ՆԱՏՕ-ն հրապարակել է «փաստերի ցանկը» , որոնք հերքում են ՌԴ իշխանությունների պնդումները, գրում է Ռոսբալտը Business Insider-ի վրա հղումով:
Պարբերականը նշում է առավել հետաքրքրություն ներկայացնող փաստերը: Ի պատասխան Ռուսաստանի այն պնդումների, թե ՆԱՏՕ-ն խոստացավ չընդլայնվել դեպի արևելք Գերմանիայի վերամիավորումից հետո, Դաշինքում հայտարարել են, որ չկան իրական ապացույցներ, որ նման համաձայնություն «ծառայություն ծառայության դիմաց» ընդհանրապես եղել է: Ըստ ՆԱՏՕ-ի տվյալների, նույնիսկ Միխայիլ Գոռբաչովն էր ասում, որ «ոչ ՆԱՏՕ-ն, ոչ խորհրդային առաջնորդները ոչ մի անգամ ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման հարց չեն արծարծել»:
Մոսկվայի մեկ այլ պնդումը, թե ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումն ապակայունացրեց իրավիճակը Բալկաններում, հերքվում է այն փաստարկով, որ «անդամակցությունը դաշինքին ամրապնդեց դաշինքի բալկանյան անդամների (Ալբանիայի, Խորվաթիայի, Սլովենիայի և Հունաստանի) անվտանգությունն ու նպաստեց ժողովրդավարական զարգացմանը: ՌԴ իշխանությունների այն հայտարարության առնչությամբ, թե Ռուսաստանի գործողությունները Ղրիմում ոչնչով չեն տարբերվում ՆԱՏՕ-ի գործողություններից Կոսովոյում, ՆԱՏՕ-ն պատասխանում է. «Կոալիցիայի ռազմական գործողությունները Կոսովոյում գրեթե 10 տարի տևած խաղաղ կարգավորման անհաջող փորձերի արդյունք էին, տևական ու կատաղի հակամարտության մարդու իրավունքները խախտող Սերբիայի հետադիմական կառավարության և Կոսովոյի բնակչության մեծամասնություն կազմող էթնիկ ալբանացիների միջև: Հակառակը, Ղրիմը երբեք վիճարկվող տարածք չի եղել, տևական ճգնաժամ այնտեղ չի եղել, քանի դեռ ընթացիկ տարվա գարնանը Ռուսաստանը չբռնակցեց այն»:
Ւնչ վերաբերում է Ռուսաստանի իշխանությունների այն կարծիքին, որ «Ուկրաինայի կառավարությունն ապօրինի է, իշխանության են եկել նացիստներն ու ֆաշիստները», ՆԱՏՕ-ն բերում է հետևյալ փաստարկը. «Ուկրաինայի նախագահն ընտրվել է ձայների ակնհայտ մեծամասնությամբ, ԵԱՀԿ-ն ընտրությունները ճանաչել է ազատ ու արդար: Աջ ծայրահեղական կուսակցությունները հավաքել են մոտ 5 տոկոս, ինչը բավարար չէ խորհրդարանում ներկայացված լինելու համար»:
Լարվածությունը ՆԱՏՕ-ի և Ռուսաստանի միջև ուկրաինական ճգնաժամի պատճառով գնալով աճում է: Կողմերը բազմիցս են մեղադրել միմյանց հակամարտությունը սրելու մեջ: Հավանաբար, ՆԱՏՕ-ն որոշել է թարմացնել ու համալրել դեռ ամռանը հրապարակված նմանատիպ «փաստերի ցուցակը», որը մերժում է Մոսկվայի և անձամբ ՌԴ նախագահի կողմից առաջադրված մեղադրանքները որպես անհիմն, գրում է NEWSru.com-ը:
ՆԱՏՕ-ի հերքումների ցուցակը, որը դաշինքը սկսել էր կազմել դեռ ապրիլին, գրեթե Ղրիմի բռնակցումից անմիջապես հետո, հասանելի է միայն ռուսերեն (վերջին նորացումը հուլիսի 23-ին) և ուկրաիներենով (օգոստոսի 26): Անգլերեն թարմացված տարբերակը ներկայացված է դաշինքի կայքում և թվագրված է դեկտեմբերի 1-ով:

2 Декабрь 2014 - 12:53 AMT
В ответ на утверждения России НАТО опубликовало «список фактов», опровергающих утверждения российских властей, пишет Росбалт со ссылкой на Business Insider.
Издания приводит наиболее интересные факты. Так, в ответ на утверждения России о том, что НАТО обещало после воссоединения Германии не расширяться на восток, в альянсе заявили, что нет реальных доказательств того, что подобное соглашение об «услуге за услугу» вообще было заключено. По данным НАТО, даже Михаил Горбачев говорил, что «ни НАТО, ни советские лидеры ни разу не поднимали вопрос о расширении НАТО».
Другое утверждение Москвы о том, что расширение НАТО дестабилизировало Балканы, опровергается тем, что, по заверениям альянса «членство в альянсе укрепило безопасность и демократическое развитие балканских членов альянса (Албании, Хорватии, Словении и Греции)».
Относительно заявления российских властей о том, что действия России в Крыму ничем не отличались от действий НАТО в Косово, НАТО заявляет «Военные действия коалиции в Косово стали результатом почти 10 лет неудачных попыток мирного урегулирования длительного и яростного конфликта между репрессивным правительством Сербии, нарушавшим права человека, и этническим албанским большинством населения Косово. Напротив, Крым никогда не был ни спорной территорией, ни средоточием длительного кризиса, пока Россия в марте не аннексировала его».
По поводу мнения властей России о том, что «украинское правительство незаконно, в нем господствуют нацисты и фашисты», НАТО приводит следующие доводы: «Президент Украины был избран явным большинством голосов, ОБСЕ признала выборы свободными и честными. Ультраправые партии набрали менее 5% голосов — меньше, чем требуется для представительства в парламенте».
Напряженность в отношениях между Организацией Североатлантического договора (НАТО) и Россией из-за украинского кризиса продолжает усиливаться. Стороны неоднократно обменивались колкостями, обвиняя друг друга в эскалации конфликта. Видимо, в связи с неугасающей актуальностью взаимных пикировок в НАТО решили обновить и дополнить опубликованный еще летом подробный «список фактов», который отвергает выдвигаемые Москвой и лично президентом Владимиром Путиным претензии как несостоятельные, пишет NEWSru.com.
Список опровержений на упреки со стороны России, который в НАТО начали составлять еще в апреле, почти сразу после присоединения Крыма, доступен на русском (последнее обновление 23 июля) и украинском (от 26 августа) языках. Обновленная версия на английском, представленная на сайте альянса, датирована 1 декабря.