6 Դեկտեմբեր 2014 - 07:39 AMT
Եվրասիական տնտեսական միության բյուջեն 2015-ին կկազմի 6 մլրդ 638 մլն 604,8 հազար ռուսական ռուբլի: Այս գումարը նախատեսված է բյուջեի նախագծով, որին հավանություն է տվել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիան: Այն հրապարակված է ԵՏՀ կայքում, հայտնում է Բելտա գործակալությունը:
ԵՏՄ բյուջեի եկամուտները կձևավորվեն միության անդամ երկրների անդամավճարներից, այդ թվում Բելառուսը կփոխանցի 312 մլն 14,4 հազար ռուսական ռուբլի, Ղազախստանը՝ 486 մլն 609,7 հազար ռուբլի, Ռուսաստանը՝ 5 մլրդ 839 մլն 980,7 հազար ռուբլի:
2015-ին Հայաստանը ԵՏՄ բյուջե մուծումներ չի անի, սակայն սկսած 2016թ. հունվարից ՀՀ-ն վճարելու է ԵՏՄ հաստատված բյուջեի 1,13 տոկոսը:
Ընդ որում ռուսական կողմը պարտավոր է բյուջե մուծել միայն 5 մլրդ 286 մլն 55,6 հազար ռուբլի, քանի որ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի որոշմամբ նրա բաժենմասային ավանդի մեջ կներառվի նաև 553 մլն 925,1 հազար ռուբլին, որ կուտակվել է ԵՏՀ հաշիվներին 2014 թ, հունվարի 1-ի դրությամբ:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի գործունեության համար 2015-ին նախատեսվում է հատկացնել 6 մլրդ 348 մլն 272,7 հազար ռուբլի: Որից 463 մլն 208 հազար ռուբլին կուղղվի ԵՏՄ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի գործունեության ու զարգացման ֆինանսավորմանը: Բյուջեի նախագծում ասվում է, որ այդ միջոցները չեն կարող վերաբաշխվել այլ միջոցառումների ֆինանսավորման վրա:
ԵՏՄ Դատարանի գործունեության ֆինանսավորման համար բյուջեի նախագծով նախատեսվում է հատկացնել 290 մլն 332,1 հազար ռուբլի: «Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի որոշումները, որոնց իրականացման համար 2015-ի բյուջեով ֆինանսական ապահովում նախատեսված չէ, ենթակա չեն կատարման 2015 թվականին»,-ասվում է փաստաթղթում:
ԵՏՄ բյուջեի նախագիծը պետք է հավանություն ստանա ԵՏՀ Խորհրդի կողմից և հաստատվի Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդում:
Ինչպես վերջերս գրել էր ռուսական Գազետա.ռուն-ն, անդամակցելով ԵՏՄ-ին Հայաստանը կստանա ԵՏՄ տարածք ներմուծված ապրանքների մաքսատուրքերի գումարների 1,13 տոկոսը: Բացի այդ մինչև 2022 թ. մի շարք ապրանքների համար (այդ թվում մսի ու մսամթերքի դեպքում) կկարողանա կիրառել ԵՏՄ դրույքներից տարբերվող մաքսատուրքեր, անցած շաբաթ հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը»,-ասվում է հոդվածում:
«Դառնալով ԵՏՄ անդամ՝ Հայաստանը հավակնում է, որ գազի գինը կնվազի մեկ երրորդով՝ 270 դոլարից մինչև 180 դոլար» (իրականում, ՀՀ հետ սահմանին գազի գինն այժմ 189 դոլար է 1000 խմ համար՝ խմբ.): «Բայց գլխավորն այն է, որ Հայաստանն, անդամակցելով ԵՏՄ-ին, անվտանգության երաշխիքներ է ստանում հարևան Ադրբեջանի հետ տևական հակամարտությունում և պահպանում է ստատուս քվոն Լեռնային Ղարաբաղում»,-ասվում էր հոդվածում:

Бюджет Евразийского экономического союза в 2015 году планируется сформировать в размере 6 млрд 638 млн 604,8 тыс. российских рублей. Такая сумма определена проектом бюджета, одобренным Коллегией Евразийской экономической комиссии и опубликованным на сайте ЕЭК.
Доходы бюджета ЕАЭС будут сформированы из долевых взносов стран-участниц союза, в том числе Беларуси – в размере 312 млн 14,4 тыс. рублей, Казахстана – 486 млн 609,7 тыс. российских рублей, России – 5 млрд 839 млн 980,7 тыс. рублей. При этом российская сторона будет обязана внести в бюджет только 5 млрд 286 млн 55,6 тыс. рублей, поскольку в ее долевой взнос в соответствии с решением Высшего Евразийского экономического совета включена сумма в размере 553 млн 925,1 тыс. рублей, образовавшаяся на счетах ЕЭК по состоянию на 1 января 2014 года.
На деятельность Евразийской экономической комиссии в 2015 году планируется направить 6 млрд 348 млн 272,7 тыс. рублей. Причем из этой суммы 463 млн 208 тыс. рублей предусмотрено на финансирование обеспечения функционирования и развития интегрированной информационной системы ЕЭАС. В проекте бюджета подчеркивается, что эти средства не могут быть перераспределены на финансирование других мероприятий, сообщает БЕЛТА.
На финансирование деятельности Суда Евразийского экономического союза в проекте бюджета предусмотрены ассигнования в размере 290 млн 332,1 тыс. рублей.
«Решения Высшего Евразийского экономического совета, на реализацию которых не предусмотрено финансовое обеспечение в рамках бюджета союза на 2015 год, не подлежат исполнению в 2015 году», – говорится в документе.
Проект бюджета ЕАЭС должен быть одобрен Советом ЕЭК и утвержден Высшим Евразийским экономическим советом.
Ранее на слушаниях по вопрос вступления Армении в ЕАЭС в армянском парламенте заместитель министра финансов Армении Сурен Караян заявил, что Армения начнет платить членские взносы в рамках ЕАЭС, начиная с 2016 года.
По словам Караяна, с 2016 года из госбюджета Армении будут выделяться средства на покрытие членского взноса, который составит 1,13 часть утвержденного бюджета ЕАЭС. Он также отметил, что соглашением о присоединении Армении к договору о создании ЕАЭС доля Армении в общем объеме таможенных пошлин за импортируемые на территорию ЕАЭС товары третьих стран составляет 1,13%. Эти средства будут рассчитываться и перечисляться в госбюджет Армении спустя месяц после вступления соглашения в силу.