Հայաստանում դրամի արժեզրկման հիմնական պատճառը Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը չէ: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ելույթ ունենալով Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության 7-րդ համագումարին:
Նախագահը նշել է, որ համաշխարհային տնտեսությունում խորքային գործընթացներ են ընթանում. ԱՄՆ տնտեսության՝ այլ գերտերությունների համեմատ հարաբերական դրական զարգացումներով պայմանավորված վերջինիս արժույթի ուժեղացում գլոբալ տնտեսությունում, քաղաքական հակամարտությունների խորացում, փոխադարձ տնտեսական պատժամիջոցների կիրառում, ինչը հանգեցնում է տնտեսական ծանր հետևանքների:
«Այս ամենի հետ մեկտեղ մենք հետճգնաժամային իրավիճակից համաշխարհային տնտեսության վերականգնման դանդաղ տեմպերի ու դեռևս որոշ գերտերություններում չլուծված կառուցվածքային տնտեսական խնդիրների առկայության ականատեսն ենք»,- ասել է նախագահն ու շեշտել, որ Հայաստանն իր ազատական տնտեսությամբ չի կարող ամբողջովին անմասն մնալ համաշխարհային տնտեսությունում ընթացող գործընթացներից և խոսել Հայաստանի տնտեսության մասին առանց հաշվի առնելու ներկայիս գլոբալ տնտեսության իրականությունը ճիշտ չէ:
«Այս տարի մենք վկան ենք մեր տնտեսության համար խոշոր առևտրային գործընկեր ՌԴ-ում տնտեսական իրավիճակի վատթարացման, որը բնորոշվեց տնտեսական ակտիվության կրճատմանը զուգահեռ գնաճի արագացմամբ մինչև 8,8%, կապիտալի մոտ $90 մլրդ արտահոսքի և ՌԴ ռուբլու ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ավելի քան 40% արժեզրկմամբ: ԱՄՆ դոլարը գլոբալ տնտեսությունում ամրացնում է իր դիրքերն աշխարհի այլ արժույթների նկատմամբ: Այսպես, օրինակ, նախորդ տարվա դեկտեմբերի նկատմամբ ԱՄՆ դոլարը եվրոյի նկատմամբ արժևորվել է 10,2%-ով, շվեյցարական ֆրանկի նկատմամբ՝ 8,6%-ով, բրիտանական ֆունտի նկատմամբ՝ 4,3%-ով, ճապոնական իենի նկատմամբ 15,1%-ով, վրացական լարիի նկատմամբ՝ 8,9%-ով: Իմիջիայլոց, պետք է ասեմ, որ Վրաստանի օրինակը շատ պատկերավոր ձևով հերքում է բոլոր այն մարդկանց ասած վարկածները, ըստ որի՝ Հայաստանում դրամի արժեզրկման հիմնական պատճառը Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունն է:Իսկ այդ դեպքում, Վրաստանում ինչու՞ է լարին արժեզրկվում. Վրաստանը ստորագրել է Ազատ առևտրի մասին պայմանագիր: Իսկ ինչու՞ մնացած երկրներում էլ են ազգային արժույթներն արժեզրկվում»,- հարցրել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը հավելել է, որ Եվրամիության տնտեսությունում նախորդ երկու տարիների -0,7 և -0,4 տոկոս անկումներից հետո այս տարի էական վերականգնում չի ակնկալվում:
«Ակնհայտ է, որ Հայաստանը չի կարող շարժվել հոսանքին հակառակ, և այն, ինչ տեղի է ունենում գլոբալ տնտեսությունում, իր արձագանքը պետք է գտնի նաև մեր երկրում և մեր տնտեսական ցուցանիշներում: Այնուամենայնիվ, Հայաստանի կառավարությունն ու կենտրոնական բանկը պետք է ավելացնեն ջանքերը արտաքին աշխարհից ներթափանցող բացասական ազդեցությունները մեր տնտեսության վրա մեղմելու և անհրաժեշտ ճշգրտումները սահուն իրականացնելու համար»,- շեշտել է Սարգսյանը:
Որպես հետևանք, կտրուկ թուլացան նաև հայկական դրամի դիրքերը՝ նոյեմբերի 24-ին դոլարի փոխարժեքը բարձրացավ մինչև 435 դրամ: Հայկական արժույթի փոխարժեքը նվազեց միանգամից 16,6 կետով կամ գրեթե 4 տոկոսով: Նոյեմբերի 1-ին դրամի փոխարժեքը 411,26 դոլար էր:
Ավելի վաղ Կենտրոնական բանկը հայտարարություն է տարածել` նշելով, որ վերջին մի քանի օրվա ընթացքում միջազգային շուկաներում և տարածաշրջանում տեղի ունեցած զարգացումները, այդ թվում արտարժութային շուկաների մեծ տատանումները,նպաստել են ներքին արժութային շուկայում որոշակի սպասումների ձևավորմանը և փոխարժեքի տատանողականության աճին:
Կենտրոնական բանկը գնահատում է, որ այս երևույթները կրում են կարճաժամկետ բնույթ և հաստատում իր պատրաստակամությունը կայունացնել շուկայում իրավիճակն իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր գործիքների միջոցով: «Կենտրոնական բանկն այս պահին կոչ է անում զերծ մնալ արժութային սպեկուլյացիաներից և անհարկի փոխարկումներից, քանի որ, փոխարժեքի նման տատանողական վարքագծի պարագայում, դրանք իրենց մեջ կրում են բարձր ռիսկեր և ակնկալվող օգուտիփոխարեն կարող են հանգեցնել զգալի վնասների»,- նշվում է հայտարարության մեջ: Կենտրոնական բանկը հավաստիացնում է, որ հաշվի առնելով այս տատանումների կարճաժամկետ բնույթը և արտարժութային պահուստների բավարար մակարդակը, գների կայունության և ֆինանսական կայունության հետ կապված զգալի ռիսկեր չկան:

