Ռուսաստանի Դաշնության խորհուրդը վավերացրել է համաձայնագիրը Ղրղզստանի հետ եվրասիական ինտեգրման պայմաններում տնտեսական գործակցության զարգացման մասին: Նախատեսվում է, որ երկու տարվա ընթացքում այդ նպատակի համար կհատկացվի 1,2 մլրդ դոլար: Ըստ ՏԱՍՍ-ի հաղորդագրության, համաձայնագրի շրջանակում, մասնավորապես, կստեղծվի Ռուս-ղրղզական զարգացման հիմնադրամ:
Հիմնադրամի կապիտալը ձևավորվելու է տարբեր մասնաբաժիններով երկու տարվա ընթացքում հետևյալ պայմաններով. կանոնադրական կապիտալը կկազմի 500 մլն դոլար, իսկ փոխառված միջոցները ոչ պակաս քան 500 մլն դոլար: Բացի այդ, ռուսական կողմը երկու տարվա ընթացքում անհատույց 200 մլն դոլար կհատկացնի Մաքսային միությանը Ղրղզստանի անդամակցության համար «ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված, ինչպես նաև իրականացման հետ կապված այլ միջոցառումների ֆինանսավորման համար:
Փաստաթուղթը նախատեսում է փոխգործակցության զարգացում ագրոարդյունաբերական համալիրում, կարի, վերամշակման, լեռնահանքային և մետաղագործության արդյունաբերության ոլորտներում, բնակարանաշինության, առևտրի, ձեռներցության ու ենթակառուցվածքնրի զարգացման համար:
Բացի այդ, ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Ղրղզստանի 493 մլն դոլարի պարտքը կարող է մարվել որպես վնասի փոխհատուցում չինական ապրանքների վերաարտահանման հնարավորությունների նվազման դիմաց: Լրացուցիչ 100 մլն դոլար Բիշքեկին կտրամադրի Ղազախստանը: Ընդ որում, Ղրղզստանի ՀՆԱ-ն կազմում է 6,5 մլրդ դոլար:
Ղրղզստանը մտադիր է ՄՄ և ԵՏՄ լիիրավ անդամ դառնալ 2015-ի հունվարի 1-ից: ԵՏՄ-ին հանրապետության միանալու մասին պայմանագիրը նախատեսվում է ստորագրել դեկտեմբերի 23-ին:
2013-ի սեպտեմբերին, երբ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը մտադիր է անդամակցել Մաքսային միությանն ու Եվրասիական տնտեսական միությանը, Հայաստանին մինչև 15 մլրդ ռուբլի (մոտ 450 մլն դոլար 2013 թ. սեպտեմբերի փոխարժեքով) ներդրումների խոստում տրվեց: Որպես առավել հավանական աղբյուր նշվում էր «Ռոսնեֆտը»: Ընկերությունը մի քանի ամիս քննարկում էր խոշոր՝ մինչև 400 մլն դոլար, ներդրումների հնարավորությունը Հայաստանում կաուչուկի արտադրության ոլորտում: Ենթադրվում էր արդյունաբերական նախկին գիգանտի ՝ «Նաիրիտի» արդիականացում և վերազինում, կամ նոր գործարանի կառուցում: Կաուչուկի արտադրության համատեղ ձեռնարկության ստեղծման մասին հուշագիրը ստորագրվեց 2013-ի դեկտեմբերին Հայաստան Վլադիմիր Պուտինի այցի ժամանակ: Սակայն դեռևս չկան ոչ ներդրումներ, ոչ էլ նորություններ կաուչուկի արտադրության նախագծի վերաբերյալ: Ավելին, ՀՀ էներգետիկայի նախարար Երվանդ Զախարյանը կառավարության նիստերից մեկի ժամանակ խոստովանեց, որ «Ռոսնեֆտն» անտեսում է իր գլխավորած նախարարության հարցումները և գործարանի վերագործարկման համար հարկավոր է այլ ներդրողների փնտրել: Այս պահի դրությամբ, Ռուսաստանը մտադիր է Հայաստանին տրամադրել 300 մլն դոլար ՀԱԷԿ-ում վերանորոգման աշխատանքների նպատակով, որից 30 միլիոնն անհատույց, իսկ 270 միլիոնը որպես վարկ: 2013-ին որոշվեց նաև հրաժարվել արտահանման տուրքերից Հայաստանի համար նախատեսված էներգակիրների ու ալմաստների համար:

Совет Федерации ратифицировал соглашение с Киргизией о развитии экономического сотрудничества в условиях евразийской интеграции. Планируется, что в течение двух лет на эти цели будет выделено $1,2 млрд. По сообщению ТАСС, в рамках соглашения, в частности, будет создан Российско-киргизский фонд развития.
Капитал фонда формируется равными долями в течение двух лет на следующих условиях: уставный капитал в размере $500 млн и заемные средства в размере не менее $500 млн. Кроме того, российская сторона обеспечивает предоставление средств на безвозмездной основе в размере $200 млн в течение двух лет для финансирования мероприятий в соответствии с «дорожной картой» присоединения Киргизии к Таможенному союзу (ТС) России, Белоруссии, Казахстана и иных, связанных с его реализацией, мероприятий.
Документ предусматривает развитие взаимодействия в агропромышленном комплексе швейной, текстильной, обрабатывающей, горнодобывающей и металлургической промышленности, в сфере транспорта, жилищного строительства, торговли, развития предпринимательства и инфраструктуры.
Помимо этого, ранее сообщалось о возможности списания Киргизии долга в $493 млн в качестве компенсаций за ущерб из-за снижения возможностей реэкспорта китайских товаров. Дополнительные $100 млн – Бишкеку выделит Казахстан. При этом, ВВП Киргизии составляет $6,5 млрд.
Киргизия намерена стать полноправным членом ТС и ЕАЭС с 1 января 2015 года. Договор о присоединении республики к ЕАЭС планируется подписать 23 декабря.
В сентябре 2013-о, сразу после анонсирования намерений вступить в Таможенный и Евразийский Экономический союз вместо подписания Соглашения об ассоциации, Армении было обещано до 15 миллиардов рублей (ок. $450 млн по курсу рубля на сентябрь 2013-о) инвестиций. В качестве одного из наиболее вероятных источников этих денег называлась «Роснефть». Компания несколько месяцев подряд рассматривала возможность осуществления крупных – до $400 млн инвестиций в производство каучука в Армении. Предполагалось переоборудование и модернизация бывшего гиганта промышленности – завода «Наирит», или постройка нового завода. Меморандум о создании СП по производству каучука был подписан в ходе визита Владимира Путина в Армению в декабре 2013 года. Однако до пока нет ни инвестиций, ни новостей по каучуковому проекту. Более того – министр энергетики Армении Ерванд Захарян признался на одном из заседаний правительства, что в «Роснефти» запросы его ведомства игнорируют, и для возрождения завода необходимо искать других потенциальных инвесторов. На данный момент, Россия планирует выделить Армении $300 млн на проведение ремонтных работ на Армянской АЭС, из которых $30 млн – на безвозмездной основе, $ 270 млн – в качестве кредита. В 2013 году также были приняты решения о снятии экспортных пошлин на энергоносители и алмазы для Армении.