Հնդկական Vedanta Resources կորպորացիան ձեռք է բերել Sterlite Gold Ltd ընկերության բաժնետոմսերի 55 տոկոսը, որին Հայաստանում պատկանում էր «Արարատի ոսկու կորզման ընկերություն» (AGRC) ԲԲԸ-ն: Նրա խոսքերով, գործարքը իրականացվել է 2006 թվականի հունիսի 13-ին: Բաժնետոմսերը վաճառվել են Հայաստանում նոր հարստացման գործարանի կառուցման համար 85 մլն դոլար ձեռք բերելու նպատակով, ինչը կընդլայնի AGRG տեխնոլոգիական եւ արտադրական հնարավությունները: Ֆաբրիկայի կառուցումը անհրաժեշտ է ընկերության գործունեությունն ընդլայնելու եւ հանքանյութի ստացման ծավալները մինչեւ տարեկան 1 մլն տոննայի հասցնելու նպատակով: Բանն այն է, որ Սոթքի հանքավայրը գտնվում է AGRC-ից 268 կմ հեռավորության վրա, իսկ Հայկական երկաթուղին տեխնիկապես ի վիճակի չէ տեղափոխել տարեկան 500 հազատ տոննա հանքանյութից ավելին: Այդ միջոցները նախատեսվում է ուղղել երկրաբանական հետախուզման նպատակներին, հանքավայրի ընդլայնմանը եւ ընկերության աշխատանքների օպտիմալացմանը հանքի արդյունահանման նորագույն տեխնոլոգիաների ձեռք բերման միջոցով:
Ընկերությունը դիմել է ՀՀ կառավարությանը հարստացման ֆաբրիկայի շինարարության տեղի որոշման շուրջ լսումներ անցկացնելու խնդրանքով: Սեւանի ավազանում ֆաբրիկան կառուցելու ընկերության նախկին առաջարկը մերժվեց ՀՀ կառավարության կողմից բնապահպանական նկատառումներով: Այժմ AGRC ղեկավարությունը չի պնդում այդ նախագծը եւ պատրաստ է քննարկել ցանկացած այլ վայր, որը կնշի կառավարությունը, հաղորդում է «Ukraine Daily»-ին:

27 Июнь 2006 - 13:30 AMT
Индийская корпорация Vedanta Resources plc приобрела за 32 млн. дол. 55% акций компании Sterlite Gold Ltd, которой принадлежит ООО “Араратская золотоизвлекательная компания” (AGRC) в Армении. Об этом заявил генеральный директор и президент AGRC Б. К. Шарма. По его словам, сделка была осуществлена 13 июня 2006 г. Акции проданы с целью привлечения 85 млн. дол. в строительство новой обогатительной фабрики в Армении, что расширит технологические и производственные возможности AGRC.
Строительство фабрики необходимо для расширения деятельности компании и увеличения объемов добычи руды до 1 млн. т в год. Дело в том, что месторождение в Сотке находится в 268 км от AGRC, а Армянская железная дорога технически не в состоянии перевозить свыше 500 тыс. т руды в год. Эти средства планируется направить на геологоразведку, расширение месторождения и на оптимизацию работ компании путем приобретения новейших технологий по добыче руды.
Компания обратилась в правительство РА для проведения слушаний по поводу определения места строительства обогатительной фабрики. Прежний проект компании по строительству новой фабрики вблизи бассейна озера Севан был отклонен правительством РА из-за экологических соображений. Сейчас руководство AGRC не настаивает на этом проекте и готово рассмотреть любое другое место, которое укажет правительство, сообщает “Ukraine Daily”.