26 Նոյեմբեր 2014 - 14:00 AMT
2015 թ. հունվարի 1-ից Ռուսաստանը հրաժարվում է միգրանտների համար նախատեսված քվոտաներից՝ այն երկրների քաղաքացիները, որոնց մուտքը ՌԴ թույլատրվում է առանց արտոնագրի, կկարողանան աշխատել պատենտով ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձանց մոտ: Այդ մասին Մոսկվայում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության օտարերկրյա քաղաքացիների հետ աշխատանքի կազմակերպման դեպարտամենտի ղեկավար Սերգեյ Տեմրյակովիչը:
«Պատենտը որպես ֆիզիկական անձանց մոտ աշխատելու թույլտվություն գործում է 2010 թ. հուլիսի 1-ից: 2015-ի հունվարի 1-ից պատենտի հիման վրա օտարերկրյա քաղաքացիները, որոնք օրինական են գտնվում ՌԴ տարածքում, կկարողանան աշխատել ինչպես ֆիզիկական անձանց, անհատ ձեռներեցների, այնպես էլ իրավաբանական անձանց մոտ»,-ասել է Տեմրյակովիչը:
Ըստ նրա, այդ քաղաքացիները երկիր ժամանելուց 30 օրվա ընթացքում պետք է դիմեն ԴՄԾ պատենտ ստանալու համար:
Տեմրյակովիչը հայտնել է, որ պատենտը տրվելու է անձը հաստատող փաստաթղթի, միգրացիոն քվոտայի, որտեղ ՌԴ այցելության նպատակը նշված է որպես «աշխատանք», բժշկական փոլիսի, ինֆեկցիոն հիվանդությունների բացակայության մասին տեղեկանքի, ռուսաց լեզվին տիրապետելու և Ռուսաստանի պատմության և օրենսդրության իմացության հավաստագրի հիման վրա: Բացի այդ, միգրանտը պարտավոր կլինի հանձնել մատնահետքերն ու լուսանկարվել:
Ինչպես ասել է Տեմրյակովիչը, այդպիսի պատենտը կտրվի 1-12 ամիս ժամկետով, այն ևս 12 ամսով երկարացնելու հնարավորությամբ, հայտնում է «Ունիանը»:
Մինչդեռ, Մոսկվայի Քաղաքային դումայի պատգամավորները հաստատել են փոփոխությունները համապատասխան օրենքում, որի համաձայն աշխատանքային պատենտի արժեքը աշխատանքային միգրանտների համար 1300 ռուբլու փոխարեն կկազմի 4000 ռուբլի:
Օրենքի օգտին է քվեարկել 35 պատգամավոր, մեկը ձեռնպահ է մնացել: 4000 ռուբլի գումարը հաշվարկվել է, ելնելով միջին աշխատավարձի չափից այն ոլորտներում, որտեղ սովորաբար աշխատում են աշխատանքային ներգաղթյալները, որը հասնում է մոտ 44 հազար ռուբլու:
Ինչպես պատմել է տնտեսական քաղաքականության ու զարգացման գծով դեպարտամենտի ղեկավար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը, Մոսկվան ու մերձակա շրջանները կարող են ինքնուրույն հաստատել պատենտի գինը, բացի այդ, կարող են արգելել պատենտի տրամադրում անբարենպաստ տնտեսական իրավիճակի դեպքում:
Ռեշետնիկովը նաև հայտարարել է, որ Մոսկվայի շրջանում պատենտի արժեքը հավասար կլինի մոսկովյանի արժեքին՝ 4000 ռուբլի: 2014-ին Մոսկվայում վաճառվել է մոտ 700 000 պատենտ, և, ըստ դեպարտամենտի ղեկավարի գնահատականի, հաջորդ տարի նրանք կկարողանան 12 մլրդ ռուբլի մուտքագրել քաղաքային բյուջե, գրում է «Կուրս.ռու»-ն:
«Պատենտների տրամադրման դադարեցման մասին որոշում կարող են կայացնել ոչ միայն դաշնային գործադիր մարմինները, այլ նաև ԴՄԾ-ն նահանգապետների հիմնավորված դիմումի հիման վրա: Նման նախաձեռնությամբ ռեգիոնների ղեկավարները կարող են հանդես գալ, գնահատելով օտարերկրացիների քանակը իրենց տարածքում, հաշվի առնելով այն բեռը, որ նրանք ստեղծում են ենթակառուցվածքների համար»,-պարզաբանել է ՌԴ ԴՄԾ օրենսդիր գործունեության վարչության պետ Ելենա Պրոշինան:
Նա ասել է, որ նման որոշում կարող է կայացնել ՌԴ կառավարությունը աշխատանքի նախարարության ներկայացմամբ: Ինչպես ասել է Դումայի նախագահ Ալեքսեյ Շապոշնիկովը, ապագայում միգրանտները կհանձնեն մատնահետքերը, նաև այն դեպքում, եթե Ռուսաստան են ժամանել առանց մուտքի արտոնագրի: Պատենտ ստանալու համար օտարերկրացիները պետք է պարտադիր բուժզննում անցնեն, բուժապահովագրության համար վճարեն և ռուսաց լեզվի քննություն հանձնեն:
ՌԴ ԴՄԾ տվյալներով, 2014-ի մայիսին Ռուսաստանում էր գտնվում ՀՀ 502 994 քաղաքացի: 2013-ին ՌԴ-ում է եղել Հայաստանի 677հազար քաղաքացի: ՀՀ քաղաքացիները հատկապես մեծաթիվ են Մոսկվայում, Վլադիկավկազում և Կրասնոդարի երկրամասում:
Ինչպես հայտնեց «Ինտեգրացիա և զարգացում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արամ Սաֆարյանը, Ռուսաստանի համապատասխան նախարարությունները համաձայնեցրել են մի փաստաթուղթ, որով ՌԴ-ում աշխատող Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքները կհավասարեցվեն այդ երկրի քաղաքացիների իրավունքներին: Դա նշանակում է, որ Հայաստանի աշխատանքային միգրանտները հնարավորություն կստանան օգտվել մի շարք արտոնություններից իրենց երեխաների համար` մանկապարտեզ, դպրոց, ինչպես նաև սոցիալական ապահովության փաթեթից, որի մեջ մտնում է նաև առաջին բժշկական օգնությունը:
Արդեն իսկ համաձայնեցված փաստաթղթերով, ՀՀ քաղաքացիներն արդեն ` ՌԴ, Ղազախստանի, Բելարուսի քաղաքացիների հետ հավասար հնարավորություն կստանան առանց որևէ սահմանափակումների և այսպես կոչված «պատենտների» աշխատել այն նույն պայմաններով, ինչպես նշված երկրների քաղաքացիները:

26 Ноябрь 2014 - 13:02 AMT
Россия отменяет квоты на мигрантов: Иностранцы смогут работать только по патентам, подорожавшим в Москве в 3 раза
Россия с 1 января 2015 года отказывается от квотирования для мигрантов; граждане из стран с безвизовым въездом на территорию РФ смогут работать на основании патента как у физических, так и юридических лиц. Об этом на пресс-конференции в Москве сообщил руководитель департамента по организации работы с иностранными гражданами Федеральной миграционной службы России Сергей Темрякович.
