26 Նոյեմբեր 2014 - 06:20 AMT
ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից հրաժարվելու ժամանակը դեռ չի եկել:
«Պատժամիջոցներն անխուսափելի են, քանի դեռ Ռուսաստանը ջանք չի գործադրում կամ քիչ ջանք է գործադրում ճգնաժամը հաղթահարելու համար»,-պնդել է նա՝ ելույթ ունենալով Բեռլինում եվրոպական ընտանեկան ընկերությունների կոնգրեսում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք անդադար աշխատում ենք ճգնաժամի դիվանագիտական կարգավորման ուղղությամբ, սակայն, ցավոք, դա նախկինի պես ուղեկցվում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության խախտմամբ»,-ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ Մերկելը խոստոավնել է, որ պատժամիջոցները բացասաբար են անդրադառնում եվրոպական և մասնավորապես գերմանական տնտեսության վրա, գրում է Deutsche Welle-ն: «Ձեռնարկատերերի համար իրավական երաշխիքներից, կայունությունից ու խաղաղությունից առավել կարևոր բան չկա»,-եզրակացրել է Գերմանիայի կանցլերը: Նոյեմբերի 18-ին Բրյուսելում ԵՄ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների նիստում Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ չսահմանվեցին, սակայն, որոշվեց այդ հարցին վերադառնալ դեկտեմբերին:

26 Ноябрь 2014 - 05:34 AMT
Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что время отменять экономические санкции против России пока не пришло.
«Они (санкции) неизбежны, пока Россия не прикладывает или прикладывает слишком мало усилий для преодоления кризиса», – утверждала она, выступая во вторник на конгрессе европейских семейных фирм в Берлине, пишет ТАСС.
«Мы неустанно работаем над дипломатическим решением этого кризиса, в ходе которого, к сожалению, по-прежнему происходит нарушение территориальной целостности Украины», – заявила она.
В то же время Меркель признала, что санкции негативно отражаются на состоянии европейской и германской экономик, пишет Deutsche Welle. «Для предпринимателей нет ничего важнее правовых гарантий, стабильности и мира», – резюмировала германский канцлер.
18 ноября На заседании министров иностранных дел ЕС в Брюсселе ЕС не стал вводить новые санкции против России, решив вернуьтся к этому вопросу в декабре.