Վրացական արժույթն վերջին ավելի քան 10 տարում ամենացածր մակարդակին է հասել, հայկական դրամը նվազագույն արժեքն է գրանցել 2006-ից ի վեր. ռուբլու թուլացումը ցնցումներ է առաջացրել ամբողջ հետխորհրդային տարածքում:
Ինչպես գրում է Financial Times-ը, Ղազախստանն արժեզրկեց իր արժույթը՝ տենգեն, ավելի վաղ, երբ ռուբլին դեռ նոր-նոր էր սկսվում արժեզրկվել: Հիմա բարդություններ են առաջացել Հայաստանում, և հատկապես Վրաստանում:
Standard Bank-ի զարգացող շուկաների գծով վերլուծաբան Թիմոթի Էշը, մեկնաբանելով հայկական դրամի և վրացական լարիի անկումը, նշել է, որ Հայաստանի ու Վրաստանի իրողությունները նման են՝ փոքր տնտեսություններ, արժույթի կառավարվող լողացող փոխարժեք: Երկու երկրները ուժեղ մասնավարո ֆինանսական հատված ունեն, բյուջեի պակասուրդի և պետպարտքի ցածր մակարդակ, վերջին տարիներին երկու երկրներում տնտեսական աճը կազմել է 3-4 տոկոս: Երկու տնտեսությունների թույլ կողմը կախվածությունն է արտաքին ֆինանսավորումից, ինչը հանգեցնում է ընթացիկ հաշվիների պակասի ու արտասահմանյան արժույթի ծավալների սահմանափակման:
Երկու երկրի համար Ռուսաստանը կարևոր առևտրային գործընկեր է: Հայաստանում և Վրաստանում նաև մեծ է մասնավոր դրամական փոխացումների ծավալը, որը, սակայն, նվազում է Ռուսաստանում տնտեսության ցածր աճի ու նավթի ցածր գների պատճառով: Վերլուծաբանը նշում է նաև դեպի Ռուսաստան արտահանման կարևորությունը Հայաստանի ու Վրաստանի համար: Վերջինս ձգտում էր կրկին ամրացնել դիրքերը ռուսական շուկայում Սահակաշվիլիի հեռանալուն հաջորդած հարաբերությունների որոշակի մջերմացման պայմաններում: «Վերջին տարիներին Վրաստանում ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների բում էր արձանագրվել, որոնք նորովի էին բացահայտում երկիրը խորհրդային շրջանից հետո: Այդ ամենն այժմ, ակնհայտորեն, դանդաղում է»,-գրում է նա:
«Երկու երկրներում զգալի են գյուղմթերքի արտահանումները ՌԴ և նրանք մտադիր էին շահել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից, սակայն ռուբլու արժեզրկումը սպառնալիքի տակ դրեց այդ առևտուրը: Այսպիսով, ակնկալվում է արժույթի կառավարելի թուլացում, իսկ արժեզրկման ցածր մակարդակը նշանակում է, որ գնաճը պետք է որ համեմատաբար սահմանափակ լինի»:
Դեկտեմբերի 8-ին բանկերում ու փոխանակման կետերում, ըստ rate.am-ի, մեկ դոլարի համար տալիս են 449-453 դրամ, մեկ եվրոյի համար՝ 550-556 դրամ, մեկ ռուբլու փոխարժեքն է 8,10 -8,57 դրամ:

8 Декабрь 2014 - 10:44 AMT
Грузинская валюта упала на низший уровень за более чем 10 лет, армянский драм находится на низшей отметке с 2006 года: ослабление рубля вызвало встряску во всем бывшем Советском союзе.
Как пишет Financial Times, Казахстан девальвировал свою валюту – тенге, ранее, когда рубль только-только начал падать. Теперь же сложности начались в Армении и, особенно, в Грузии.
Глава отдела стратегии по развивающимся рынкам Standard Bank Тимоти Эш, комментируя падение курсов армянского драма и грузинского лари, отметил что у Армении и у Грузии схожая ситуация – маленькие экономики, управляемый плавающий валютный курс. У обеих стран сильный частный финансовый сектор, низкий бюджетный дефицит и уровень госдолга, экономики обеих стран росли на 3-4% в последние годы. Слабая сторона обеих экономик – зависимость от внешнего финансирования, что приводит к дефициту текущих счетов и ограниченному объему иностранной валюты.
Для обеих стран Россия является важным торговым партнером. Армения и Грузия также получают трансферты, которые, однако, сокращаются из-за слабого роста экономики в России и низких цен на нефть. Аналитик отмечает также значение экспорта в Россию для Армении и Грузии, постаравшейся заново укрепиться на российском рынке после некоторого потепления отношений, последовавшего за уходом Саакашвили. «В последние годы Грузия переживала бум российских туристов, заново открывших страну после советской эры. Все это теперь, очевидно, замедляется», – пишет он.
«У обеих стран значительный экспорт агропромышленности в Россию и они надеялись извлечь выгоду из санкций (запрета на импорт продовольствия из западных стран в РФ – ред.), но девальвация рубля в России поставила эту статью торговли под угрозу. Таким образом, ожидается управляемое ослабление валюты, а низкий уровень нынешней инфляции означает, что скачок (цен – ред.) должен быть относительно ограниченным».
Из-за проблем в российской экономике и падения курса российской валюты за январь-октябрь 2014-го года из России поступило $1,240 млрд трансфертов против $1,298 млрд в 2013-м году (спад 4,5%). Всего же за 10 месяцев в страну переведено $1,484 млрд частных трансфертов против 1,512 млрд за соответствующий промежуток 2013 года (спад на 1,9%). 24 ноября курс доллара взлетел с 419 до 435 драмов – рост армянской валюты составил 16.6 драмов или почти 4%. 2 декабря драм снова обесценился, упав до отметки 442 др/доллар.
8 декабря в армянских банках и обменных пунктах, согласно rate.am, за доллар дают 449-453 драм, за евро – 550-556 драм, за рубль – 8,10 -8,57 драм.