий российской делегации будет приниматься не Войцехом Савицким, а депутатами всех делегаций ассамблеи.
«Мне трудно отвечать за всю делегацию РФ. Мое личное мнение, что в случае повторного решения ПАСЕ по ограничению наших полномочий, наверное, нужно поставить вопрос о целесообразности нашего участия в этой организации. Если помните, в апреле многие депутаты и сенаторы уже задавали этот вопрос: стоит ли нам оставаться на площадке, которую используют для битья России?» — сказал исполняющий обязанности главы комитета по международным делам Совета Федерации РФ Владимир Джабаров. По его словам, нужно надеяться, что здравый смысл восторжествует, иначе ПАСЕ потеряет свой политический вес для России.
По его словам, он не верит в намерения ассамблеи вернуть делегации РФ полномочия, тем более что очевиден явный настрой не только не вернуть полномочия, а еще более ужесточить санкции.
В апреле 2014 года Парламентская Ассамблея Совета Европы лишила российскую делегацию права голоса. За такое решение проголосовали 145 членов ПАСЕ из 188 присутствующих.
Так же, в резолюцию была внесена поправка, которая запрещает России принимать участие в руководящих органах ПАСЕ и наблюдательных миссиях.