9 Դեկտեմբեր 2014 - 11:13 AMT
Մոսկվան կարծում է, որ Մաքսային միության շրջանակում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին պատասխանելու անհրաժեշտություն կարող է առաջանալ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մաքսային միության իրավանորմատիվային բազան թույլ է տալիս անդամերին առևտրային բնույթի համատեղ քայլեր ձեռնարկել, եթե երրորդ երկրները տնտեսական ճնշում են գործադրում անդամներից մեկի հանդեպ: Այնուամենայնիվ, այսօրվա դրությամբ ՄՄ օրակարգում նման գործողությունների վերաբերյալ հարց դրված չէ: Սակայն, չենք բացառում, որ նման անհրաժեշտություն կարող է առաջանալ ապագայում»,- ասել է Լավրովը ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը տված մեկնաբանությունում:
Ռուսաստանի և Արևմուտքի հարաբերությունները վատթարացան Ուկրաինայում ճգնաժամի պատճառով: Հուլիսի վերջում ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն առանձին ֆիզիկական անձանց դեմ պատժամիջոցներից անցան ՌԴ տնտեսության ամբողջ ճյուղերի դեմ կիրառվողներին: Ի պատասխան ՌԴ-ն սահմանափակեց սննդամթերքի ներկրումը պատժամիջոնցեր սահմանած երկրներից:
Նա նշել է, թե «հաշվի առնելով, որ Արևմուտքի տնտեսական քայլերն ուղղված էին Ռուսաստանի դեմ, մեր պատասխան միջոցները ներմուծվեցին միակողմանի կարգով այն երկրների դեմ, որոնք մասնակցել են նշված որոշմանը կամ ավելի ուշ են միացել»:
«Արևմուտքի պատժամիջոցների եղանակով ճնշում գործադրելու հարցում մենք գործընկերների հետ միասնական ենք այն առումով, որ Ռուսաստանի դեմ ներմուծված պատժամիջոցները հակասում են միջազգային իրավունքի նորմերին ու չեն նպաստում ներուկրաինական ճգնաժամի հանգուցալուծմանը»,-ասել է նախարարը:
ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաևը նոյեմբերի 25-ին հայտարարել էր, որ նախարարությունը նամակ է հղել Եվրահանձնաժողովին, առաջարկելով էկոնոմիկայի և գործարար գործակցության վերաբերյալ նոր երկխոսություն սկսել ԵՏՄ և Եվրամիության միջև: Նա նշել էր, որպետք է ինտեգրացիոն ապագա որոնել Եվրասիական տնտեսական միության ու ԵՄ միջև: ԸստՈւլյուկաևի,ձևավորվել է Եվրոպական ընկերակցության նոր հանձնաժողով, ու հուսով են, որ երկխոսությունը կակտիվանա:
Նա պարզաբանել է, որ խոսքը միասնական տարածքի ձևավորման մասին է առանց բաժանարար գծերի, ձեռներեցության զարգացման մասին, Ռուսաստան-ԵՄ երկխոսության վերսկսման, ինչպես նաև «Գործընկերություն արդիականացման համար» նախագծի շրջանակում գործակցությունը շարունակելու վերաբերյալ: Ի պատասխան ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը պատրաստ է ԵՏՄ հետ երկխոսության:

Москва допускает, что может возникнуть необходимость ответить на западные санкции против России в рамках Таможенного союза, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Нормативно-правовая база Таможенного союза позволяет его участникам принимать совместные шаги торгового характера в случае оказания третьими странами экономического давления на одно из государств-членов ТС. Тем не менее, на сегодняшний день на повестке ТС вопрос о реализации этих действий в ответ на ограничительные меры Запада по отношению к России не стоит. Не исключаем, однако, что такая необходимость может возникнуть в будущем», — сказал Лавров, пишет РИА Новости.
Он отметил, что, принимая во внимание, что экономические санкции Запада были направлены против России, ответные меры России были введены в одностороннем порядке в отношении тех стран, которые приняли упомянутое решение или присоединились к нему позже.
Ранее МИД РФ, наоборот, предлагали ЕС отказ от обоюдных санкций. Замминистра иностранных дел России Алексей Мешков заявлял, что урон ЕС от санкций в отношении России в этом году может составить около 40 млрд евро, в следующем году он может вырасти еще на 10 млрд евро, российские потери будут сопоставимыми.
В Таможенный союз, дальнейшим развитием которого является Евразийский экономический союз, входят Россия, Белоруссия, Казахстан. Планируется, что с 1 января 2015 года к ЕАЭС присоединится и Армения.
При этом, санкции стали косвенной причиной очередного осложнения российско-белорусских отношений. Москва обвиняет Минск в попытках заработать на нелегальном реэкспорте в РФ запрещенных товаров и запретила транзит пищевых продуктов из Белоруссии в Казахстан. В ответ Минск фактически восстановил таможенный контроль на границе с Россией.