29 Նոյեմբեր 2014 - 07:10 AMT
2014 թ.-ի հոկտեմբերին Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով Ռուսաստանից ֆիզիկական անձանց անունով ոչ կոմերցիոն նպատակներով ստացված մասնավոր փոխանցումները, 2013-ի հոկտեմբերի համեմատ, նվազել են 19 տոկոսով՝ կազմելով մոտ 137,5 մլն դոլար, հայտնում է Կենտրոնական բանկը: Սեպտեմբերին ՌԴ-ից Հայաստան է փոխանցվել 145,7 մլն դոլար:
Այսպիսով Ռուսաստանից կատարված փոխանցումները հոկտեմբերին, նախորդ ամսվա համեմատ, նվազել են 6 տոկոսով, իսկ նախորդ տարվա հոկտեմբերի համեմատ՝ 19,1 տոկոսով: Դրամական փոխանցումների ընդհանուր ծավալը 2013-ի համեմատ նվազել է 17,2 տոկոսով:
Ռուսաստանից դրամական փոխանցումները նվազում են Ռուսաստանի տնտեսության ոլորտում առաջացած խնդիրների և ռուբլու փոխարժեքի անկման պատճառով, որը մոտեցել է մեկ դոլարի դիմաց 50 ռուբլի ցուցանիշին: Որպես հետևանք, արժեզրկվեց նաև հայկական դրամը՝ նոյեմբերի 24-ին դոլարի փոխարժեքը հասավ 435 դրամի մեկ դոլարի դիմաց, նոյեմբերի 22-ի 418,5 դրամ ցուցանիշի փոխարեն: Հայկական արժույթի անկում գրանցվեց 16,6 դրամով կամ 4 տոկոսով: Իսկ ընդհանուր առմամբ նոյեմբերի սկզբից դրամի փոխարժեքը մեկ դոլարի դիմաց կազմում էր 411,26 դոլար:
Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների նվազման միտումը գրանցվում է արդեն հինգերորդ ամիսն անընդմեջ։ Այսպես` Հայաստան կատարված ռուսական փոխանցումների ներհոսքը հունիսին նվազել է 4,6 տոկոսով, հուլիսին` 6,6 տոկոսով, իսկ օգոստոսին` 7,7 տոկոսով, սեպտեմբերին` 7 տոկոսով, հոկտեմբերին անկումը կազմել է 19 տոկոս։10 ամսում Հայաստան է փոխանցվել 1,484 մլրդ դոլար 2013-ի նույն ժամանակահտվածի 1,512 մլրդ դոլարի դիմաց՝ անկումը 1,9 տոկոս: Ռուսաստանից Հայաստան 2013-ի հունվար-հոկտեմբերին փոխանցվել է 1,298 մլրդ դոլար 1,240 մլրդ դոլարի դիմաց (անկումը կազմել է 4,5 տոկոս):

28 Ноябрь 2014 - 16:57 AMT
В октябре 2014 года в Армению перечислено 161,625 млн долларов частных трансфертов против $195,042 млн в октябре предыдущего года.
Как сообщает Центральный банк Армении, за отчетный период объем перечислений из РФ сократился с $169,8 млн. до $137,5 млн. В сентябре из РФ в Армению было перечислено $ 145,7 млн. Таким образом, за месяц трансферты из России сократились на 5,7%, по сравнению с октябрем предыдущего года объем трансфертов упал на 19,1%. Общий объем поступивших в страну трансфертов, по сравнению с октябрем 2013 года, сократился на 17,2%.
Трансферты сокращаются из-за проблем в российской экономике и падения курса рубля, приблизившегося вплотную к отметке 50 за доллар. Как результат, резко ослабился курс армянской валюты – в понедельник 24 ноября курс доллара взлетел до 435 драмов. против 418,4 драмов в предыдущую пятницу (22 ноября). Рост армянской валюты составил 16.6 драмов или почти 4%. Всего же с начала ноября армянская валюта обесценилась на 5.8% – 1 ноября официальный курс армянской валюты составлял 411.26 др/доллар.
Объемы трансфертов в Армению сокращаются с июля 2014 года. В результате, за 10 месяцев в страну поступило $1,484 млрд частных трансфертов против 1,512 млрд за соответствующий промежуток 2013 года (спад на 1,9%). Из России за январь-октябрь 2013-го поступило $1,298 млрд против $1,240 млрд (спад 4,5%).