5 Декабрь 2014 - 18:35 AMT
Президент Армении Серж Саргсян опроверг мнение о том, что основной причиной обесценения в Армении драма является вступление страны в Евразийский экономический союз. Об этом он заявил, выступая на 7-ом съезде Союза промышленников и предпринимателей Армении.
«Почему, в таком случае, обесценивается грузинский лари? Грузия подписала договор о зоне свободной торговли. А в других странах почему обесцениваются национальные валюты?», – сказал он.
По словам президента РА, основным вызовом для Армении остается необходимость создания основ долгосрочного экономического роста.
«Армения со своей свободной экономикой не может оставаться полностью в стороне от процессов, в мировой экономике и говорить об армянской экономике, без учета реалий глобальной экономики неверно», – сказал Саргсян.
По его словам, сегодня в международной экономике идут глубинные процессы – усиление доллара, углубление политических противоречий, применение экономических санкций – приводит к тяжелым экономическим последствиям.
«В этом году, мы стали свидетелями ухудшения экономической ситуации нашего крупного торгового партнера (России), который охарактеризовался ростом цен до 8,8%, оттоком капитала в порядка $90 мрлд. и падением курса российского рубля по отношению к американскому доллару более чем на 40%. Доллар США укрепляет свои позиции на мировой арене относительно других валют. Так, в сравнении с декабрем прошлого года доллар США подорожал к евро на 10, 12%, швейцарскому франку – 8,6%, британскому фунту – 4,3%, японской йене – 15,1%, грузинскому лари – 8,9%», – отметил президент.
По его словам, при существующей в мировой экономике неопределенность, для Армении основным вызовом остается необходимость создания основ для долгосрочного экономического роста, сокращение бедности и безработицы.
«После экономического спада в ЕС за последние два года на 0,7% и 0,4%, в этом году значительного восстановления не ожидается. Очевидно, что Армения не может двигаться против течения, и то, что происходит в глобальной экономике должно отразиться и в нашей стране и на наших экономических показателях», – отметил президент Армении, передает АРКА.
Ранее Центральный банк Армении выступил с заявлением, согласно которому колебания на рынке валюты связаны с формированием некоторых ожиданий под влиянием событий в регионе и на международных рынках.
«Центральный банк считает, что данные явления носят кратковременный характер и подтверждает свою готовность стабилизировать ситуацию всеми имеющимися в распоряжении инструментами», – отмечается в заявлении. Регулятор призвал не заниматься спекуляцией: ситуация, согласно ЦБ, чревата высокими рисками и вместо ожидаемой прибыли может обернуться убытками. По оценке ЦБ, серьезного риска роста цен и угрозы финансовой стабильности нет.
На армянскую экономику влияет сложная ситуация в России. В первую очередь, это сказывается на объемах частных денежных переводов из России в Армению, сокращающихся с июля 2014 года. Из-за проблем в российской экономике и падения курса российской валюты за январь-октябрь 2014-го года из России поступило $1,240 млрд трансфертов против $1,298 млрд в 2013-м году (спад 4,5%). Всего же за 10 месяцев в страну переведено $1,484 млрд частных трансфертов против 1,512 млрд за соответствующий промежуток 2013 года (спад на 1,9%).
24 ноября курс доллара взлетел с 419 до 435 драмов – рост армянской валюты составил 16.6 драмов или почти 4%. За месяц армянская валюта обесценилась на 7,5% – 1 ноября официальный курс армянской валюты составлял 411.26 др/доллар.