«Патент как разрешение на работу у физических лиц действует с 1 июля 2010 года. С 1 января 2015 года на основании патента иностранные граждане, законно находящиеся на территории РФ, смогут работать как у физических лиц, индивидуальных предпринимателей, так и юридических лиц», – сказал Темрякович.
По его словам, такие граждане в течение 30 дней после въезда должны обратиться в ФМС за получением патента.
Темрякович сообщил, что патент выдается на основании документа, удостоверяющего личность, миграционной карты, в которой в качестве цели въезда в РФ указано «работа», медицинского полиса, справки об отсутствии инфекционных заболеваний, сертификата о владении русским языком и знании истории и законодательства России. Кроме того, мигрант обязан сдать отпечатки пальцев и сфотографироваться.
Как сказал Темрякович, такой патент будет выдаваться на срок от 1 до 12 месяцев с возможностью продления еще на 12 месяцев, и таким образом мигрант на основании патента сможет законно без выезда находиться на территории России два года, передает УНИАН.
Между тем, депутаты Мосгордумы утвердили поправки в закон «Об установлении коэффициента, отражающего региональные особенности рынка труда на территории города Москвы». Согласно принятым изменениям, теперь стоимость рабочего патента для трудовых мигрантов вырастет с 1 300 до 4 000 рублей.
За поправки в закон проголосовали 35 депутатов, один человек воздержался. Сумма в 4 000 рублей была рассчитана из уровня средней зарплаты в тех отраслях, где обычно заняты трудовые мигранты, и она составляет 44 000 рублей.
Как рассказал руководитель департамента по экономической политике и развития Максим Решетников, столичный регион имеет право самостоятельно устанавливать цену на патент, кроме того, он может запретить выдачу патентов в случае неблагоприятной экономической ситуации.
Решетников также заявил, что в Московской области стоимость патента будет аналогичной – 4 000 рублей. В 2014 году в столице было продано более 700 000 патентов, и, по оценкам руководителя департамента, в будущем году они смогут принести в городской бюджет 12 миллиардов рублей, пишет Курс.Ru.
«Решение о прекращении выдачи патентов может быть принято не только федеральными органами исполнительной власти, но и после мотивированного обращения губернаторов в ФМС России. С подобной инициативой главы регионов могут выйти, проанализировав уровень социально-экономического развития субъекта, оценив количество иностранных граждан на своей территории с учетом той нагрузки, которую они будут создавать на инфраструктуру», – пояснила начальник управления законопроектной деятельности ФМС России Елена Прошина
Прошина также подчеркнула, что это решение может быть принято российским правительством после обращения Министерства труда.
Как рассказал председатель Думы Алексей Шапошников, в будущем будет проводиться обязательное дактилоскопирование трудовых мигрантов, которые прибыли в Россию в порядке, не требующем обязательного оформления визы. Для получения патента иностранные граждане должны будут пройти обязательный медосмотр, оплатить медицинскую страховку и еще сдать экзамен по русскому языку.
По сообщению Федеральной миграционной службы РФ, в России по данным на конец мая 2014 года находились 502 994 гражданина Армении. В 2013 году в РФ находилось 677 тыс. граждан Армении. Больше всего граждан Армении проживают в Москве, Владикавказе и Краснодарском крае.
Как сообщил ранее председатель ОО «Интеграция и развитие» Арам Сафарян, среди соответствующих министерств России согласован документ, по которому права граждан Армении, работающих в РФ, будут приравнены к правам граждан этой страны. Документом подразумевается установление таких же рабочих прав, как у граждан РФ, социальные пакеты, ликвидация лицензий, а также наличие соответствующего социального пакета по оказанию, в частности, первой медицинской помощи и права воспользоваться службой скорой медицинской помощи. Кроме этого, нашедшие в РФ работу граждане Армении получают право на посещение школ и детских садов их детьми.
По уже согласованным заинтересованными министерствами документами, гражданам РА уже предоставляются те же условия на работу и проживания, как и гражданам других стран-участниц Таможенного союза. «Наши мигранты будут иметь те же права, что и граждане России, Беларуси и Казахстана», – уверил он.
Читайте также: Российский депутат предлагает создать в закрытых в Москве больницах платные клиники для мигрантов