1 Դեկտեմբեր 2014 - 07:27 AMT
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հյուսիսային Հոկայդո կղզու Նեմուրո քաղաքի ղեկավար Սյունսկե Խասեգավայի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ մտադիր է ամեն գնով հասնել Ռուսաստանի հետ տարածքային խնդրի հանգուցալուծմանը և խաղաղ պայմանագիր կնքել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքների վերաբերյալ:
«Ես կլուծեմ հյուսիսային տարածքների խնդիրն ու խաղաղ պայմանագիր կկնքեմ: Որպես քաղաքական գործիչ, որպես վարչապետ ես ցանկանում եմ հասնել դրան ամեն գնով»,-հայտարարել է Աբեն, գրում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը ճապոնական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Ճապոնիան ու Ռուսաստանը խաղաղ պայմանագիր չեն կնքել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտին տարածքային վեճի պատճառով. Տոկիոն հավակնում է Շիկոտան, Իտուրուպ, Կունաշիր և Հաբոմայ կղզիների վրա, որոնք անցան ԽՍՀՄ-ին պատերազմում Ճապոնիայի պարտությունից հետո: Ռուսաստանն այդ կղզիները համարում է իր անբաժան մասը:
Ըստ Ճապոնիայի վարչապետի, խաղաղ պայմանագրի կնքումը «ճապոնացի ժողովրդի վաղեմի երազանքն է», սակայն լուծումը բաժին ընկավ «հետպատերազմյան սերնդին», գրում է ՌԲԿ-ն:
2013-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց Ճապոնիայի հետ խաղաղ պայմանագիր կնքել հնարավորության մասին: Ըստ նրա, տնտեսական գործակցությունը երկրների միջև «պայմաններ է ստեղծում ոչ միայն երազելու, այլ նաև գործնականում խաղաղ պայմանագրի վրա աշխատելու համար»:

Премьер-министр Японии Синдзо Абэ на встрече с мэром города Немуро северного японского острова Хоккайдо Сюнскэ Хасэгава заявил, что намерен во что бы то ни стало добиться разрешения территориального спора с Россией и подписать мирный договор по итогам Второй мировой войны.
«Я решу проблему северных территорий и заключу мирный договор. Как политик, как премьер-министр я хочу добиться этого, во что бы то ни стало», — заявил Абэ, пишет РИА Новости со ссылкой на японские СМИ.
Япония и Россия не заключили мирный договор после окончания Второй мировой войны из-за территориального спора: Токио претендует на острова Шикотан, Итуруп, Кунашир и Хабомай, перешедшие к СССР после поражения Японии в войне, Россия считает их своей неотъемлемой территорией.
По словам японского премьера, заключение мира – «давняя мечта японского народа», однако ее решение было возложено на «послевоенные поколения», пишет РБК.
В 2013 году президент России Владимир Путин заявил о возможности заключения мирного договора с Японией. По его словам, экономическое сотрудничество между странами «создает условия для того, чтобы не только мечтать, но и в практическом плане работать над заключением мирного договора».