8 Դեկտեմբեր 2014 - 10:34 AMT
Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, թուրք գրող Օրհան Փամուկը դեկտեմբերի 7-ին հրապարակված հարցազրույցում քննադատել է Թուրքիայում տիրող վախի մթնոլորտը:
«Ամենասարսափելին այն է, որ վախ կա: Ես տեսնում եմ, որ բոլորն ահաբեկված են, դա նորմալ չէ…Արտահայտվելու ազատությունն անկում է ապրել՝ հասնելով շատ ցածր մակարդակի»,-ասել է Փամուկը «Hurriyet»-ին տված հարցազրույցում:
Նա մեղադրել է կառավարությանը ԶԼՄ-ների վրա ճնշում գործադրելու համար և հատուկ ափսոսանք հայտնել ընդդիմադիր լրագրողների հետապնդման փաստով:
«Իմ բարեկամներից շատերն են ասում, որ այժմ նույնիսկ այն լրագրողները, որոնք շատ մոտ են կանգնած կառավարությանը, հետապնդումների են ենթարկվում»,-ասել է Փամուկը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Օրհան Փամուկը թուրք մտավորականության այն սակավաթիվ ներկայացուցիչներից է, որոնք բացահայտորեն ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը: 2005 թ. Փամուկը շվեյցարական թերթին տված հարցազրույցում հայտարարեց. «Թուրքիայում մոտ 1 միլիոն հայ և 300 հազար քուրդ է սպանվել: Այդ մասին ոչ ոք չի խոսում, իսկ ինձ ատում են դրա մասին խոսելու համար»: Դրանից հետո գրողի համար խնդիրներ առաջացան հայրենիքում, նա մեղադրվեց թուրքերի ինքնությունը ոտնահարելու ու նրանց զգացմունքները վիրավորելու մեջ: 2007-ին, Նոբելյան մրցանակ ստանալուց մեկ տարի անց, Փամուկը ստիպված եղավ հեռանալ Թուրքիայից և հաստատվել ԱՄՆ-ում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցությունից» պատգամավոր Սեբհաթ Թունջելը առաջարկ է ներկայացրել Թուրքիայի խորհրդարան՝ դատապարտելու Հայոց ցեղասպանությունը, մի շարք այլ վայրագություններ և պետական ահաբեկչության դրվագներ:
Փաստաթղթով պահանջվում է, որ նախագահ Էրդողանը ճանաչի և ներողություն խնդրի խորհրդարանում՝ Հայոց ցեղասպանության, Դերսիմի, Մարաշի, Սիվասի և Չորումի ջարդերի, 1980-ի սեպտեմբերի 12-ի զինվորական հեղաշրջումից հետո զանգվածային կախաղանների, ինչպես նաև պետական տեռորի հետևանքով մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունների համար:

8 Декабрь 2014 - 10:04 AMT
Лауреат Нобелевской премии, турецкий писатель Орхан Памук в интервью, опубликованном 7 декабря, раскритиковал царящую в Турции атмосферу страха.
«Самое ужасное, что есть страх. Я вижу, что все напуганы, это ненормально… Свобода выражения упала до очень низкого уровня», – сказал Орхан Памук в интервью газете «Hurriyet».
Он обвинил правительство в давлении на СМИ и выразил особое сожаление в связи с преследованием оппозиционных журналистов.
«Многие мои друзья говорят, что в настоящее время даже те журналисты, которые стоят очень близко к правительству, подвергаются преследованиям», – сказал Орхан Памук, передает Armenia Today.
Орхан Памук является одним из немногих представителей турецкой интеллигенции, открыто признавших Геноцид армян в Османской империи. В 2005 году в интервью швейцарской газете он заявил: «В Турции был убит миллион армян и триста тысяч курдов. Об этом никто не говорит, и меня ненавидят за то, что я говорю об этом». После этого у себя на родине писатель был обвинен в оскорблении чувств сограждан и посягательстве на турецкую идентичность. В 2007 году, спустя год после присуждения ему Нобелевской премии по литературе, Орхан Памук был вынужден покинуть Турцию и переехать в Соединенные Штаты.
Ранее сообщалось, что депутат от «Партии демократии народов» (ПДН) Себахат Тунджель внесла в парламент Турции резонансный законопроект о признании Геноцида армян в Османской империи 1915 года.