4 Դեկտեմբեր 2014 - 11:45 AMT
Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Կադիրովը հայտարարել է, որ հակաահաբեկչական գործողությունը Գռոզնիում ավարտվել է, հայտնի է ոչնչացված 9 գրոհայինների մասին:
«Հատուկ գործողությունն ավարտված է, առկա են ինը գրոհայինների դիակներ, ուժային կառույցների աշխատակիցները շարունակում են որոնումները»,-մեջբերում է Կադիրովին «Կոմերսանտը»: Ըստ նրա, արդեն կարելի է ավարտված համարել հակաահաբեկչական գործողությունը: «Շայտաններն իրենց վերջին ուժը ցույց տվեցին»,-ասել է նա:
Ըստ հրապարակված տվյալների, գիշերային հարձակման և դրան հաջորդած մարտի ժամանակ 10 ուժային է զոհվել, սպանվել է 11 ահաբեկիչ:
Դեկտեմբերի լույս 4-ի գիշերը Գռոզնիում զինված մարդիկ գրավեցին Մամուլի տունը մինչ այդ հարձակում գործելով ճանապարհապարեկային ծառայության հենակետի վրա, քաղաքի կենտրոնում հայտարարվել է հակաահաբեկչական գործողության ռեժիմ: Ավելի ուշ, երբ ուժայինները սկսեցին գործողությունը, գրավված շենքում պայթյուն լսվեց, հրդեհ բռնկվեց: Ենթադրվում է, որ գրոհայինների ևս մեկ խումբ պատսպարվել է դպրոցներից մեկում, որը նույնպես հարկ եղավ գրոհով ազատել:
Օրվա ընթացքում փոխհրաձգություն է եղել նաև Գռոզնիի «Բերկատ» կենտրոնական շուկայի տարածքում, ինչպես նաև հարևանությամբ գտնվող փողոցում: Ըստ ԶԼՄ-ների, քաղաքում հակասական լուրեր են տարածվում գրոհայինների քանակի մասին: Եթե շարքային ուժայինները հայտնում էին մոտ 100 գրոհայինի մասին, ապա պաշտոնական ներկայացուցիչները համարում են, որ հարձակման մասնակիցները 10-12-ն էին, գրում է «Կավկազսկայա պոլիտիկան»:

4 Декабрь 2014 - 11:10 AMT
Глава Чечни Рамзан Кадыров заявил, что контртеррористическая операция в Грозном завершена, есть информация о девяти уничтоженных боевиках.
«Спецоперация закончилась, у нас есть трупы девяти (боевиков), дальше они (сотрудники силовых структур) ищут»,— цитирует Кадырова «КОммерсант». По его словам, режим контртеррористической операции, введенной в Грозном, уже можно отменить. «Шайтаны показали свою последнюю силу», – сказал он.
Согласно ранее озвученным данным, в ходе ночной вылазки и последовавших боев погибло 10 силовиков, убито 11 террористов.
В ночь на 4 декабря в Грозном вооруженные люди напали на пост ДПС,убили троих постовых и захватили Дом печати в центре города, после чего был введен режим контртеррористической операции. Позже, когда силовики начали операцию, в захваченном здании прогремел мощный взрыв, здание загорелось. Еще одна группа предположительно засела в одной из грозненских школ, которую также пришлось освобождать с боем.
По сообщению «Кавказской политики», в течение дня велась также стрельба велась в районе центрального рынка Грозного «Беркат». Перестрелка также велась в районе улицы Мира, которая находится рядом. По сообщению СМИ, в нескольких В частности, По городу ходили противоречивые слухи о количестве боевиков – если рядовые силовики заявляли об отряде численностью до сотни бойцов, официальные представители власти оценивали количество участников нападения в 10-12 человек.