Թուրքիայի հետախուզության տվյալների համաձայն, «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման շարքերում կռվում է Թուրքիայի մոտ 600 քաղաքացի, որից 100-ն արդեն սպանվել է Սիրիայում և Իրաքում մարտերի ժամանակ:
Այդ մասին, ինչպես հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, հայտարարել է երկրի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն: Նա հավելել է, որ մոտ 7000 օտարերկրացու մուտքը երկիր արգելվել է, 1100 արտաքսվել է ծայրահեղական խմբավորումներին հարելու կասկածանքով: 2013 թվականից Անկարան ակտիվացրել է իր տարածքով օտարերկրացի գրոհայինների տեղաշարժի կանխարգելմանն ուղղված ջանքերը, հատկապես օդանավակայաններում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
ԻՊ հետ կապերի համար բազմիցս է մեղադրվել նաև պաշտոնական Անկարան: Կասկակծներ կան, որ Թուրքիան էժան նավթ է գնում գրոհայիններինց, չի խոչընդոտում ԻՊ կամավորների մուտքը Սիրիա իր տարածքով, ինչպես նաև «հանգստի բազաներ է» ստեղծում իր մոտ գրոհայինների հանգիստը կազմակերպելու համար: Բազմաթիվ պաշտոնյաներ են հայտարարել, որ Թուրքիան սատարում է ահաբեկիչներին: Մասնավորապես, Թուրքիայում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ֆրենսիս Ռիկարդոնեն հայտարարեց, որ Անկարան կապեր ունի «Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Ան Նուսրա» խմբավորման հետ և Վաշինգտոնը ոչինչ չարեց դրան դիմակայելու համար: Իսկ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը հայտարարեց, որ Թուրքիան և Մերձավոր Արևելքի մյուս երկրներն այնքան են տարվել Ասադին տապալելու գաղափարով, որ հանուն դրա դրամով և զենքով սատարում են «Ալ Քայիդային» Սիրիայում, ինչը սկանդալի պատճառ դարձավ թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում:
Սիրիայում և Իրաքում ընթացող պատերազմին մասնակցում են նաև ահաբեկիչներ Ադրբեջանից: «ԻՊ» կազմում կռվող ադրբեջանցիների թիվն այս պահի դրությամբ հասնում է 200-300-ի: Ըստ ԶԼՄ-ների, Սիրիայի տարածքում սպանվել է Ադրբեջանի մոտ 100 քաղաքացի, որոնց լուսանկարները հրապարակվել են իսլամիստական կայքերում ու սոցցանցերում: Երկրում մի քանի անգամ լայնածավալ ձերբակալություններ են եղել: Վերջին անգամ սեպտեմբերի 23-ին ձերբակալվեց 26 մարդ, որոնք հասցրել էին կռվել Սիրիայում: Սիրիայում ադրբեջանցիները մաս են կազմում ծայրահեղական իսլամիստական խմբավորումների և հիմնականում ընդգրկված են «Իսլամական պետության» կամ «Ան Նուսրայի» շարքերում:
Համարվում է, որ մարտական գործողությունների փորձ ունեցող գրոհայինները, վերադառնալով Ադրբեջան, կարող են սպառնալիք դառնալ իշխող ռեժիմին, կամ, հակառակը, օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղում մարտական գործողությունների հնարավոր վերսկսման դեպքում:

26 Ноябрь 2014 - 05:06 AMT
По данным турецкой разведки, за террористическую группировку «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГ, ИГИЛ) отправилось воевать около 600 граждан Турции, из них 100 уже убито в ходе боев в Сирии и Ираке.
Об этом, согласно радиостанции «Свобода», заявил министр иностранных дел страны Мевлют Чавушоглу. Он добавил, что около 7000 иностранцам был запрещен въезд в Турцию, 1100 человек были депортированы из страны по подозрению в принадлежности к экстремистским группировкам. С 2013 года Анкара активизировала свои усилия по предотвращению перемещения иностранных боевиков через свою территорию, особенно в аэропортах., пишет РИА Новости.
Неоднократно обвинялась в связях с ИГИЛ и официальная Анкара: Турцию подозревают покупке дешевой нефти и топлива у боевиков, непрепятствовании проникновению добровольцев ИГИЛ в Сирию транзитом через Турцию, а также создании «баз отдыха» для террористов на своей территории. О поддержке Турцией террористов заявляли и официальные лица. В частности, экс-посол США в Турции Риккардоне прямо заявил, что Анкара поддерживала связанную с Аль-Каидой группировку Ан-Нусра, и Вашингтон не сделал ничего чтобы противостоять этому. А вице-президент США Джозеф Байден объявил, что Турция и другие страны Ближнего Востока были настолько увлечены идеей о свержении Асада, что пошли ради этого на поддержку деньгами и оружием Аль-Каиды в Сирии, что стало причиной скандала в американо-турецких отношениях
Также в войне в Сирии и Ираке участвуют террористы из Азербайджана. Численность азербайджанцев, воюющих в составе «ИГ», в данный момент доходит до 200-300 человек. Согласно данным СМИ, на сегодняшний день в войне на территории Сирии убито более 100 граждан Азербайджана. фотографии некоторых из них были опубликованы на исламистских сайтах и в соцсеТях.. В стране несколько раз были проведены масштабные аресты лиц, подозреваемых в террористической деятельности на территории иностранных государств. Последний раз – 23 сентября, были задержаны 26 человек, успевших повоевать на территории Сирии, Ирака и Пакистана. В июне 2014 года были арестованы в Турции и переправлены в Азербайджан пятеро граждан республики, воюющих в Сирии. Азербайджанцы в Сирии вовлечены в исламистские радикальные группировки и воюют в-основном в составе ИГИЛ и группировки Ан-Нусра. Считается, что вернувшиеся в Азербайджан исламисты с опытом боевых действий могут стать угрозой также правящему в Азербайджане режиму, либо, наоборот, быть использованы в возможной новой фазе конфликта в Нагорном Карабахе.