Կոռուպցիային հակազդող Transparency International միջազգային շարժումը ներկայացրել է ամենամյա «Կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսը»: Հայաստանն այդ ցուցակում 94-րդն է (37 միավոր նախորդ տարվա 36-ի դիմաց): Ադրբեջանն այդ ցուցակում 126-րդն է 26 միավորով:
Տարածաշրջանում առաջատար է Վրաստանը՝ 52 միավոր և 50-րդ հորիզոնական:
Ռուսաստանն այս տարի զիջել է դիրքերը 6 կետով և զբաղեցնում է 136-րդ տեղը Նիգերիայի, Լիբանանի, Իրանի, Կամերունի և Ղրղզստանի հետ: ՌԴ-ն հավաքել է 27 միավոր, մեկով պակաս, քան նախորդ տարի, և վեցով պակաս, քան Արևելյան Եվրոպայի և Միջին Ասիայի տարածաշրջանի միջինն է: Ուկրաինան 142-րդն է 26 միավորով: Հետխորհրդային երկրներից ամենացածր ցուցանիշը Թուրքմենստանինն է, որն ունի 17 միավոր:
Ըստ կազմակերպության, կոռուպցիայից առավելապես զերծ են Դանիան, Նոր Զելանդիան և Ֆինլանդիան՝ նրանք հավաքել են 92, 91 և 98 միավոր 100 հնարավորից, գրում է BBC-ին:
Ըստ վարկանիշի, ամենակոռումպացված երկրներն են Հյուսիսային Կորեան և Սոմալին, որոնք ընդամենը 8-ական միավոր են հավաքել:

Международное движение по противодействию коррупции Transparency International представило ежегодный «Индекс восприятия коррупции». Россия опустилась на шесть позиций и заняла 136-е место вместе с Нигерией, Ливаном, Ираном, Камеруном и Киргизией.
Наиболее чистыми от коррупции странами организация считает Данию, Новую Зеландию и Финляндию – они набрали 92, 91 и 98 баллов из 100 возможных, пишет BBC.
Самыми коррумпированными государствами, согласно индексу Transparency International, являются Северная Корея и Сомали, набравшие всего по восемь баллов.
Россия в этом году получила 27 баллов – на один балл меньше, чем в 2013-м, и на шесть меньше, чем в среднем по восточно-европейскому и среднеазиатскому региону. Украина находится на 142-м месте (26 баллов). Лидером в регионе является Грузия (52 балла, 50-oе место), замыкает его Туркмения (17 баллов).
Армения расположилась на 94-ом месте (37 баллов против 36 в прошлом году), Aзербайджан – 126-й (26 баллов).