Բաքվի դատարանը դեկտեմբերի 5-ին երկու ամսով ձերբակալել է ընդդիմադիր լրագորղ Խադիջա Իսմայլովային, որին մեղադրում են իր գործընկերներից մեկին՝ լրագրող Թուրալ Մուստաֆաևին, ինքնասպանության փորձի հասցնելու մեջ: Եթե լրագրողուհուն մեղավոր ճանաչեն, նրան սպառնում է մինչև 7 տարվա ազատազրկում:
ԵԱՀԿ լրատվամիջոցների ազատության գծով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը վճռականորեն դատապարտել է լրագրողուհու ձերբակալությունը: «Իսմայլովայի ձերբակալությունը ոչ այլ ինչ է, քան կազմակերպված ահաբեկում, որն ազատ ու քննադատ ձայների ճնշմանն ուղղված շարունակական արաշվի մաս է կազմում»,-ասվում է Միյատովիչի հայտարարության մեջ, որով նա հանդես եկավ դեկտեմբերի 5-ին Բազելում ընթացող ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի 21-րդ նիստում, գրում է Contact.az-ը:
Haqqin.az-ը նշում է, որ փետրվարին Իսմայլովան մի փաստաթուղթ էր տարածել, որտեղ ասվում էր, որ ազգային անվտանգության նախարարությունը մի քանի մարդու է անդամագրել ընդդիմադիր կուսակցություններից: Նա հայտարարեց, որ այդ նյութերը նրան փոխանցել է ազգային անվտանգության նախկին սպա Ռամին Նագիևը, որն այժմ Ֆրանսիայում է բնակվում: Նրան մեղադրանք է ներկայացվել Ադրբեջանի ՔՕ 284.2 հոդվածով՝ պետական գաղտնիքի հրապարկում:
Իսմայլովան առաջին հերթին հայտնի է ադրբեջանական վերնախավի շարքերում կոռուպցիայի բացահայտման դեպքերով, այդ թվում Ալիևների-Փաշաևների կլանի բազմամիլիարդանոց բիզնեսին ու ունեցվածքին նվիրված հրապարակումներով: Նա իշխող ռեժիմի ամենահետևողական քննադատներից է, ուստի մշտապես գտնվել է իշխանությունների ճնշման ներքո՝ նրա դեմ դատաքննություն է վարվել, նրան հալածել են իշխանամետ ԶԼՄ-ներում, ինտիմ մանրամասներ են հրապարակել նրա անձնական կյանքից:

Бакинский суд 5 декабря арестовал на два месяца известную оппозиционную журналистку Хадиджу Исмайлову, обвиняемую в доведении одного из коллег – журналиста Турала Мустафаева, до попытки самоубийства. В случае, если журналистку признают виновной, ей грозит до семи лет лишения свободы.
Представитель ОБСЕ по свободе медиа Дунья Миятович решительно осудила арест журналистки. «Арест Исмайловой не что иное, как организованное запугивание, которое является частью продолжающейся кампании, направленной на подавление ее свободного и критического голоса», – говорится в заявлении Миятович, с которым она выступила в пятницу на проходящем в Базеле 21-ом заседании Совета министров ОБСЕ, пишет Contact.az.
Haqqin.az отмечает, что в феврале Хадиджа Исмайлова распространила документ, в котором утверждается, что МНБ завербовало несколько человек в оппозиционных партиях. Журналистка заявила, что эти материалы ей передал бывший офицер МНБ Рамин Нагиев, который сейчас живет во Франции. Ей представлено обвинение также по статье 284.2 (разглашение государственной тайны) Уголовного кодекса Азербайджана.