Բարձրագույն օղակի մենեջերների որոնմամբ զբաղվող Pedersen & Partners և Korn Ferry միջազգային ընկերությունները 185 հնարավոր թեկնածու են գտել Ուկրաինայում ամենաբարձր պաշտոնները զբաղեցնելու համար: Նրանց մեծ մասը Կանադայում, ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում ուկրաինական համայնքների անդամներ են:
Ինչպես հայտնում է apsny.ge ուկրաինական ԶԼՄ-ների վրա հղումով, նրանցից 24-ը լիովին համապատասխանում են Ուկրաինայում պետական ծառայության մասին օրենքի պահանջներին: Նրանց թվում կան նաև Վրաստանի ներկայացուցիչներ: Ակտիվորեն քննարկվում է ՆԳՆ փոխնախարարի պաշտոնում Վրաստանի ՆԳ նախկին առաջին փոխնախարար Էկա Զգուլաձեի և նախկին գլխավոր դատախազ ու արդարադատւթյան նախարար Զուրաբ Ադեիշվիլիի թեկնածությունները: Ասվում է նաև, որ Ադեիշվիլին կարող է գլխավորել Հակակռուպցիոն բյուրոն: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին, իր հերթին, կարող է զբաղեցնել փոխվարչապետի պաշտոնը:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն, ելույթ ունենալով Ռադայում, առաջարկեց Հակակոռուպցիոն բյուրոյի ղեկավար նշանակել օտարերկրացու: Նա նշեց, որ դա պետք է լինի վստահություն վայելող անձ, որը ներքաշված չէ կոռուպցիոն սխեմաներում:
Այսօրվա դրությամբ, ըստ Ուկրաինայի օրենսդրության, օտարերկրացիներն Ուկրաինայում պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունք չունեն, երկրում նույնիսկ արգելված է երկքաղաքացիությունը: Սակայն Պորոշենկոն հայտարարեց, որ պետք չէ վախենալ օտարերկրացիների նշանակումներից, առավել ևս, որ կարելի է արագացնել նրանց Ուկրաինայի քաղաքացիության տրամադրումը:
Համապատասխան թեկնածուների որոնման ֆինանսավորումն իրականացրել է ամերիկացի հայտնի գործիչ Ջորջ Սորոսի The Renaissance Foundation-ը:

Mеждународные компании по поиску и подбору менеджеров высшего звена Pedersen & Partners и Korn Ferry подобрали 185 возможных кандидатов на занятие высших государственных должностей в Украине. Большинство из них являются представителями украинской диаспоры в Канаде, США и Великобритании.
Как сообщает apsny.ge со ссылкой на украинские СМИ, 24 из них полностью соответствуют требованиям о государственной службе Украины. Среди них есть и представители Грузии. Активно рассматриваются возможности назначения заместителями министра внутренних дел бывшего первого заместителя министра внутренних дел Грузии Эки Згуладзе и бывшего главного прокуратора и Министра юстиции Зураба Адеишвили. Также сообщается, что Адеишвили может возглавить Антикоррупционное бюро. Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили, в свою очередь, может занять должность вице-премьера.
Ранее президент Украины Петр Порошенко, выступая в Раде, предложил назначить иностранца председателем Антикоррупционного бюро иностранца. Он отметил, что это должен быть неангажированный человек, который не замешан в коррупционных схемах.
На сегодняшний день, согласно украинскому законодательству, иностранцы не имеют право занимать посты в Украине, в стране также запрещено двойное гражданство. Однако Порошенко заявил, что бояться назначений иностранцев не надо, тем более, что он может ускорить процедуру предоставления им гражданства Украины. Финансирование поиска соответствующих кандидатур осуществляла компания американского Джорджа Сороса The Renaissance Foundation.