28 Նոյեմբեր 2014 - 12:09 AMT
Կամավոր բուժապահովագրության տարեկան փաթեթը, որը միգրանտները պարտավոր կլինեն գնել 2015-ից սկսած աշխատանքի տեղավորվելու համար, կարժենա Մոսկվայում մոտ 5,4 հազար ռուբլի:
Ինչպես գրում է «Իզվեստիան», այդ գումարը վճարելով, ներգաղթյալներին հասանելի կլինեն ինչպես թերապևտի «խորհրդատվական-ախտորոշիչ» ծառայությունները, այնպես էլ նեղ մասնագետների. վիրաբույժի, սրտաբանի, վնասվածքաբանի, մաշկաբանի, ուրոլոգի, գինեկոլոգի և այլ մասնագետների: Ի տարբերություն մոսկվաբնակների, որոնք կարող են այցելել պոլիկլինիկայի բժիշկներին անսահմանափակ անգամ, ներգաղթյալների այցելությունները սահմանափակ կլինեն, օրինակ, հնարավոր կլինի երեքական անգամ այցելել թերապևտի և վիրաբույժի, մեկական անգամ սրտաբանի ու մաշկաբանի:
Այժմ միգրանտները կարող են օգնություն ստանալ պոլիկլինիկաներում միայն վճարովի հիմունքով, նույնիսկ եթե սուր ցավեր ունեն:
Ավելի վաղ ՌԴ Դաշնության խորհուրդը հավանություն էր տվել մի օրենքի, որով թույլատրվում է միգրանտներին> աշխատանքի ընդունել միայն բուժապահովության առկայության դեպքում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը: Բացառություն են կազմում այն դեպքերը, երբ բուժծառայություններն օտարերկրացուն են տրամադրվում գործատուի հաշվին: Բուժապահովագրության ձևակերպում ըստ օրենսդրության այդ դեպքերում չի նախատեսվում: Բացի այդ, գործատուն, պարտավոր է ազատել աշխատանքից օտարերկրացի աշխատակցին, եթե նրա բժշկական ապահովագրության, աշխատանքի թույլտվության կամ պատենտի ժամկետը լրացել է: Ընդ որում աշխատակցին պայմանագրի խզման դեպքում պետք է վճարվի նպաստ երկու շաբաթվա կտրվածքով միջին աշխատավարձի չափով:

28 Ноябрь 2014 - 11:14 AMT
Годовой полис добровольного медицинского страхования (ДМС), который мигранты должны будут покупать с 2015 года для устройство на работу, будет стоить в Москве 5,4 тыс. рублей.
Как пишут «Известия», заплатив такую сумму, гастарбайтерам будут доступны «консультативно-диагностические приемы» терапевта и узких специалистов: хирурга, кардиолога, гастроэнтеролога, инфекциониста, травматолога, уролога, отоларинголога, офтальмолога, невролога, дерматолога, гинеколога. В отличие от москвичей, которые могут записываться к врачам в поликлиниках сколько хотят, мигранты смогут ходить к врачу ограниченное количество раз – к примеру, только по три раза к терапевту и хирургу, апо одному разу к кардиологу и дерматологу.
Сейчас мигранты могут получать помощь в поликлиниках только на платной основе, даже если придут с острой болью.
Ранее Совет Федерации одобрил закон, разрешающий нанимать на работу трудовых мигрантов лишь при наличии у них медицинской страховки, сообщает ТАСС. Исключение составляют случаи, когда медуслуги предоставляются иностранцу за счет работодателя. Оформление полиса ОМС для таких сотрудников российским законодательством не предусмотрено. Кроме того, работодатель обязан уволить иностранного сотрудника в случае окончания срока действия его медполиса, разрешения на работу или патента, аннулирования вида на жительство. При этом работнику при расторжении договора обязаны выплатить выходное пособие в размере двухнедельного среднего заработка.