2 Դեկտեմբեր 2014 - 13:55 AMT
Ռուսաստանը դեմ է ապօրինի պետական հեղաշրջումներին և մտադիր է դրանց արգելման հարցը բարձրացնել ԵԱՀԿ-ում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը: Ըստ դիվանագետի, Մոսկվան ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստի քննարկման է ներկայացրել «հակասահմանադրական պետական հեղաշրջումների անթույլատրելիության, նացիզմի նոր դրսևորումների և քաղաքացիություն բացակայության դեմ պայքարի մասին» որոշման նախագիծը:
Նախարարական հանդիպումը տեղի կունենա շվեյցարական Բազելում դեկտեմբերի 4-5-ը:
Լուկաշևիչը հույս է հայտնել, որ փաստաթուղթը աջակցություն կստանա: ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ ընթացիկ պայմաններում նման սուր հարցերի քննարկումն արդիական է ինչպես երբեք, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Բացի այդ, Ռուսաստանն առաջարկում է վերլուծել միջազգային մոտեցումները ընտրությունների դիտարկմանը: Մոսկվան կոչ է անում հաջորդ տարի սեմինար անցկացնել՝ նվիրված քվեարկությունների կազմակերպման ոլորտում ԱՊՀ, ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ և ԵԽԽՎ մեթոդաբանության համեմատական վերլուծությանը:
ՌԴ-ն նաև համատեղ աշխատանքի ակնկալիք ունի եվրոպական անվտանգության ապագայի առումով: Ռուսաստանն, ըստ Լուկաշևիչի, սատարում է ԵԱՀԿ-ում նախագահող Շվեյցարիայի «Իմաստունների խումբ» հիմնելու նախաձեռնությանը, որը կզբաղվի Եվրոպայում անվտանգության վտանգների հաղթահարման ուղիների որոնմամբ: Մասնավորապես, Մոսկվան պատրաստ է այդ խումբ գործուղել ԵԱՀԿ-ու իր ներկայացուցչին:
Ըստ Լուկաշևիչի, այդ ուղղությամբ աշխատելու բոլոր մասնակից երկրների պատրաստակամությունը հաստատող կարևոր ազդակ կլինի հռչակագրի ընդունումը Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտի 70-ամյակի կապակցությամբ: «ԱԳՆԽ փաստաթղթերի թվում առաջնային ենք համարում «Հելսինկի+ 40» և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի մասին հռչակագրերը:
Ռուսական կողմը նաև կսատարի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի 40-ամյակին նվիրված միջոցառումների հնարավոր ներառմանը ԵԱՀԿ 2015-ի ծրագրում:
Հելսինկյան ակտը, որը ԵԱՀԿ աշխատանքի հիմքն է կազմում, ստորագրվել է 1975 թվականին: Ավելի վաղ ԵԱՀԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Անդրեյ Կելինը հայտնեց, որ խոսքը չի գնում Հելսինկյան ակտի վերանայման մասին:
Ընդհանուր առմամբ Մոսկվան պատրաստ է աշխատել ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ փաստաթղթերի վրա Բազելում բոլոր ուղղություններով, ասել է Լուկաշևիչը:
ԵԱՀԿ-ն պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնի ահաբեկչության, թմրանյութերի ապօրիի շրջանառության և այլ անդրազգային սպառնալիքների դեմ գործնական պայքարին, գտնում է Լուկաշևիչը: Նա կոչ է արել «գործնականում կյանքի կոչել» ահաբեկչության, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի մասին ԵԱՀԿ ռազմավարական փաստաթղթերը, որ ընդունվել են դեռ 2012-ին:
Նա նշել է նաև, որ կազմակերպությունը պետք է ուշադրություն դարձնի նաև «Հարավային Միջերկրածովային տարածաշրջանի մարտահրավերներին»:

2 Декабрь 2014 - 13:23 AMT
Россия выступает против незаконных госпереворотов и намерена поставить вопрос об их запрете перед ОБСЕ. Об этом заявил официальный представитель МИД РФ Александр Лукашевич.
По словам дипломата, Москва внесла на рассмотрение Совета министров иностранных дел ОБСЕ проект решения о «недопустимости антиконституционных государственных переворотов, о борьбе с проявлениями неонацизма и феноменом безгражданства».
Министерская встреча пройдет в швейцарском Базеле 4-5 декабря.
Лукашевич выразил надежду на то, что документ будет поддержан. Представитель российского внешнеполитического ведомства подчеркнул, что в текущих условиях обсуждение этих острых тем как никогда актуально, сообщает РИА Новости.
Кроме того, Россия предлагает проанализировать международные подходы к мониторингу выборов. Так, Москва призвала провести в будущем году семинар по сравнительному анализу методологий СНГ, БДИПЧ ОБСЕ и ПАСЕ в сферах организации голосования.
РФ также рассчитывает на совместную работу над будущим европейской безопасности. Так, Россия, по словам Лукашевича, поддерживает инициативу Швейцарии, председательствующей в ОБСЕ, об учреждении «Группы мудрецов» для поиска путей преодоления кризиса евробезопасности. Москва, в частности, готова направить в состав «Группы мудрецов» ОБСЕ своего представителя.
По мнению Александра Лукашевича, важным сигналом, подтверждающим готовность всех стран-участников вместе работать в данном направлении, не забывая «тяжелые уроки прошлого», станет принятие декларации о 70-летии окончания Второй мировой войны.
«Среди документов Совета министров приоритетными считаем декларации о процессе «Хельсинки плюс 40» и о 70-летии окончания Второй мировой войны», – сказал он.
Российская сторона также поддержит возможное включение в программу ОБСЕ на 2015 год юбилейного мероприятия по случаю 40-летия Хельсинкского Заключительного акта, которое было бы посвящено реализации процесса «Хельсинки плюс 40», продолжил Лукашевич.
Хельсинский акт, лежащий в основе работы ОБСЕ, был подписан в 1975 году. Ранее постпред РФ при ОБСЕ Андрей Келин сообщил, что речи о пересмотре Хельсинского акта, а также о созыве аналогичного Хельсинскому совещанию конференции, не идет. Он отметил, что обязательно будет «какое-то событие к 40-летию Хельсинкского акта в 2015 году», но в какой форме, пока неизвестно.
В целом Москва готова работать над документами СМИД ОБСЕ в Базеле по всем направлениям, подчеркнул Лукашевич. При этом РФ по-прежнему будет исходить «из требований внутреннего законодательства, международно-правовых обязательств и национальных интересов России», сказал он.
ОБСЕ также должна уделять больше внимания практической борьбе с терроризмом, наркотрафиком и другими транснациональными угрозами, считает Лукашевич. Он призвал к «реализации на практике» стратегических документов ОБСЕ по борьбе с терроризмом, незаконным оборотом наркотиков и оргпреступностью, которые были приняты еще в 2012 году.
Также, по его словам, кроме афганского вопроса Организация должна обратить внимание и на «вызовы региона Южного Средиземноморья, которые не менее опасны для Европы».